Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 00:46
Przeczytaj!
Reklama
Historia regionu:

Na Krajnie za Sowieta

Siostra "Wiarusa" - historia Stanisławy z Grabowskich
Siostra "Wiarusa" - historia Stanisławy z Grabowskich

Kilka lat temu na rynku wydawniczym ukazała się książka Kajetana Rajskiego "Wilczęta", w której synowie i córki Żołnierzy Wyklętych opisali tragiczne dzieje swoich rodziców oraz opowiedzieli o własnych przeżyciach. Oczywiście komunistyczne represje dosięgały również wstępnych, rodzeństwa, a nawet dalszych krewnych uczestników II konspiracji. Ich losy z reguły nie stanowią jednak przedmiotu opracowań historycznych, mimo że również i oni składali ogromną ofiarę na ołtarzu walk o niepodległość. W niektórych przypadkach niemal równą tym, którzy z bronią w ręku podjęli walkę z sowieckim okupantem. Takim przykładem jest życiorys Stanisławy Wądołowskiej - siostry Stanisława ("Wiarus") i Józefa ("Vis") Grabowskich.

20.02.2021 20:08    3    6
Grupa Henryka K. Powojenne dzieje ziem powiatu złotowskiego
Grupa Henryka K. Powojenne dzieje ziem powiatu złotowskiego

W świadomości społecznej dominuje pogląd, że wszelka działalność zbrojna na ziemiach polskich po 1945 roku była dziełem antykomunistycznego podziemia. Tymczasem szereg osób, np. zatrzymanych w tym czasie przez UB, z Żołnierzami Wyklętymi i walką o niepodległość miało niewiele wspólnego. W jednym z poprzednich artykułów opisałem jedną z takich historii, która dotyczyła zabójstwa rolnika Rożyńskiego ze Śmiardowa Krajeńskiego. Teraz czas na kolejną.

12.10.2017 00:07
Antykomunista, który został aktorem - Janusz Horodniczy
Antykomunista, który został aktorem - Janusz Horodniczy

Omawianie dziejów Żołnierzy Wyklętych z naszego regionu zamyka się w zasadzie w dwóch grupach. Pierwsza obejmuje konspiratorów, którzy podejmowali (w mniej lub bardziej czynny sposób) działalność antykomunistyczną na terenie północnej Wielkopolski (Krajnie). W drugiej znajdują się zaś osoby, które walczyły ze zbrodniczym totalitaryzmem w innych częściach kraju, a następnie przybyły na nasze ziemie w celu znalezienia bezpiecznego schronienia. Tymczasem jest jeszcze jedna kategoria osób. Mowa o ludziach, którzy zapisali w swoim życiorysie jakiś epizod związany z naszym regionem, po czym podjęli działalność antykomunistyczną w innych częściach kraju. W niniejszym artykule przedstawiam sylwetkę jednej z takich osób.

08.08.2017 08:09
ReklamaMarcin Porzucek - Poseł na Sejm RP
Reklama