Spór o wycinkę lasów. Jak wygląda rzeczywistość na Złotowszczyźnie?

  • 26.03.2021, 14:06
  • Krzysztof Kuzmicz

Podziel się:

Oceń:

Spór o wycinkę lasów. Jak wygląda rzeczywistość na Złotowszczyźnie?
W ostatnich dniach sporo zamieszania wprowadziła interaktywna mapa inicjatywy "Lasy i obywatele" pokazująca już przeprowadzone lub planowane wycinki drzew. Mapa Polski wypełniona czerwonymi punktami przeznaczonymi do wycinki wygląda przerażająco, choć leśnicy zarzucają inicjatorom manipulację danymi. A jak sytuacja wygląda w naszym regionie?

Lasy i Obywatele to oddolna inicjatywa obywatelska. W ostatnim czasie głośno jest o przygotowanej interaktywnej mapie wycinek drzew w Polsce. Mapa obrazuje wszystkie pododdziały leśne z Banku Danych o Lasach, w których zaplanowano rębnie w bieżących Planach Urządzenia Lasu. Mapa nie pokazuje planowanych trzebieży. W dużym oddaleniu tylko niektóre części kraju wyglądają na wolne od wycinek. 

W przybliżeniu sytuacja już tak tragiczna nie jest, choć inicjatorzy alarmują - wycinek jest zbyt wiele i zagrażają one polskim lasom. Sami leśnicy odpowiedzieli na te zarzuty. Ich zdaniem mapa jest zmanipulowana, bo przede wszystkim na czerwono zaznaczono całe obszary, na których planowane są wycinki, podczas gdy w rzeczywistości dotkną one 10, 20 czy 30% wskazanego terenu. Co więcej, jak podkreślają, wycinki są procesem naturalnym, a w miejsce starszych drzew poddanych temu procesowi pojawią się nowe. Rozstrzygnięcie tej kwestii i argumentów obu stron pozostawiamy naszym czytelnikom, niemniej postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej wycinkom planowanym na Złotowszyźnie. 

 

Z mapy wynika, iż w okolicy Złotowa większych wycinek nie planuje się. Przeznaczone pod nie są zaledwie niewielkie fragmenty lasu. Więcej czerwonych plam pojawia się tymczasem w okolicach Jastrowia, Okonka czy przy granicy województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego przy drodze prowadzącej do Więcborka. 

 

INTERAKTYWNA MAPA WYCINEK DOSTĘPNA JEST TUTAJ. 

Krzysztof Kuzmicz

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu 77400.tv z siedzibą w Złotowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe