Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 20:19
Przeczytaj!
Reklama

Wbrew Pierwszemu Przykazaniu - figura Jezusa Chrystusa

Podziel się
Oceń

Okres międzywojenny to szczególny czas w historii Krajny. Jej zachodnia część dalej pozostała pod niemieckim zaborem. Pozostałe ziemie tego regionu znalazły się natomiast w granicach odrodzonej Polski. Miało to swoje reperkusje. Przykładem historia wsi Podróżna, która pozostała na terenie Niemiec. W 1929 roku celem niemieckiego ataku stała się tu figura św. Michała (stojąca w centrum wsi), z której zdarto girlandy z biało - czerwonych róż. Ponadto w budynku szkolnym kamieniami wybito szyby oraz zdemolowano znajdujący się wewnątrz sprzęt. Sprawcy zostali ustaleni. Byli nimi: Rudolf Marks, Fritz Patzer i i Karl Luter.
Wbrew Pierwszemu Przykazaniu -  figura Jezusa Chrystusa
Figura Jezusa - wieś Osówka, powiat złotowski

Wymienionych Niemców nie spotkała z tego tytułu znacząca sankcja. Złotowski sąd uniewinnił Rudolfa Marksa, pozostałym sprawcom wymierzył zaś symboliczne kary. Umorzono również wniosek o odszkodowanie za szkody, który złożył ks. Grochowski (proboszcz z Głubczyna). Oczywiście dziesięć lat później Niemcy nie bawili się już w zachowywanie jakichkolwiek pozorów praworządności. Wybuch II wojny światowej sprawił bowiem, że mogli okazać w całej krasie swoje prawdziwe oblicze. Szczególnie agresywne zachowania cechowały tych z Niemców, którzy należeli do partii nazistowskiej. Członkowie tej lewicowej organizacji (NSDAP) gnębili m.in. duchowieństwo Kościoła katolickiego i jego symbole.

Przykładem atak na kapliczkę Najświętszego Serca Pana Jezusa w Zakrzewie. Jej architektem był Bernard Smolarek, budowniczym zaś Bernard Kokowski. Jej lokalizacja znajdowała się u zbiegu dróg: Drożyska Wielkie, Nowe Zakrzewo, Głomsk. O tym umiejscowieniu zdecydowali sołtys Jan Jasiek i ks. Bolesław Domański – przywódca Polaków Niemczech, do kwietnia 1939 roku proboszcz w Zakrzewie. Inwestycja została sfinansowana ze składek parafian. Poświęcenie tego obiektu sakralnego nastąpiło 17 czerwca 1929 roku. Najistotniejszym elementem kapliczki była figura Jezusa Chrystusa, która powstała w Poznaniu.

W dniach 25-30 września 1939 roku Niemcy przystąpili do niszczenia obiektu, mimo że parafię po zmarłym ks. Domańskim objął proboszcz z niemieckim rodowodem – Alfons Mehrsmann. Stało się tak zapewne z powodu tego, że kapliczka była mocno kojarzona z polskością tych ziem. W tym kontekście warto wspomnieć, że ówcześni Niemcy nazywali Zakrzewo „Małą Warszawą”. Ciekawy jest fakt, że proces niszczenia kapliczki przeciągnął się w czasie. Dewastacja trwała bowiem kilka dni.

Najpierw podłożono pod kapliczkę zbyt małą ilość ładunku wybuchowego, który wywołał niewielkie szkody. Kolejna próba, którą przeprowadzono po czterech dniach, prawdopodobnie była niewiele bardziej skuteczna. Dlatego dopiero członkowie Służby Pracy Rzeszy dokonali ostatecznego zniszczenia. Część ocalałego materiału zabrali miejscowi Niemcy. Pozostały gruz posłużył do utwardzenia drogi. W tej historii ciekawy jest fakt, że niemieckiemu barbarzyństwu oparła się figura Jezusa Chrystusa. Wynieśli ją z kaplicy dwaj naziści: Krause i Remus. Nie zrobili tego jednak z zamiarem jej oszczędzenia. Wrzucili ją bowiem do pobliskiego jeziora. 

Po kilku dniach stało się coś niezwykłego. Figura Jezusa Chrystusa nagle wypłynęła. Zauważyli to dwaj mieszkańcy wsi, Antoni Jasiek i i Franciszek Weinstock, którzy wyłowili ją z jeziora i przekazali później do zakrzewskiego kościoła. 

źródła:

P. Grzenda, Spełniły się moje marzenia: uczyłem w polskiej szkole, [w:] red. E. Makowski, Pamiętniki nauczycieli złotowskich, Poznań 1964, s. 53.

W. Kokowski, Polskie szeregi na ziemi złotowskiej, Krajenka 2013

Informacje zaczerpnięte od panów: Romana Rożeńskiego i Waldemara Wrzeszcza (FB).


Napisz komentarz
Komentarze
słabe opady deszczu

Temperatura: 6°CMiasto: Złotów

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 9 km/h

ReklamaMarcin Porzucek - Poseł na Sejm RP
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnkayaTreść komentarza: Kompetentny i najlepszy kandydat na burmistrza. Zna realne możliwości rozwoju naszego miasta. Otwarty i gotowy do pracy dla mieszkańców Złotowa.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 19:59Źródło komentarza: Populizm kontra argumenty-Piękoś nie unika debatAutor komentarza: odpTreść komentarza: no nie, on im chyba tylko prowadzi stronę internetową, bo sami nie potrafią :)Data dodania komentarza: 19.04.2024, 19:55Źródło komentarza: Już w niedzielę referendum w Złotowie!Autor komentarza: Goryl prezesaTreść komentarza: Wybór jest prosty. 21 kwietnia Europa lub Azja. Zdroje to tama dla chinoli. Możemy to zrobić dla Złotowa i Ujgurów.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 19:53Źródło komentarza: Już w niedzielę referendum w Złotowie!Autor komentarza: Goryl prezesaTreść komentarza: Facet ma fame. Znam kilka kobiet w Złotowie, które mają go w komórkach. Dzielą się tym pięknym ciałem. Dziś mówi się tylko o nim. Normalnie boski żigolo, heheData dodania komentarza: 19.04.2024, 19:50Źródło komentarza: "Kolędowanie" w Spółdzielni Mieszkaniowej PiastAutor komentarza: Dotyczy Ten tegoTreść komentarza: To jest jeden z przykładów ignorancji włodarza i urabiania radnych oraz mieszkańców. Na logikę śmieci nie mogą być tańsze po wybudowaniu spalarni, której koszt to około 700 mln złotych, poza tym jej utrzymanie jest również bardzo kosztowne, konieczna jest wymiana bardzo drogich filtrów, które i tak niewiele dają, no i dochodzi jeszcze koszt utylizacji ogromnej ilości odpadów wytworzonych podczas spalania. Nie dajcie sobą manipulować !Data dodania komentarza: 19.04.2024, 19:47Źródło komentarza: Już w niedzielę referendum w Złotowie!Autor komentarza: Gibbon w klatceTreść komentarza: A leszcz jeszcze nie uruchomił reduty obrony prezesa?Data dodania komentarza: 19.04.2024, 19:30Źródło komentarza: "Kolędowanie" w Spółdzielni Mieszkaniowej Piast
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here