Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 7 lipca 2022 04:14
Reklama

Historia regionu

Krajniak co bił bolszewika – Bohaterowie z Krajny cz. 4
Krajniak co bił bolszewika – Bohaterowie z Krajny cz. 4

W swoich poszukiwaniach historycznych czasami muszę się zatrzymać. Nie wynika to z braku chęci do dalszego odkrywania dziejów danej postaci. Powodem jest natomiast kłopot z dotarciem do źródeł, które lepiej mogłyby mi ją przybliżyć. W takich przypadkach stawiam kropkę i czekam. Czasami mijają lata i nie pojawia się nic interesującego. Tak jest m.in. w przypadku Władysława Lange, który urodził się w Zakrzewie (powiat złotowski). Z pewnością zasługuje on na miano Bohatera Narodowego i jakąś formę upamiętnienia. Dlatego mimo istotnych braków, bo np. nie ustaliłem daty jego śmierci, postanowiłem opublikować poniższy artykuł. Oczywiście liczę na to, że ktoś dopowie kilka zdań i wskaże przy tym źródło (np. w komentarzu), co pozwoli na pełniejsze poznanie dziejów tej postaci.

03.07.2022 14:27
Szpieg z Krajenką w życiorysie - Patroni ulic, Honorowi Obywatele miast Krajny cz. 1
Szpieg z Krajenką w życiorysie - Patroni ulic, Honorowi Obywatele miast Krajny cz. 1

Henryka Brodziaka poznałem kilkanaście lat temu. Przyznam, że z wielu względów darzyłem sympatią tego człowieka. Najbardziej za jego miłość do historii Krajny, w tym zwłaszcza za niezwykle ważne opracowanie "To nie było wyzwolenie", które dokumentowało zbrodnie Sowietów na Ziemi Krajeńskiej w 1945 roku. Henryk Brodziak to także Honorowy Obywatel Miasta Krajenka. Właśnie od jego postaci rozpoczynam cykl artykułów "Patroni ulic, Honorowi Obywatele miast Krajny ".

01.07.2022 15:50
„Łebniak” ze Złotowa – postrach Szczebrzeszyna - na Krajnie za Niemca cz. 20
„Łebniak” ze Złotowa – postrach Szczebrzeszyna - na Krajnie za Niemca cz. 20

Seria „Na Krajnie za Niemca” doczekała się już kilkunastu artykułów. Cieszy mnie bardzo, że moje teksty spotykają się z dość dużym zainteresowaniem miłośników regionalnej historii. Świadczy o tym chociażby liczba Czytelników, która sięga już w tysiące. Z równą radością witam też wszelkie uwagi, które niejednokrotnie skutkują wprowadzeniem dodatkowych informacji. Dotychczas opowiadałem Państwu o zbrodniach dokonanych w latach 1939-1945 w naszym regionie. W ramach serii „Na Krajnie za Niemca” chciałbym wspomnieć też o ludziach, którzy urodzili się na Krajnie i zapisali „czarne karty” poza jej obszarem. Jedną z takich osób był Jan Siering (Seering, Siring), który przyszedł na świat w Złotowie.

26.06.2022 17:32
Naukowiec - Antykomunista, Bohaterowie z Krajny cz. 3
Naukowiec - Antykomunista, Bohaterowie z Krajny cz. 3

W 2022 roku obchodzimy setną rocznicę utworzenia Związku Polaków w Niemczech. Mowa o organizacji, która szczególnie silne piętno odcisnęła w historii Krajny. Jednym ze spadkobierców jej idei był niewątpliwie prof. Władysław Brzeziński, którego setna rocznica urodzin również przypada w tym roku. Jego biografia jest dość powszechnie znana w naszym regionie. We wszystkich dostępnym publikacjach można jednak zauważyć pewien istotny brak. Mowa o okresie powojennym w jego życiorysie i epizodzie związanym z działalnością w antykomunistycznym podziemiu.

25.06.2022 11:21
Rozbicie aresztu w Wyrzysku - Antykomunistyczne Podziemie na Krajnie cz. 1
Rozbicie aresztu w Wyrzysku - Antykomunistyczne Podziemie na Krajnie cz. 1

24 maja 2022 roku przypada 76 rocznica rozbicia aresztu PUBP w Wyrzysku. Dokonała tego formacja dowodzona przez Juliana Bauca i Mariana Myszkę. W zachowanych raportach "bezpieka" określała ją jako "terrorystyczno – rabunkową o zabarwieniu AK". Pojawiają się również zapisy, że była powiązana z NSZ.

24.05.2022 12:21    1    5
Witold Mossakowski – Bohaterowie związani z Krajną cz. 1
Witold Mossakowski – Bohaterowie związani z Krajną cz. 1

18 maja wspominamy bitwę o Monte Cassino. Była to jedna z najzacieklejszych batalii II wojny światowej. Zakończyła się zwycięstwem wojsk alianckich nad Niemcami. Stało się tak za sprawą krwi przelanej przez żołnierza polskiego. 18 maja 1944 roku, po tygodniach ciężkich walk, na ruinach klasztoru pojawiła się biała flaga. Krótko po tym także flaga 12. Pułku Ułanów Podolskich. Ta druga była widomym znakiem tego, że Polacy weszli tam, gdzie nie mogły wejść inne wojska sprzymierzone. Bitwa o Monte Cassino na trwale zapisała się w tradycji Wojska Polskiego. Wśród jej uczestników możemy odnaleźć m.in. por. Witolda Mossakowskiego, który przez wiele lat związany był z Krajenką.

18.05.2022 08:17
Maksymilian Olszewski – Bohaterowie z Krajny cz. 2
Maksymilian Olszewski – Bohaterowie z Krajny cz. 2

Stosunkowo niedawno poprosiłem pewnego profesora o pomoc w zdobyciu kilku informacji. Ku mojemu zaskoczeniu spotkałem się z odmową. Zadziwiająca była zwłaszcza argumentacja nagrodzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy naukowca. Stwierdził bowiem, że moje rodzinne miasto ma głęboko niemieckie korzenie, powinienem więc opisać jego historię właśnie pod tym kątem. Zasugerował jednocześnie, że w przypadku braku zastosowania się do jego „cennych uwag” nie mam szans na uzyskanie pomocy, bo nie interesuje go uczestnictwo w stricte patriotycznym projekcie. Oczywiście nasze drogi w tym momencie rozeszły się prawdopodobnie na zawsze. Nie zraziło mnie to jednak i nie porzuciłem swoich badań nad historią Krajenki i zachodniej Krajny. Pokłosiem tego jest odkrywanie kolejnych Bohaterów z polskim rodowodem, którzy pozostają kompletnie nieznani na naszym terenie. Przykładem Maksymilian Olszewski z Krajenki.

15.05.2022 12:11    4
Ks. Jan Guss – duchowni z Krajny cz. 6
Ks. Jan Guss – duchowni z Krajny cz. 6

W 1957 r. władze komunistyczne przejęły siłą kościół w Czernicach i zrobiły z niego magazyn. Blisko pół wieku później próbę jego odzyskania podjął ks. kan. Jan Guss, który jako emeryt wrócił do swojego rodzinnego Głomska. Na przeszkodzie stanęła mu jednak nieprzejednana postawa właściciela nieruchomości – Antoniego Klaty. Przełom nastąpił w 2006 roku, kiedy to budynek i leżącą przy nim nieruchomość nabyli Maria i Zenon Tomaszowie. Już 19 lipca 2006 r. przekazali ją na rzecz Kościoła. Warto wspomnieć, że transakcja odbyła się w rodzinie, bo ks. Jan Guss jest spokrewniony z rodziną Tomasz. Wymieniony duchowny obchodzi w tym roku jubileusz 61-lecia przyjęcia kapłaństwa (14 maja).

10.05.2022 18:05    2    1
Paweł Łuczyński - Bohaterowie z Krajny cz. 1
Paweł Łuczyński - Bohaterowie z Krajny cz. 1

„Zdradę narodową popełnia ten, kto opuszcza ojcowiznę”. Te słowa ks. Domańskiego także współcześnie dość mocno wybrzmiewają na naszych terenach. Pokłosiem tego jest to, że względnie rzadko wspomina się o osobach, które do apelu Księdza Patrona podeszły sceptycznie. Taka praktyka jest oczywiście wodą na młyn dla historyków, którzy w swoich publikacjach lansują niemieckość Krajny. Tymczasem ziemia ta rodziła polskich bohaterów, którzy po wyjeździe patriotami być nie przestawali. Właśnie o takich osobach będzie ten cykl. Jako pierwszy - Paweł Łuczyński z Krajenki. Warto dodać, że 107 rocznicę jego urodzin obchodzić będziemy 19 maja.

03.05.2022 11:28
Wąsosz - z Piotrem Tomaszem rowerem po Krajnie cz.1
Wąsosz - z Piotrem Tomaszem rowerem po Krajnie cz.1

Każda miejscowość na Krajnie posiada swoją historię. Nie każda miejscowość może jednak liczyć na to, że zostanie zauważona choćby w regionalnych opracowaniach. Przykładem wieś Wąsosz, która położona jest 5,3 km od Krajenki i 5,8 km od Złotowa. Próżno jej szukać w folderach reklamowych, które promują nasz region (przykładem praca zbiorowa zatytułowana „Rozmaitości powiatu złotowskiego”, której wydanie w 2019 roku firmowało starostwo powiatowe w Złotowie). Zachęcam do wycieczki rowerowej do Wąsosza. Warto się jednak do tego przygotować. Dlatego najpierw kilka słów o jego historii.

18.04.2022 23:02    4
KOMENTARZE
Autor komentarza: komTreść komentarza: Standardy jakim hołduje Wełniak, to cenzura i ograniczanie wolności słowa. Według niego skarbnik nie ma prawa mieć swojego zdania, jeśli to zdanie jest odmienne od tego, jakie reprezentuje on sam, Wełniak, i pozostali pieniacze z rady. Stąd nagonka na panią Skórcz, której największym "przewinieniem" było to że próbowała uświadomić warcholstwu, że urząd nie może łamać prawa i która nie zgadzała się na samowolkę radnych .Możliwe, że Wełniak za swoich komunistycznych rządów przyzwyczaił się do innych standardów. Możliwe, ze wcześniejszy skarbnik, pan Heciak, ulegając naciskom, doprowadził do "finansowego bałaganu" w urzędzie. Pamiętam list jaki, po zwolonieniu, pan Heciak opublikował w sieci. Pani Skórcz, swoją pracowitością i profesjonalnym podejściem, uratowała wtedy Wełniakowi d..pęData dodania komentarza: 04.07.2022, 12:40Źródło komentarza: Wypowiedź nowej kandydatki na skarbnika miasta ZłotówAutor komentarza: . - kropkaTreść komentarza: W razie, gdyby się okazało, że oskarżony nie był prawidłowo zawiadomiony będziemy ścigać Melanię Poch do zesrania.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 13:50Źródło komentarza: Mąż pilskiej działaczki skazany w I instancjiAutor komentarza: prof. JebutekTreść komentarza: Sąd może być w koteryjnej zmowie i wtedy oleje, osra i opryka.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:48Źródło komentarza: Mąż pilskiej działaczki skazany w I instancjiAutor komentarza: fakjufejkTreść komentarza: Musi być elementarny porządek w sądownictwie. Sąd mając wiedzę o stronie postępowanie nie może sobie dowolnie wybierać, dokąd skieruje swoje pisma, wezwania. Można bowiem wyobrazić sobie, że sąd uzna sobie w cichości gabinetów iż wyśle pismo na Wyspy Taka-Tuka lub do Kołmogorów w północnym Związku Radzieckim czy do Heleny w Montanie, gdzie podobno mieszka syn Lemanowicza. Zlekceważenie danych zawartych w protokole sądu okręgowego ośmiesza sąd rejonowy.Data dodania komentarza: 22.06.2022, 20:20Źródło komentarza: Mąż pilskiej działaczki skazany w I instancjiAutor komentarza: woda sodowa JNTreść komentarza: Ryszard robi karierę a Wiesława PIS prześladuje. To wszystko widać jak na tacy. Jak widzę regionalne przewodnictwo PIS to słabo się robi. Szczególnoie pan Adam, który ostatnio palnął publicznie, że od pewnego czasu obserwuje świat z ambony. To jest typowa megalomania i uciekanie się do mody partyjniackiej. Dbanie o struktury to jednak praca, której nie widać, natomiast widać złe posunięcia. Jeżeli ludzie PSL będą budować listy zjednoczonej prawicy to marnie widzę przyszłość.Data dodania komentarza: 22.06.2022, 09:32Źródło komentarza: Starosta Ryszard Goławski wystąpił w panelu dyskusyjnym z premierem RP Mateuszem MorawieckimAutor komentarza: PLSTreść komentarza: Specjalista od tłucznia z nieczynnych torowisk. A potem z tego pewna firma buduje drogi w lasach. To się nazywa biznesData dodania komentarza: 20.06.2022, 20:43Źródło komentarza: Starosta Ryszard Goławski wystąpił w panelu dyskusyjnym z premierem RP Mateuszem Morawieckim
Reklama
Reklama