Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 10:48
Przeczytaj!
Reklama

O PRZESZCZEPIANIU NARZĄDÓW BEZ TAJEMNIC

Podziel się
Oceń

Za każdą liczbą stoi człowiek, który ma imię i nazwisko, jest czyimś ojcem, dzieckiem, bratem. Jedna osoba, godząc się na pobranie po śmierci swoich narządów, ofiaruje kilku innym pacjentom drugie życie…

Od tych słów rozpoczęło się spotkanie w PWSZ w Pile, dotyczące pobierania i przeszczepiania narządów, które poprowadziły: dr Aleksandra Woderska (Koordynator Transplantacyjny z Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy) oraz dr Kamila Sadaj-Owczarek (Kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. St. Staszica w Pile, także związana z transplantologią).

W spotkaniu, zorganizowanym przez Uczelnię w ramach Akademii Licealisty, udział wzięło ponad 120 uczniów z pilskich szkół ponadgimnazjalnych. Mieli oni okazję dowiedzieć się, jak wyglądał proces rozwoju tej dziedziny medycyny w Polsce – od pierwszego przeszczepu nerki w styczniu 1966 roku (zespół prof. Nielubowicza), po pierwszy przeszczep serca w Polsce w 1985 roku (zespół prof. Religi), do pierwszego przeszczepu twarzy dokonanego w 2013 roku przez prof. Maciejewskiego. Poznali także rodzaje przeszczepów (autogeniczny, izogenicznym allogeniczny, ksenogeniczny), jak również polskie, szczegółowe prawodawstwo w tym zakresie oraz poszczególne etapy pobierania narządów.

Co ważne, prowadzące wykład, obaliły również kilka mitów na temat transplantacji, dotyczących m.in.: pobierania organów na miejscu wypadku oraz tzw. „motocyklowych dawców narządów”.

Mimo tego, iż tematyka związana z transplantologią nie jest nam obca, to statystyki w naszym kraju są niestety bezwzględne – zgodnie z danymi Poltransplantu z października 2015 (www.poltransplant.org.pl), na przeszczep czeka ponad 1560 osób. W zakresie ilości przeszczepów nadal mamy jeden ze słabszych wyników w Europie. Dzięki tego typu spotkaniom i kampaniom społecznym, mamy możliwość walki ze stereotypami oraz wpływu na poprawę tego wyniku...

 

 



Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Złotów

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 33 km/h

ReklamaMarcin Porzucek - Poseł na Sejm RP
KOMENTARZE
Autor komentarza: JonnnnnTreść komentarza: Dziękuję :)) za wiarę :)Data dodania komentarza: 17.05.2024, 08:51Źródło komentarza: Mamy reprezentanta w The Voice of Poland!Autor komentarza: LechTreść komentarza: Rzecz w tym, że niemaszki handlowali z chinolami. Ślązaki z niemaszkami, a potem można sobie dopisać. Siekierezada w całej Wielkopolsce. Dziś rozmawiałem ze sklepową z mrówy. Wywalili wszystkie sadzonki bukszpanu, bo chińska ćma zrobiła spustoszenie.Data dodania komentarza: 16.05.2024, 22:34Źródło komentarza: Ćma z Chin pustoszy krzewy w powiecie złotowskimAutor komentarza: MTreść komentarza: O Chój!Data dodania komentarza: 16.05.2024, 21:53Źródło komentarza: Nie tylko zwolennicy Pieniążkowskiego muszą przełożyć wakacje!Autor komentarza: GRTreść komentarza: Napiszcie o tym jak parszywa 13 podniosła sobie na maksymalne diety! Ponad pół miliona na kadencję rady. Pięknie zaczęli.Data dodania komentarza: 16.05.2024, 20:54Źródło komentarza: Nie tylko zwolennicy Pieniążkowskiego muszą przełożyć wakacje!Autor komentarza: AgrowczasyTreść komentarza: W Złotowie jest tyle krzaczorów i wybujałych drzew i krzewów o które nikt nie dba.To i szkodniki mają się dobrze,nie wystarczy posadzić trzeba o to dbać.Data dodania komentarza: 16.05.2024, 19:30Źródło komentarza: Ćma z Chin pustoszy krzewy w powiecie złotowskimAutor komentarza: KLUKTreść komentarza: Chciałbym poruszyć temat ciszy wyborczej. Na jakim obszarze będzie ogłoszona? Czy z terenu Klukowa będzie można prowadzić agitację?Data dodania komentarza: 16.05.2024, 18:00Źródło komentarza: Nie tylko zwolennicy Pieniążkowskiego muszą przełożyć wakacje!
Reklama
Reklama