Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 04:14
Reklama

Opinie i felietony

Czym pachnie film "Gra w butelkę"?
Czym pachnie film "Gra w butelkę"?

Minęła niemal dekada od momentu, w którym Leszek Sawicki podjął się realizacji pewnego filmu. Jego produkcja pochłonęła kilkaset tysięcy złotych, z czego gro środków pochodziło z kasy publicznej i od lokalnych przedsiębiorców. Regionalna produkcja, przynajmniej w powszechnie krążących opiniach, miała promować Złotów. Co wyszło?

26.05.2022 14:03    34    17
Dekomunizacja w powiecie złotowskim - ostatni akord?
Dekomunizacja w powiecie złotowskim - ostatni akord?

Inwazja na Ukrainę spowodowała, że pojawił się klimat do usuwania obiektów poświęconych Armii Czerwonej. Należy podkreślić, że w okresie II światowej formacja ta dwukrotnie podbijała tereny Rzeczpospolitej. W styczniu 1945 roku pojawiła się również na Krajnie. Upamiętniał to m.in. pomnik w Międzybłociu, który usunięto 20 kwietnia 2022 roku. Czy znikną także podobne obiekty w naszym regionie?

20.04.2022 16:43    18    8
Wielki wyczyn Jakuba Pieniążkowskiego
Wielki wyczyn Jakuba Pieniążkowskiego

Jerzy Kukuczka, Krzysztof Wielicki, Nirmal „Nims” Purja czy Jakub Pieniążkowski – co ich łączy? Wszyscy zdobywali szczyty. Tyle, że wyczyny trzech pierwszych da się powtórzyć a ostatniego ciężko będzie skopiować. Można powiedzieć, że przewodniczący Rady Miejskiej w Złotowie jako pierwszy dokonał zimowego wejścia na szczyt hipokryzji i to bez wspomagania.

23.12.2021 22:15    11    13
Coming out – złotowskie szokuje
Coming out – złotowskie szokuje

To, kogo kochają, nie uważają tylko za swoją prywatną sprawę. Co jakiś czas w przestrzeni publicznej pojawiają się ich deklaracje, które jednych szokują, u innych zaś budzą poklask. Jedno jest pewne, „wychodzenie z szafy” zagościło w przestrzeni publicznej i wyzwala ogromne emocje. Oczywiście manifestacja ta nie dotyczy już tylko gejów i lesbijek. Byłoby to zbyt nudne. Pojawiają się nowe trendy. Przykładem piosenkarz Sam Smith, który określił się jako osoba niebinarna, czyli „ni to chłop, ni baba”. Okazuje się, że zaszokować nowymi trendami może również Złotów. Na profilu FB pewnej redakcji pojawiła się bowiem sensacyjna informacja, która wywołała dziesiątki komentarzy. Czy „niebinarność” w świecie dziennikarskim można zaakceptować? Gdzie sięgają granice tolerancji?

05.12.2021 15:20    12    10
Kojak, wizjoner i...?
Kojak, wizjoner i...?

Równo siedem lat temu "niezawisły" sąd wymierzył mi karę grzywny za udział w pokojowym proteście. Wówczas to w doborowym towarzystwie, bo razem z kibicami Lecha Poznań, spokojnie wyrażałem swój sprzeciw wobec sfinansowania z pieniędzy samorządowych spotkania z reżimowym dziennikarzem, którego zalicza się do piewców stanu wojennego. Trzymaliśmy wówczas w dłoniach transparent o treści „TW John - won”. Wspominam o tym, bo słowo „won” ponownie zabrzmiało bardzo mocno w przestrzeni publicznej w naszym regionie. Wszystko za sprawą grupy radnych, których bliżej nieokreśleni spiskowcy zamierzają wypędzić ze Złotowa. Sprawę „wyniuchał” lokalny „Kojak”, który wynikami swojego dochodzenia podzielił się z czytelnikami Aktualności Złotowskich.

21.11.2021 15:56    20    9
Czy „tęczowym” wolno bezkarnie obrażać policjantów? Wokół incydentu w Pile
Czy „tęczowym” wolno bezkarnie obrażać policjantów? Wokół incydentu w Pile

Wrzesień 1939 roku. Polscy policjanci, którzy pełnili wówczas służbę w naszym regionie (mowa o części powiatu pilskiego, czarnkowsko - trzcianeckiego i chodzieskiego), eskortują aktywistów narodowości niemieckiej do Berezy Kartuskiej. Po drodze kolumna zostaje zbombardowana przez niemiecką Luftwaffe. Ginie kilku Niemców. Po zajęciu terenów II Rzeczpospolitej przez faszystowską III Rzeszę, policjanci trafiają przed oblicze niemieckiego sądu. Oskarżenie o mord opiera się na fałszywych zeznaniach kilku aktywistów. Proces trwa jeden dzień, nie ma apelacji. Wyrok jest surowy, 18 policjantów zostaje skazanych na śmierć przez zgilotynowanie. Wśród nich jest m.in. posterunkowy Jan Ruciński, który urodził się w Białej koło Czarnkowa.

03.09.2021 22:01    3
Co mi Pani sra tym psem?
Co mi Pani sra tym psem?

Jest taka scena w kultowym filmie „Dzień świra” gdy pod oknem bohatera filmu pojawia się jakaś pani z psem. Następnie pies załatwia cięższą potrzebę fizjologiczną co spostrzega nasz bohater i odzywa się do właścicielki: ”Co mi Pani sra tym psem?”. Potem wspomniany bohater idzie pod okno właścicielki i robi pod jej oknem to co jej pies. Pani jest oburzona. Czy ta scena to dobre podsumowanie zachowań ludzi w zakresie ochrony środowiska?

02.09.2021 10:04    4
Muszelka radnej Agnieszki
Muszelka radnej Agnieszki

Stało się! Pierwsi szczęśliwcy mieli okazję zobaczyć „muszelkę” radnej Agnieszki Jęsiek Barabasz. Czy znajdą się Złotowianie, którzy z nastrojonym instrumentem zechcą ją wypróbować? Zapewne wkrótce się przekonamy. Nie ma jednak wątpliwości, że Park Miejski będzie kojarzył się od dziś z Wiceprzewodniczącą Rady Miasta.

17.04.2021 23:12    25    12
„Deutsche Ordnung” na sesjach Rady Miasta Złotowa?
„Deutsche Ordnung” na sesjach Rady Miasta Złotowa?

Paniczny strach przed „chińskim wirusem” spowodował, że radni uczestniczą w sesjach Rady Miasta Złotowa jedynie zdalnie. Rodzi to zabawne sytuacje, bo samorządowcy czasami zapominają, że podczas obrad cały czas pozostają na wizji. Doczekaliśmy się już kilku spektakularnych wpadek. Szczególnie pikantna opowieść dotyczyła wizyty na Białorusi. Temat wschodni jednak dopiero w przyszłości. Dziś bowiem o bardziej palącym problemie. Istnieje bowiem realna groźba, że niektórzy radni Rady Miasta Złotowa poczują wkrótce „Deutsche Ordnung” na własnej skórze.

16.04.2021 14:38    12    12
Jubileuszowe szaty Złotowa
Jubileuszowe szaty Złotowa

Radny Łukasz Piosik na forum Rady Miasta skrytykował jubileuszową publikację "Złotów 1370-2020". Jej autorem jest pan Joachim Zdrenka. Miasto Złotów wydało na nią aż 70 000 zł. Radny Piosik wystąpił w interesie społecznym. Razi go, że Złotów może być kojarzony np. z dr Messerschmidtem lub terminem "polskie obozy pracy dla Niemców". Teraz doświadcza "hejtu" i słów krytyki z wielu stron. W tej sytuacji nie mogę milczeć. Zapraszam do przeczytania mojego felietonu.

02.04.2021 16:13    19    12
KOMENTARZE
Autor komentarza: jaTreść komentarza: Ceranowski specjalnie zrobił niedociągnięcie czarną krechą, bo wiedział, że ta osoba po pobiciu przez esbecję w Częstochowie 19 czerwca 1983 roku ma niedowład prawej powieki. Trzeba zatem wykorzystać wszelkie możliwości aby najebać komuś w życiorys, zbesztać, poniżyć. Do tego służą sługusy ludzi trzymających władzę w tym przeklętym, śmierdzącym, zapyziałym powiecie.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 13:59Źródło komentarza: Mąż pilskiej działaczki skazany w I instancjiAutor komentarza: . - kropkaTreść komentarza: W razie, gdyby się okazało, że oskarżony nie był prawidłowo zawiadomiony będziemy ścigać Melanię Poch do zesrania.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 13:50Źródło komentarza: Mąż pilskiej działaczki skazany w I instancjiAutor komentarza: prof. JebutekTreść komentarza: Sąd może być w koteryjnej zmowie i wtedy oleje, osra i opryka.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:48Źródło komentarza: Mąż pilskiej działaczki skazany w I instancjiAutor komentarza: fakjufejkTreść komentarza: Musi być elementarny porządek w sądownictwie. Sąd mając wiedzę o stronie postępowanie nie może sobie dowolnie wybierać, dokąd skieruje swoje pisma, wezwania. Można bowiem wyobrazić sobie, że sąd uzna sobie w cichości gabinetów iż wyśle pismo na Wyspy Taka-Tuka lub do Kołmogorów w północnym Związku Radzieckim czy do Heleny w Montanie, gdzie podobno mieszka syn Lemanowicza. Zlekceważenie danych zawartych w protokole sądu okręgowego ośmiesza sąd rejonowy.Data dodania komentarza: 22.06.2022, 20:20Źródło komentarza: Mąż pilskiej działaczki skazany w I instancjiAutor komentarza: woda sodowa JNTreść komentarza: Ryszard robi karierę a Wiesława PIS prześladuje. To wszystko widać jak na tacy. Jak widzę regionalne przewodnictwo PIS to słabo się robi. Szczególnoie pan Adam, który ostatnio palnął publicznie, że od pewnego czasu obserwuje świat z ambony. To jest typowa megalomania i uciekanie się do mody partyjniackiej. Dbanie o struktury to jednak praca, której nie widać, natomiast widać złe posunięcia. Jeżeli ludzie PSL będą budować listy zjednoczonej prawicy to marnie widzę przyszłość.Data dodania komentarza: 22.06.2022, 09:32Źródło komentarza: Starosta Ryszard Goławski wystąpił w panelu dyskusyjnym z premierem RP Mateuszem MorawieckimAutor komentarza: PLSTreść komentarza: Specjalista od tłucznia z nieczynnych torowisk. A potem z tego pewna firma buduje drogi w lasach. To się nazywa biznesData dodania komentarza: 20.06.2022, 20:43Źródło komentarza: Starosta Ryszard Goławski wystąpił w panelu dyskusyjnym z premierem RP Mateuszem Morawieckim
Reklama
Reklama