Złotów jednym z liderów zrównoważonego rozwoju w kraju

  • 01.12.2020, 11:51 (aktualizacja 01.12.2020, 12:06)
  • Źródło: anagmis.pl

Podziel się:

Oceń:

Złotów jednym z liderów zrównoważonego rozwoju w kraju
Złotów został sklasyfikowany na bardzo wysokim miejscu w rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. W zestawieniu wśród gmin miejskich Złotów zajął 6. miejsce na 236 badanych.

Za opracowanie rankingu od lat odpowiada Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. W skrócie, chodzi o pokazanie, które samorządy stosują najlepsze praktyki prorozwojowe. Ranking Zrównoważonego Rozwoju JST powstaje w oparciu o 15 zmiennych-wskaźników, obejmujących trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny oraz ochrony środowiska. 

W rankingu gmin miejskich Złotów zajął doskonałe szóste miejsce na blisko 250 możliwych. Ciekawie wygląda także pozycja Złotowa w kolejnych rankingach. Chociażby przed rokiem miasto znajdowało się na 9. miejscu w zestawieniu. Już wtedy można było uznać to za ogromny sukces, a awans na pozycję szóstą jedynie potwierdza, że obrana ścieżka jest właściwa. Jeszcze większą przepaść widać, gdy porównać obecny wynik z tym osiągniętym w 2003 roku. Zamiast szóstego miejsca było siedemdziesiąte piąte. 

Wśród wskaźników, które wpłynęły na tak znaczny awans Złotowa wymienić można z pewnością wydatki na projekty inwestycyjne w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W 2003 roku Złotów w tej kategorii uzyskał zaledwie niecałe 33 punkty, a w tym roku już prawie 71. Przepaść widać także pod względem liczy osób bezrobotnych na tysiąc mieszkańców. Tu akurat punktów się nie zyskuje, a traci. W 2003 roku z powodu kiepskich wyników, Złotów stracił w tej kategorii prawie 90 punktów, a w tym zaledwie niespełna 25. Co ciekawe, jednym z kryteriów, w którym Złotów stracił w porównaniu z 2003 rokiem jest...odsetek radnych z wyższym wykształceniem. Wówczas miasto zyskało 80 punktów, a w tym roku zaledwie 60. 

W tegorocznym rankingu miasto Złotów zostało wyprzedzone jedynie przez Krynicę Morską, Karpacz, Wysokie Mazowieckie, Łebę i Suchą Beskidzką, a więc w zdecydowanej większości gminy miejskie, które swoje budżety opierają w dużej mierze na wpływach z turystyki. 

Jeśli chodzi o inne gminy miejskie z naszego regionu, Człuchów został sklasyfikowany na 20. miejscu, Czarnków na 22., Piła na 90., Chojnice na 91., a Wągrowiec na 92. 

Źródło: anagmis.pl

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu 77400.tv z siedzibą w Złotowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Magdalena
Magdalena 01.12.2020, 22:11
Jako mieszkanka Złotowa bardzo dziękuję za tę informację. Czekam na merytoryczny komentarz aktualnych miejskich radnych.

Pozostałe