Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 9 sierpnia 2022 15:15
Reklama

Jubileuszowe szaty Złotowa

Radny Łukasz Piosik na forum Rady Miasta skrytykował jubileuszową publikację "Złotów 1370-2020". Jej autorem jest pan Joachim Zdrenka. Miasto Złotów wydało na nią aż 70 000 zł. Radny Piosik wystąpił w interesie społecznym. Razi go, że Złotów może być kojarzony np. z dr Messerschmidtem lub terminem "polskie obozy pracy dla Niemców". Teraz doświadcza "hejtu" i słów krytyki z wielu stron. W tej sytuacji nie mogę milczeć. Zapraszam do przeczytania mojego felietonu.
Jubileuszowe szaty Złotowa

 

Od dzieciństwa lubię czytać bajki. Jedną z moich ulubionych napisał H. Ch. Andersen. Opowiada ona o dwóch tkaczach, którzy oszukali cesarza. Wmówili mu, że uszyją dla niego najpiękniejszy strój na świecie. Zaznaczyli jednocześnie, że będzie on niewidoczny dla osób, które są głupcami. Efekt finalny był taki, że goły cesarz paradował po mieście, a jego poddani zachwycali się strojem. Dopiero dziecko krzyknęło zgodnie z prawdą - patrzcie, przecież on jest nagi!

Uwielbiam bajki Andersena, Kryłowa, Krasickiego i wielu innych. Czasami sięgam jednak po literaturę znacznie niższych lotów. Mam tu na myśli głównie twórczość lokalnych redaktorów. Przykładem dwa teksty, które ukazały się pod koniec marca w "Aktualnościach Złotowskich". Z góry uprzedzam, że na razie nie znajdą ich Państwo poprzez „google”, za to np. w sklepie rybnym już tak. Dla ułatwienia wskazuje kierunek poszukiwań. Teksty znajdują się w zwojach papieru, który zwyczajowo zalega na lodówce (wypełnionej śledziami i makrelą) lub spełnia rolę podstawki pod kasę fiskalną. Techniki sprzedaży nie są jednak tematem mojego felietonu. Za to te związane z manipulacją już tak.

Gazetę otwiera wstęp pana Mariusza Leszczyńskiego, w którym przedstawia głównych bohaterów tygodnia. Zazwyczaj w kontrastowy sposób. Tym razem rolę czarnego charakteru przypisał radnemu Rady Miasta Złotowa, Łukaszowi Piosikowi. Tenże Łukasz, jak dowiadujemy się ze wstępu pana Mariusza, pragnie tylko jednego, chce „linczować”. Być może deficyt ciemnoskórych mieszkańców na Krajnie lub obawa przed przymusowym klękaniem w ramach akcji „black lives matter” spowodowały, że pan Mariusz nie pokusił się o zamieszczenie Murzyna w charakterze potencjalnej ofiary „krwiożerczego” Piosika. Tego rodzaju rolę przypisał za to przedstawicielowi białej rasy – panu Joachimowi Zdrence. Ze wstępu wynika, że to wzór cnót wszelkich i wielki intelekt, zatem jednoznacznie pozytywny bohater. W tym miejscu pragnę dodać, że redaktor Leszczyński porusza także kilka innych kwestii. Z wątków pobocznych, używając słów pana Mariusza, nie będę robił jednak „zagadnienia” (dla ścisłości, termin ten wprowadził do publicznego obiegu gen. Zenon Zambik ze Służby Bezpieczeństwa).

Zaskakujący jest fakt, że w konwencję zbudowaną przez autora wstępu nie wpisał się redaktor Piotr Steffen. Ogromne faux pas popełnił już w samym tytule: „Piosik rozlicza profesora Zdrenkę”. Jako to tylko rozlicza? Przecież pan Mariusz wyraźnie wytyczył kierunek. Piosik chce „linczować”! Tymczasem z tekstu pana Piotra wynika jasno, że Rada Miejska zapłaciła za produkt 70 000 zł, a radny Łukasz Piosik, który jest przedstawicielem tego gremium, wskazuje jedynie jego wady i domaga się ich usunięcia. To logiczne, tak postępuje większość z nas, na przykład kupując bubla w sklepie. Producent może uznać nasze argumenty. Może też użyć technik manipulacji, by nas od złożenia reklamacji odwieźć. W tym drugim przypadku spór przestaje dotyczyć jedynie produktu, rozciąga się również na osobę sprzedającego. Na przykład kupujący używa argumentu, że zamieści w Internecie nieprzychylną opinię na temat wadliwości produktu i zachowania samej obsługi lub poskarży się Przemysławowi Maliszewskiemu – Powiatowemu Rzecznikowi Konsumentów w Złotowie. Oczywiście sprzedający może mieć to wszystko gdzieś i postawić na reklamę, która zabezpieczy przed stratami na jego wizerunku.

W tym miejscu należy podkreślić, że Łukasz Piosik wskazał liczne mankamenty sfinansowanego przez Radę Miejską towaru. Przykładem s.271 i apel prof. Zdrenki o upamiętnienie Niemca, dra Kurta Messerschmidta (z przeprowadzonego przez IPN śledztwa, chodzi o lata 2000-2004, jednoznacznie wynika, że podczas wojny brał udział w sterylizacji złotowskich Romów). Kolejny przykład to „Dzieje Złotowa”, które kończą się na 1945 roku. Tymczasem na twardej okładce znajduje się opis, że część pierwsza obejmuje okres „od starożytności do współczesności”. Następnym przykładem jest brak w opracowaniu biogramów dziesiątek zasłużonych Polaków (którzy przez stulecia krzewili polskość na Ziemi Złotowskiej) i zamieszczenie w to miejsce Niemców (którzy zaznaczyli się m.in. tym, że dostali cygaro od Hoffmana lub pogryzł ich pies). Zarzutów jest oczywiście bardzo dużo. Odsyłam do interpelacji Łukasza Piosika i artykułów na portalu 77400.pl, którego redakcja, jako jedyna w regionie, odważyła się skierować słowa krytyki w stronę jubileuszowej publikacji.

Tego rodzaju wystąpienia można odczytać jako rękawicę rzuconą prosto w twarz autora, pana Joachima Zdrenki. Wydawało się więc wysoce prawdopodobne, że stanie on do honorowej walki, a jako tarczy użyje słów zamieszczonych w publikacji „Złotów 1370-2020”. Co więcej, zestawi je z zarzutami oponentów. Nic z tego. Pan Zdrenka nie zamierza pojedynkować się z ludźmi z gminu. Nie ta półka. W artykule pana Piotra Steffena określa wszelkie zarzuty jako „paszkwil dziennikarski”, który nasączony jest „nienawiścią, złośliwością, ba szowinizmem”. Czytając te słowa należy zapytać pana Mariusza Leszczyńskiego, który na profilowym FB ma napis „media bez wyboru”, co sądzi o tym, że koledzy po fachu besztani są w ten i podobny sposób, i to na dodatek w jego gazecie? A gdzie prawo do wypowiedzi drugiej strony? Skąd strach przed zacytowaniem nazwy portalu 77400.pl? Wstyd!

Ze słów pana Zdrenki można wysnuć domniemanie, że zamierza postawić przed sądem pyszałków, którzy ośmielili się zakwestionować część zapisów zawartych w jubileuszowej publikacji. Tak więc to prawdopodobnie temida oceni rację poszczególnych stron. W związku z tym mam propozycję. Jeśli okaże się, że portal 77400.pl nie opierał się na cytatach z książki „Złotów 1370-2020”, to należy skazać radnego i dziennikarzy. Może nawet poddać ich sterylizacji „na żywca”, jak to czynili niemieccy lekarze „warci upamiętnienia” w Złotowie. A co jeśli to pan Zdrenka nie ma racji? Wtedy powinien przyznać się do błędu i zrzec się Honorowego Obywatelstwa Złotowa, następnie zrehabilitować się, tj. napisać i wydać za własne pieniądze nową encyklopedię Złotowa (zachowując proporcje, bo przez prawie 500 lat było to polskie miasto). Finałem powinien być wniosek radnego Stanisława Wełniaka (który na sesji również skrytykował książkę „Złotów 1370-2020” i postulował wydanie suplementu) o ponowne przyznanie honorowego tytułu panu Zdrence. Domyślam się, że są Państwo pod wrażeniem, król Salomon by tego lepiej nie wymyślił.

Na koniec zachęcam wszystkich Czytelników felietonu (w tym zwłaszcza radnych), by nie słuchali głosów lokalnych pochlebców, którzy zachwycają się publikacją "Złotów 1370-2020". Apeluję o dystans zwłaszcza do twórczości pana Leszczyńskiego, który w swoim felietonie zapomniał odjąć te 173 lata niemieckiego zaboru od rocznicy jubileuszu Złotowa, który nie skrytykował apelu o upamiętnienie Messerschmidta, który nie wyraził protestu wobec sformułowania „polskie obozy pracy dla Niemców” (w sumie to ostatnie da się logicznie wytłumaczyć, wszak zdanie „byłem więźniem obozu koncentracyjnego, który Polacy urządzili dla Niemców”, do dziś kłuje w oczy na portalu złotowskie.pl). Polecam też puścić mimo uszu głosy autorytetów naukowych, których peany na cześć autora publikacji „Złotów 1370-2020” rozbrzmiewają od „Wisłoka” po najdalsze zakątki Polski. Niech sobie piszą przyjaciele pana Zdrenki, że to snajper (bo taki precyzyjny) i saper (bo taki dokładny). Pozostańcie Państwo obojętni na to wszystko. Postawcie się w roli dziecka z przytoczonej przeze mnie bajki. Sami zajrzyjcie do książki „Złotów 1370-2020” i oceńcie jubileuszowe szaty Złotowa. Następnie wyraźcie głośno swoją opinię. Życzę odwagi dziecka. Panu Joachimowi Zdrence dedykuję zaś słowa Ignacego Krasickiego: „prawdziwa cnota krytyk się nie boi” i życzę wszystkiego dobrego. 

 

Piotr Tomasz

 

Ewentualnych malkontentów uprzedzam, że celowo nie odniosłem się do wycieczek politycznych pana Zdrenki. Nie będę komentował też faktu, że w 2017 roku otrzymał nagrodę od rządu "Dobrej zmiany", konkretnie z rąk pana Jarosława Gowina (przypominam, że przedstawiciele tej koalicji, duet Goławski - Fidurski, rządzą również w powiecie złotowskim). Ewentualnych malkontentów informuję też, że cenię sobie dorobek pana Joachima Zdrenki. Przeczytałem nawet kilka prac tego autora. Potwierdzają to chociażby karty biblioteczne. Jestem jednak krytyczny, i to z wielu względów, wobec najnowszej publikacji „Złotów 1370-2020”. Dlatego wyrażam ogromne słowa uznania dla radnego Łukasza Piosika, który na forum publicznym zabrał głos w tej sprawie. To odwaga, bo musiał mieć pełną świadomość, że spotka go za to ogromna fala hejtu i krytyki. Ta ostatnia płynie również ze strony mediów, które kiedyś przyrównywały mnie do psa lub obrażały w inny sposób. Przy okazji gratuluję panu Mariuszowi Leszczyńskiemu, który prawdopodobnie jako pierwszy (po autorze) zapoznał się z treścią publikacji "Złotów 1370-2020". Przypominam, że książka trafiła do rąk Czytelników dopiero w grudniu 2020 roku, a pan Leszczyński twierdzi w swoim felietonie, że zaglądał do niej już kilka miesięcy temu.

 

 

ps. celowo posłużyłem się nazwą "Aktualności Złotowskie", nie poprawiać w komentarzach.

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
M 19.04.2021 23:28
Rada Miasta Złotowa też napisano celowo? Od czasu uchwalenia obecnego statutu, rada nazywa się Radą Miejską w Złotowie, ale jakoś lokalni redaktorzy każdej ze stron nie potrafią tego przyswoić. A w sytuacji, kiedy "Aktualności Złotowskie" istnieją, bo zdaje się, że taki tytuł nosi periodyk wydawany przez Burmistrza, nie powinno się w mylący sposób używać tego tytułu, zwłaszcza z premedytacją. Z opinią jest jak z d..., każdy ma swoją, zatem trudno oczekiwać zainteresowania publikacją od osób, których kierunek zaangażowania jest zupełnie inny, jak również nie powinno się zarzucać złej woli, ignorancji, czy stronniczości tym, którzy zapoznawszy się z nią, nie podzielają głoszonej tu krytyki. Jedyne, co mnie dziwi to fakt, ze profesor z dorobkiem dał się wciągnąć w tę dziwną grę i wdaje się w niemalże pyskówki z krytykami zamiast przyjąć, że krytycy znajdą się zawsze i być ponad to. Jako człowiek cieszący się poważaniem w swoim środowisku nie straci zupełnie niczego wraz odebraniem tytułu honorowego obywatela miasta, zatem, czy jest się o co bić?

