Film dokumentalny "Siostra Wiarusa"

  • 23.03.2021, 22:07
  • Kamil Ceranowski

Podziel się:

Oceń:

sw-27-93-19-00007-03053.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Tragiczne losy rodziny Grabowskich. Mordowani, torturowani, więzieni... 22 marca obchodziliśmy 69. rocznicę śmierci Stanisława Grabowskiego "Wiarusa". Z tej okazji przypominamy film, który portal 77400.pl zrealizował blisko 3 lata temu. Opowiada on o bolesnych kartach z powojennej historii.

 Na cmentarzu komunalnym w Pile spoczywa Stanisława Grabowska, która doświadczyła represji ze strony komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. Jej grób to zarazem symboliczna mogiła: Stanisława Grabowskiego "Wiarusa" i Józefa Grabowskiego "Visa". Mowa o jednych z najsłynniejszych partyzantów Antykomunistycznego Podziemia. Polegli w walce z Sowietami. Miejsce Ich pochówku jest nieznane.

W marcu 2018 roku Stanisława Grabowska została uhonorowana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie odbyło się w Pile przy okazji odsłonięcia pomnika Inki (znajduje się koło kościoła Świętej Rodziny). Zapraszamy na film (należy kliknąć na górny odtwarzacz rozpoczynający artykuł)

Poniżej również wywiad z Piotrem Tomaszem, który razem z Kamilem Ceranowskim zrealizował dokument "Siostra Wiarusa". Rozmowę przeprowadził Krzysztof Kuźmicz.

 

 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Kamil Ceranowski

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu 77400.tv z siedzibą w Złotowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe