Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 16:32
Reklama

Kompromitacja była blisko!

Czy można polegać jedynie na autorytecie cenionego naukowca? Przekonał się o tym jeden z mieszkańców powiatu złotowskiego, który zakupił opracowanie prof. Joachima Zdrenki "Złotów 1370-2020".
Kompromitacja była blisko!
Elementy grafiki: Domena publiczna: Wikimedia Commons: https://commons.wikimedia.org/

W grudniu 2020 roku ukazała się jubileuszowa publikacja „Złotów 1370-2020”. Jej autorem jest prof. Joachim Zdrenka. Książkę można nabyć w Muzeum Ziemi Złotowskiej. Tak też zrobił jeden z mieszkańców naszego powiatu, który pod wpływem tej lektury postanowił upamiętnić doktora Kurta Messerschmidta. W tym celu zaczął nawet budować komitet.

Kilka tygodni temu otrzymaliśmy wniosek o udzielenie patronatu medialnego wydarzeniu "upamiętnienie doktora Kurta Messerschmidta w Złotowie". W tekście znalazła się m.in. informacja, że jest to odpowiedź na apel profesora Joachima Zdrenki. Sprawdziliśmy to. Rzeczywiście na stronie 271. jubileuszowej publikacji znajduje się tego rodzaju odezwa do mieszkańców powiatu złotowskiego. Wstrzymaliśmy się jednak z udzieleniem pozytywnej odpowiedzi. Mamy bowiem w zwyczaju nie polegać jedynie na autorytecie naukowym pomysłodawców. Życie podpowiada, że jest to właściwa droga (wystarczy wpisać w google słowa: prof. Engelking, „Dalej jest noc” i IPN).

Inicjator akcji przysyłał kolejne e-maile, powoływał się w nich na pracę prof. Zdrenki, używał też argumentu, że z sympatią do inicjatywy podeszły niektóre lokalne redakcje. Dlaczego nie 77400.pl? - pytał z wyczuwalnym zażenowaniem. Pozostaliśmy jednak niewzruszeni. Priorytetem dla nas jest bowiem rzetelność. Dlatego postanowiliśmy zwrócić się z pytaniami do Instytutu Pamięci Narodowej, profesora Zdrenki (autor apelu, str. 271) oraz stowarzyszeń romskich. W tym miejscu należy wyjaśnić, że kilka lat temu zamieściliśmy artykuł na temat przymusowej sterylizacji złotowskich Romów w Szpitalu Powiatowym w Złotowie, a to właśnie w tym miejscu pracował przez kilkanaście lat dr. Messerschmidt. Stąd właśnie pojawiły się nurtujące nas wątpliwości.

Organizacje romskie poinformowały naszą redakcję, że nie posiadają w swoich archiwach informacji na temat przymusowej sterylizacji złotowskich Romów, w tym udziału w tej zbrodni dra Messerschmidta. Znacznie mniej lakoniczna była odpowiedź prof. Zdrenki, który potwierdził, że znana mu była ta kwestia, tj. fakt przeprowadzania sterylizacji. Sprawdziliśmy jubileuszową publikację „Złotów 1370-2020”. Co głęboko zastanawiające, brak w niej hasła: „Przymusowa sterylizacja ludności romskiej”. Interesujące jest również to, że w notkach biograficznych niemieckich lekarzy, dr Messerschmidta i dr Schwenzera, próżno szukać informacji, że IPN prowadził w latach 2000-2004 dochodzenie w ich sprawie. Dlaczego? Takich pytań można postawić Autorowi kilka. Czas jednak na podsumowanie.

Otrzymaliśmy pismo od prok. Tomasza Jankowskiego z pionu śledczego IPN. Wynika z niego, że w sprawie sterylizacji złotowskich Romów prowadzone było dochodzenie(chodzi o lata 2000-2004) o czyn z art. 118 § 2 kk w zw. z art. 4 Ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Śledztwo zostało umorzone wobec śmierci potencjalnych sprawców. Doktor Messerschmidt nie został zatem osądzony przez sąd. W toku śledztwa ustalono jednak, iż zabiegów sterylizacji w szpitalu w Złotowie mieli dokonywać dwaj niemieccy lekarze:: Kurt Schwenzer i Kurt Messerschmidt.

Ponadto na stronie romowie.com znaleźliśmy publikację Krzysztofa Bukowskiego „Sterylizacja ludności romskiej 1943-1945 w Bydgoszczy, Dobiegniewie, Pile i Złotowie”. Było to dla nas dość zaskakujące, zwłaszcza w świetle oświadczeń organizacji romskich, że nie posiadają żadnych materiałów na ten temat. Podążyliśmy również za innymi opracowaniami tego autora (mowa o prokuratorze IPN). Bez trudu znaleźliśmy np. informację, że sterylizacji w Złotowie dokonywano również bez znieczulenia (np. na R.K w 1943 roku). 

Niestety nie ma możliwości wymazania z jubileuszowej publikacji apelu profesora Zdrenki, w którym postulował upamiętnienie dra Kurta Messerschmidta (st.271). Nie można już także dopisać słów o prowadzonym dochodzeniu z lat 2000-2004 i sterylizacji Romów. Również przy nazwisku Kurta Schwenzera nie pojawi się jego przynależność do NSDAP. Można tak długo. Dlaczego te fakty pominięto? Przecież książki nie napisał student, jej autorem jest ceniony naukowiec. Pewne jest jedno, z opracowania prof. Zdrenki będą się uczyć lokalnej historii przyszłe pokolenia. Także obecne, bo publikacja dostępna jest w Muzeum Ziemi Złotowskiej – strażnika lokalnej pamięci. Czy historii opartej na prawdzie?

 

Red.

 

ps. Pod wpływem działań naszej redakcji „Inicjatywa upamiętnienia dra Messerschmidta” upadła. Otrzymaliśmy e-mail w tej sprawie i podziękowanie za starania podjęte w celu odkrycia prawdy. Zauważyliśmy jednak, że pojawił się materiał na ten temat w jednej z lokalnych telewizji. Niewykluczone zatem, że inne osoby kontynuują ten pomysł.

 

 

 

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 23°CMiasto: Złotów

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 4 km/h

KOMENTARZE
Autor komentarza: jlTreść komentarza: Gdzie jest 157 wpisów w topiku "Mąż pilskiej działaczki..."?!Data dodania komentarza: 06.08.2022, 10:30Źródło komentarza: Pobito dziecko z ośrodka w Jastrowiu, czy będzie sankcja karna?Autor komentarza: PedroTreść komentarza: Szkoda gadac. Kiedys nawet wsparłem ten projekt finansowo I mialem obecywane złote góry. Do dnia dzisiejszego nic... ciekawe to bardzo bo np. Jeden z bylych juz mieszkancow Zlotowa gra w zagranicznej produkcji o nazwie samen.pl ktora mozna znalesc na Youtube I za darmo ogladac. Rozmawialem z nim swego czasu I wiem ze ich projekt pochlania ogromne ilosci pieniedzy ale koszta pokrywane sa z wlasnej kieszeni rezysera I producentow a jak I za malym wsparciem sponsorow w zamian za reklame. Sam Tomasz Raczek bardzo pozytywnie wypowiadal sie o projekcie ! Nasz Złotowianin ( Mateusz Leszczyński) gra w tym serialu jedna z postaci. Jest to komedia kręcona w Holandii ktoej celem jest ukazanie różnicy kulturowej pomiędzy Polską a Holandia. Bardzo zabawny serial ( sezon 1 ) zrozumiały dla tych co mają troche dystansu do siebie a na wakacjach byli dalej niż w Mielnie.Data dodania komentarza: 03.08.2022, 17:41Źródło komentarza: Czym pachnie film "Gra w butelkę"?Autor komentarza: Artur ŁazowyTreść komentarza: Dziękuję Panu Burmistrzowi Złotowa za odwagę! Teraz trzeba uzbroić się w cierpliwość i wierzyć w praworządność!Data dodania komentarza: 03.08.2022, 13:03Źródło komentarza: Kara została na Spółdzielnię nałożona słusznie.Autor komentarza: Dichlorodifenylotrichloroetan na larwyTreść komentarza: Kiedy oni to wszystko sprostują? Co numer to kłamstwa i manipulacje. Gazeta zalega w sklepach a już prawda wyszła na jaw.Data dodania komentarza: 03.08.2022, 01:41Źródło komentarza: Kara została na Spółdzielnię nałożona słusznie.Autor komentarza: ZenekTreść komentarza: Wreszcie ktoś napisał prawdę. Jak ci propagandziści z Larwa na czele śmią wciskać kit ludziomData dodania komentarza: 02.08.2022, 15:19Źródło komentarza: Kara została na Spółdzielnię nałożona słusznie.Autor komentarza: odpisTreść komentarza: a gdzie byli opiekunowie tych dzieci ?to chyba ich rola żeby pilnować....więc sytuacja jest jasna,zaniedbanie obowiązków opiekuna grupy.Data dodania komentarza: 01.08.2022, 21:18Źródło komentarza: Sprawca pobicia dziecka nie był cudzoziemcem. To 58-letni Polak!
Reklama
Reklama