Strzelając zza węgła

  • 03.03.2021, 14:58 (aktualizacja 03.03.2021, 16:13)
  • Piotr Tomasz

Podziel się:

Oceń:

Strzelając zza węgła
Każdy człowiek posiada wyobraźnię. Wielu jednak nieumiejętnie posługuje się tym darem. Między innymi taka refleksja nasunęła mi się po obserwacji tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Jestem zaangażowany w organizację uroczystości towarzyszących temu Świętu Narodowemu od samego początku. Wynika to z wielu powodów. Wśród nich jest m.in. ten, że mam alergię na kłamstwa serwowane przez polskojęzycznych Sowietów. Także te głoszone współcześnie. Sowieci to bowiem nie dinozaury, nie wyginęli, wystarczy sprawdzić DNA lub drzewo genealogiczne przeciwników Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Trucizna kłamstwa lub manipulacji, co nie jest żadnym zaskoczeniem, rozlała się obficie także w tym roku. W niektórych mediach, w wypowiedziach różnych polityków, w komentarzach zamieszczanych w sieci i wielu innych miejscach. Niestety, zaaplikowana została również ze strony przedstawiciela środowiska, które nie ma w zwyczaju ulegać lewackiej narracji. Nie ukrywam, że dla mnie było to niezwykle trudne doświadczenie. Bólu nie zagłuszyło nawet znieczulenie, które było aplikowane w postaci słów: „Niezłomni”, „Niezłomni”, „Niezłomni”.

Od lat zajmuje się historią Żołnierzy Wyklętych. Bardzo rzadko jednak posługuję się terminem „Niezłomni”. W to miejsce używam słów: „Członkowie Antykomunistycznego Podziemia/Konspiracji”. W ten właśnie sposób określam ludzi, którzy walczyli o Niepodległość Polski i jednocześnie bronili jej chrześcijańskich korzeni. Nie dzielę "Wyklętych" na dobrych i złych. Wojna ma bowiem niewiele wspólnego z etyką. Można napisać na ten temat kilka felietonów. W tym miejscu przywołam jedynie scenę z filmu „Wyklęty”, kiedy to bohater pyta Stwórcę: „dlaczego walcząc ze złem, zło czynić muszę?”.

Zawsze przypominam, że to „zło” było następstwem działań orędowników dwóch lewicowych ideologii. Mowa o nazistach i komunistach (patrz. wspólny marksistowski korzeń). To właśnie „Pakt Ribbentrop-Mołotow”, który został zawarty w Moskwie, skutkował wojną i późniejszymi tragediami. Wszystko w imię budowy nowego świata, lewicowego świata, w którym nie było miejsca m.in. dla niepodległej i chrześcijańskiej Polski. W tym kontekście może oczywiście zaskakiwać, że znaleźli się przedstawiciele naszego narodu, którzy poszli na współpracę z okupantami (np. za „judaszowe srebrniki” sprzedawali innych Polaków). W okresie niemieckiej okupacji byli za to likwidowani. Podobnie działo się po wkroczeniu Sowietów. Interesujący jest fakt, że choć w jednym i drugim przypadku był to element samoobrony ze strony podziemia, to wciąż nie mierzy się tego rodzaju czynów jedną miarą. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest oczywiście ogromna skala kolaboracji za Sowieta. Właśnie z tego powodu 1 Marca nie jest okazją do wspólnego świętowania. Rozumiem to. Nie wymagam od potomków „ubeków” lub „utrwalaczy władzy ludowej” głębszej refleksji. Z radością witam jednak każdy pozytywny gest ze strony takich osób. Geny nie stanowią przecież przeszkody w podążaniu do prawdy.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych powinien stanowić czas, w którym wspominamy chwalebne i tragiczne losy Członków Antykomunistycznego Podziemia i Ofiar komunizmu. W pozostałe dni w roku możemy dyskutować o trudnych kartach naszej historii (np. komu należy przypisać zbrodnie, które były ubeckimi prowokacjami). To mój apel. W zasadzie pobożne życzenie, bo nigdy więcej nie chcę usłyszeć 1 marca, że „Żołnierze Wyklęci strzelali zza węgła do niewinnych ludzi”, nie chcę słuchać takich słów zwłaszcza w towarzystwie rodzin Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia i Ofiar komunistycznych zbrodni.

Pan Bóg wyposażył nas w wyobraźnię. Po zakończeniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych postanowiłem jej użyć. Tuż przed snem wyobraziłem sobie, że jestem w Izraelu. Trwa właśnie święto Jom ha-Szoa. W jego trakcie inteligentny rabin modli się i opowiada ogólnikowo o żydowskich ofiarach. Słuchają go zgromadzeni obywatele Izraela, niektórzy przywołują w pamięci swoich bliskich, którzy byli ofiarami tragicznych wydarzeń. Nagle rabin zmienia nieco narrację i mówi, że Żydzi strzelali zza węgła do niewinnych Niemców. Jaka byłaby reakcja zgromadzonych mieszkańców Izraela? Wysuwam przypuszczenie graniczące z pewnością, że nieszczęsny rabin wyglądałby tylko nieco lepiej od ofiar Józefa Goldberga (mowa o oficerze UB żydowskiego pochodzenia, który w okresie stalinowskim pastwił się nad Członkami Antykomunistycznego Podziemia). O sobie napiszę, że nie mam takiego temperamentu. Wystarczy mi słowo przepraszam.

 

Piotr Tomasz

 

ps. Trwa wielki post, dla chrześcijan to czas refleksji. Pozwolę sobie zatem na pewien cytat w tym klimacie. „I rzekł: Jezu, wspomnij na mnie, gdy wejdziesz do Królestwa swego. I rzekł mu: Zaprawdę, powiadam ci dziś będziesz ze mną w raju". (Ewangelia Łukasza). Interesujące, że w tym czasie tłum i łotr po lewicy, Bogu urągali. Apostołowie zaś (pragmatycznie) uciekli. Natomiast łotr po prawicy bronił Jezusa i okazał wiarę, której brakowało najbliższym z otoczenia Pana. Prawda, że Ewangelia jest piękna.

(Fotografia: Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Pile. Odbywa się on od 2013 roku w ramach obchodów Pilskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych (obejmują całą Krajnę i sąsiadujące regiony). Marsz (skupia m.in. środowiska Kibiców) poprzedza Msza św. w kościele Świętej Rodziny. Warto przybyć do Salezjanów i posłuchać kazań. To wspaniałe lekcje patriotyzmu i chrześcijańskiej wiary. Wzór dla innych parafii. Fotografia: źródło Pilscy Patrioci) 

Piotr Tomasz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu 77400.tv z siedzibą w Złotowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe