Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 01:30
Przeczytaj!
Reklama

Kolejny sezon „Kościelnych dziejów Piły”

Podziel się
Oceń

Nieznane fakty na temat religijnej historii regionu będzie można poznać podczas kolejnej edycji wykładów w kościele Świętej Rodziny. Początek już 15 października.

„Kościelne dzieje Piły” to cykl comiesięcznych prelekcji, rozpoczęty w sezonie 2013/2014 z racji jubileuszowego roku 100-lecia poświęcenia kościoła. Spore zainteresowanie wykładami sprawiło, że doczekały się one kolejnych edycji.

Tegoroczny, trzeci już sezon to dziewięć wykładów na tematy nieznane szerokiemu spektrum. Będzie mowa m.in. o wyznaniach wiary pilan, obchodach Milenium Chrztu Polski, o Wolnej Prałaturze Pilskiej, o proboszczach kościoła św. Janów czy dziejów ewangelików w Pile po II wojnie światowej. Cykl potrwa do czerwca 2016 roku.

— Do trzeciej edycji udało się zaprosić grono uznanych historyków i regionalistów nie tylko z Piły, ale też i z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Zupełnie nowe tematy przedstawią m.in. Maciej Usurski, Roman Chwaliszewski, Marek Fijałkowski, Maria Bochan oraz księża: ks. dr Piotr Szczepaniuk, ks. dr Tadeusz Ceynowa, ks. Tomasz Szugalski, a nawet ewangelicki proboszcz ks. Tomasz Wola — informuje moderator cyklu ks. dr Jarosław Wąsowicz.

Pierwszy wykład nowego sezonu już w środę, 14 października. Maciej Usurski z Muzeum Stanisława Staszica przedstawi zagadnienie „Życie religijne w obozie jenieckim w Pile w latach 1914-1919”.

Wszystkie wykłady będą się odbywały o godz. 19 w sali św. Jana Bosko w domu katechetycznym przy parafii pw. Świętej Rodziny w Pile (ul. Św. Jana Bosko 1). Wstęp wolny. W ramach możliwości spotkania będą nagrywane i udostępniane na stronie internetowej „Świętej Rodziny”.

Roczny plan wykładów:

  • 14 października 2015 r. (środa) - mgr Maciej Usurski: „Życie religijne w obozie jenieckim w Pile w latach 1914-1919”.
  • 4 listopada 2015 r. (środa) - mgr Roman Chwaliszewski: „Działalność narodowa ks. Zygmunta Dykierta, proboszcza parafii Świętych Janów w Pile w l. 1917-1922”.
  • 16 grudnia 2015 r. (środa) - mgr Marek Fijałkowski: „Ks. Józef Bakalarczyk, katolicki kapelan obozu jenieckiego w Pile”.
  • 27 stycznia 2016 r. (środa) - ks. mgr Tomasz Wola: „Kościół ewangelicko – augsburski w Pile po II wojnie światowej”.
  • 10 lutego 2016 r. (środa) - mgr Maria Bochan: „Pilan wyznania wiary”.
  • 16 marca 2016 r. (środa) - ks. dr Piotr Szczepaniuk: „Regionalne oddziaływanie na życie religijne Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Skrzatuszu”.
  • 20 kwietnia 2016 r. (środa) - ks. dr Tadeusz Ceynowa: „Dzienniki urzędowe Wolnej Prałatury Pilskiej jako źródło historyczne dla Piły i okolic”.
  • 18 maja 2016 r. (środa) - ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB: „Milenium kontra Tysiąclecie. Obchody Milenium Chrztu Polski i Tysiąclecia Państwa Polskiego w Pile”.
  • 8 czerwca 2016 r. (środa) - ks. mgr Tomasz Szugalski: „Proboszczowie i komendarze pilscy od czasów staropolskich do roku 1914”.

Organizatorami cyklu wykładów jest parafia Świętej Rodziny w Pile, Archiwum Salezjańskie Inspektorii Pilskiej, Archiwum Diecezji Koszalińsko- Kołobrzeskiej przy współpracy z Inspektoratem Towarzystwa Salezjańskiego w Pile, Muzeum Okręgowym im. Stanisława Staszica w Pile i Muzeum Stanisława Staszica w Pile.



Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°CMiasto: Złotów

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 27 km/h

KOMENTARZE
Autor komentarza: AgnieszkaTreść komentarza: To prawda, że profesor znawca archeologii niewiele ma do powiedzenia w tym temacie w Złotowie, ale jako ziomek chce od czasu do czasu tu się pokazać. Jest uwielbiany przez absolwentów ogólniaka, bo jest ich kolegą. Czy Piotr ma prawo go oceniać? Hm, internet otwiera wrota przed każdym, jeszcze kilka lat temu ta recenzja samozwańczego mentora z Krajenki najpewniej nie ujrzałaby światła dziennego, bynajmniej w prasie. Przy okazji Piotr przeczyta trochę też o sobie.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 23:34Źródło komentarza: Kabaretowy stand-up w Urzędzie Miejskim w ZłotowieAutor komentarza: Obserwator politykiTreść komentarza: Możecie mi lagę zrobić. Prof. pierdo..i od rzeczy.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 22:55Źródło komentarza: Kabaretowy stand-up w Urzędzie Miejskim w ZłotowieAutor komentarza: spadajTreść komentarza: Spir.dalaj do tej twojej Krajenki i pies ci morde lizał debilu.Te wypociny twoje gorsze od dziecka z IV kl. szkoły podstawowej.Z czym do ludzi wykształconych ty marna istoto.Von.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 22:46Źródło komentarza: Kabaretowy stand-up w Urzędzie Miejskim w ZłotowieAutor komentarza: MExTreść komentarza: Kiedy jego główny dobrodziej to zauważy?Data dodania komentarza: 31.10.2024, 21:09Źródło komentarza: Szpital w Złotowie ogranicza przyjęcia planowe. Oddział Wewnętrzny zabezpieczony, ale zmiany kadrowe wymuszają reorganizacjęAutor komentarza: To ja hejterTreść komentarza: Piotr. Jesteś cienkim człowieczkiem, który sili się na intelktualustę. Ale nawet studiów nie potrafiłeś dokończyć. Teraz będziesz wierzył w teorie oblężonego zamku. Dla ciebie każdy, kto ma inne zdaniei krytykuje twoje niecne uczynki (wątpliwego warsztatu ) ,,piórem" to hejterzy. Baranie - to ty tymi twoimi wypocinami oczerniasz, i rzucasz ludzi błotem. A później piszesz czołem hejterzy. Przykro to pisać, ale jesteś po prostu pośmiewiskiem całego powiatu, sfrustrowanym małym, zawistnym człowieczkiem.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 20:39Źródło komentarza: Kabaretowy stand-up w Urzędzie Miejskim w ZłotowieAutor komentarza: Opaska AKTreść komentarza: Hejterzy. Ha, ha, ha . To naprawdę masz swój świat.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 20:34Źródło komentarza: Kabaretowy stand-up w Urzędzie Miejskim w Złotowie
Reklama
Reklama