wyjaśnienie 17.03.2020 12:07
Nie, tłok czekoladowy to jest to samo, co chuuj w duupie, tylko inaczej z uwzględnieniem pedziów koprofilantów.

4 hydranty 07.04.2021 21:33
Zgłoście tego Volksdeutcha do Verba Veritatis.

bez honoru 07.04.2021 21:06
Na zlotowskie wylewają pomyje, typowe. Wkurza mnie Zdrenka, jego buta, uważam, że to on powinien za wszystko przeprosić, wybrał atak i zakłamanie, bez honoru. Jego zachowanie od samego początku budzi moją pogardę, przypomina mi Wałęsę, który, nawet jak fakty wyszły na jaw, dalej brnął w zaparte. Tyle tylko że Wałęsa to prostak, a pan profesor? ... no cóż, zabrakło argumentów, zwyciężył strach jak u pierwszego. Myślę, że sprawy w sądzie nigdy nie będzie, a szkoda, bo Zdrenka by przegrał i musiałby przeprosić. Dalej będzie mącił we łbach ludziom, którzy nigdy nie przeczytają tej ksiązki i sami nie wyrobią sobie zdania na temat jej szkodliwości. Gazeta opiniotwórcza z morale pudelka zdecydowanie mnie nie przekonuje

amator pań 13.07.2019 20:25
jaka śliczna blądyneczka

Inspicjent 23.07.2019 16:45
Pan Senator powinien siedzieć. Dlaczego nie zapewniono mu krzesła albo lepiej fotela senatorskiego?

Stan 07.04.2021 21:52
Zdziwi się Pan, Prof. Zdrenka naiwnie myśli, że Leszczu przwiózł go łodzią na suchy bezpieczny ląd. Trochę znam sprawy i tematy w Złotowie. Profesor jest jak zakłamane dziecko, które nie dostrzega powagi sytuacji. To będzie długa wyczerpująca podróż, śmiało można powiedzieć, że podróż życia Pana Profesora.

casting 22.09.2019 23:40
Dajcie spokój, bo uwierzy.

Mirka 19.04.2021 23:05
Jak może być szkodliwe coś, czego nikt nie przeczyta? Brak tu logiki.

punkt naprawy pedałów i przerzutek 17.03.2020 08:22
W inicjatywie z roku 2013 Szalbierz proponował nie wiadomo komu w Pile wydawanie pisma - poradnika dla nieheteronormatywnych o nazwie "Tłok Czekoladowy". Ktoś, nie wiadomo kto, zaproponował aby w Białośliwiu pełnym koncernów medialnych redakcji i wydawnictw światowych, podjęto propozycję wydawania dodatkowo - w okresie do 18 lipca 2014 - wydawnictwa poradniczo- instrukcyjnego "Chuuj w Duupie". Pan sędzia Maciej Płóciennik na rozprawie po usłyszeniu tych propozycji medialnych doznał wstrząsu estetycznego i oznajmił stronom postępowania, że proponowany tytuł "Chuuj w Duupie" jest wstrętny. Z zadowoleniem i zrozumieniem przyjął zaś "Tłok Czekoladowy".

BVG 07.04.2021 20:11
Profesor u larwy dał popis swojej buty i arogancji, ale to niestety ten styl. Kłamstwo zasiane niech zostanie na papierze, widać jasno, że prof. ma duże kłopoty z pamięcią. Zakłamał nawet fakty, które miały miejsce miesiąc temu. Uśmiałem się jak stwierdził ,że artykuły pojawiły się znienacka jak atak i on przypadkowo na nie trafił. Najlepsze, że dziennikarz ma zakaz wymienienia tytułu portalu, wygląda to komicznie i żałośnie. I jeszcze to, że larwa mu ten wywiad nabazgrał a on tylko niewolniczo podpisał. To tez nic nowego, zna to każdy kto tam robił. Dziwne, że dziennikarz nie zapytał dlaczego zapomniał, że zostało mu to zapowiedziane i doskonale wiedział że pojawią się kolejne odsłony.

Achim 07.04.2021 18:58
Książka Złotów 1370-2020 jest super! Czy są błędy? Pewnie! Autor jednak za nie nie odpowiada. A kto? P...e krasnoludki, to one dopisały i usunęły pewne rzeczy. Pozostaje do ustalenia ich narodowość.

Zzdrenka klamie i zaprzecza 07.04.2021 15:56
Czytałem dzisia wywiad z ""profesprem" to niesamowite za kpgo ma redakcja AL swoich czytelników. Tam są ewidentne kłamstwa, które autoryzuje profesor a Steffen pozwala mu na to. Przecież wystarczy tylko trochę poczytać aby zweryfikoeać te kłanstwa.

smutne to 07.04.2021 10:02
Milczenie środowisk patriotycznych a szczególnie mniejszości polskiej jest znamienna. Oni legitymizują tezy postawione przez profesora w monografii.

wydział meldunkowy 15.05.2019 11:02
Jednemu gościu zdechł pies i została po nim niezajęta buda. Akurat dla Honorowego Hakowego PRL.

Flatower 07.04.2021 12:09
Nie rozumiem tego wpisu. Jakie środowiska patriotyczne milczą? Jaka i gdzie mniejszość narodowa? Czyżby garstka nawiedzonych czcicieli żołnierzy wyklętych to była jakaś polska mniejszość narodowa i jedyni patrioci? Temat jedynych depozytariuszy świętego ognia miłości Ojczyzny, patriotyzmu i wszystkiego co chcecie był ćwiczony w Polsce jeszcze przed Moczara. Teraz przechodzi na skrajną katoprawicę. Nic z tego dobrego dla kraju nie wyniknie. Nie trzeba się dać nabrać na sztuczki Pisu, któremu na gwałt potrzebni byli bohaterowie na wyłączność. W ten sposób "zdegradowano" AK i wykreowano "niezłomnych:. Morawiecki nawet po cmentarzu w Monacjim biegał by przypodobać sie , ponoć licznym, kolaborantom.

BogdanT 07.04.2021 00:26
Czy można Was jakoś wesprzeć? Nie chodzi o słowo, chętnie wpłacę skromny datek. Proszę stworzyć taką możliwość. Pozdrawiam. B.T.

Wiem co nieco 15.05.2019 10:23
Wyrazy współczucia dla mieszkańców.

wór haków 25.05.2019 22:55
Faktycznie, to się przeczłapał.

Lol 07.04.2021 00:05
Szkoda że 77400 nie wydaje swojej gazety. Byłaby konkurencja dla innej "bardzo obiektywnej"

Jackowski 06.04.2021 23:39
Zapowiada się ciekawy sezon, przewiduję duże telewizory już w maju.

wieśniak 14.05.2019 19:23
Żółty wiślany piach, wioski słomiany dach...

kos 07.04.2021 19:16
że telebimy? przepraszam ... telewizorki na kółeczkach?

podkoszulka 20.06.2019 11:23
Lagerfeld po prostu umarł. Każdy umiera w samotności.

WatchTower 06.04.2021 22:39
Piosik ma rację. Jeśli uderza w niego krytyka, to tylko ze względów politycznych, a nie dla dobra Złotowa.

UY 15.05.2019 08:47
Ciechan przeprowadził się do Krajenki

brunerski 06.04.2021 22:23
"Przypominam, że książka trafiła do rąk Czytelników dopiero w grudniu 2020 roku, a pan Leszczyński twierdzi w swoim felietonie, że zaglądał do niej już kilka miesięcy temu." może miał przed wydrukowaniem, może robił korektę ;)

M 19.04.2021 23:09
Mamy kwiecień. Grudzień nie był kilka miesięcy temu?

lodziara 17.03.2020 08:28
Czy tłok czekoladowy, to urządzenie do zadawania kapki czekolady do wierzchołka stożka-wafelka lodów serwowanych w formie tak zwanych rożków?

Głos z Polnej 06.04.2021 18:43
Profesor Zdrenka powinien postawić dobry koniak dziennikarzom 77400.pl i innym oponentom. Jako jedyni przeczytali uważnie książkę. Reszta kadzi z d.... Najgłośniej złotowska niby inteligencja.

Brunony, fidlery i inne hammburgery 06.04.2021 16:14
Powiem dosadnie. W czym jest problem, że radny zapytał? Radny potrzebuje kompetencji żeby zapytac dlaczego promuje się zbrodniarza? Do tego nie potrzeba posiadać wiele wiadomości jedynie odwagę żeby się slużalczej koterii nie bać. Ona zaś teraz buczy najbardziej a na Facebooku widać jakie nazwiska z tego stanu są pobudzone i utyskują.

pilot kukuruźnika 05.05.2019 20:41
Taką to lepiej przelecieć niż z nią przechodzić, choćby po mieście, bo to śmiech i żenada.

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 24°CMiasto: Złotów

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 0 km/h

KOMENTARZE
Autor komentarza: jlTreść komentarza: Gdzie jest 157 wpisów w topiku "Mąż pilskiej działaczki..."?!Data dodania komentarza: 06.08.2022, 10:30Źródło komentarza: Pobito dziecko z ośrodka w Jastrowiu, czy będzie sankcja karna?Autor komentarza: PedroTreść komentarza: Szkoda gadac. Kiedys nawet wsparłem ten projekt finansowo I mialem obecywane złote góry. Do dnia dzisiejszego nic... ciekawe to bardzo bo np. Jeden z bylych juz mieszkancow Zlotowa gra w zagranicznej produkcji o nazwie samen.pl ktora mozna znalesc na Youtube I za darmo ogladac. Rozmawialem z nim swego czasu I wiem ze ich projekt pochlania ogromne ilosci pieniedzy ale koszta pokrywane sa z wlasnej kieszeni rezysera I producentow a jak I za malym wsparciem sponsorow w zamian za reklame. Sam Tomasz Raczek bardzo pozytywnie wypowiadal sie o projekcie ! Nasz Złotowianin ( Mateusz Leszczyński) gra w tym serialu jedna z postaci. Jest to komedia kręcona w Holandii ktoej celem jest ukazanie różnicy kulturowej pomiędzy Polską a Holandia. Bardzo zabawny serial ( sezon 1 ) zrozumiały dla tych co mają troche dystansu do siebie a na wakacjach byli dalej niż w Mielnie.Data dodania komentarza: 03.08.2022, 17:41Źródło komentarza: Czym pachnie film "Gra w butelkę"?Autor komentarza: Artur ŁazowyTreść komentarza: Dziękuję Panu Burmistrzowi Złotowa za odwagę! Teraz trzeba uzbroić się w cierpliwość i wierzyć w praworządność!Data dodania komentarza: 03.08.2022, 13:03Źródło komentarza: Kara została na Spółdzielnię nałożona słusznie.Autor komentarza: Dichlorodifenylotrichloroetan na larwyTreść komentarza: Kiedy oni to wszystko sprostują? Co numer to kłamstwa i manipulacje. Gazeta zalega w sklepach a już prawda wyszła na jaw.Data dodania komentarza: 03.08.2022, 01:41Źródło komentarza: Kara została na Spółdzielnię nałożona słusznie.Autor komentarza: ZenekTreść komentarza: Wreszcie ktoś napisał prawdę. Jak ci propagandziści z Larwa na czele śmią wciskać kit ludziomData dodania komentarza: 02.08.2022, 15:19Źródło komentarza: Kara została na Spółdzielnię nałożona słusznie.Autor komentarza: odpisTreść komentarza: a gdzie byli opiekunowie tych dzieci ?to chyba ich rola żeby pilnować....więc sytuacja jest jasna,zaniedbanie obowiązków opiekuna grupy.Data dodania komentarza: 01.08.2022, 21:18Źródło komentarza: Sprawca pobicia dziecka nie był cudzoziemcem. To 58-letni Polak!
Reklama
Reklama