Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 lipca 2025 08:47
Reklama

Czym jest hostia i od kiedy ją spożywamy?

Hostia z języka łacińskiego możemy przetłumaczyć na słowo ofiara – właśnie z tym wiąże się jej symbolika. Zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego, przyjmując komunię świętą, tym samym spożywamy Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Czym jednak jest hostia i od kiedy ją spożywamy?
  • 15.04.2022 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czym jest hostia i od kiedy ją spożywamy?

Hostia – czym jest i jak powstaje?

Hostia to niekwaszony, przaśny chleb pod postacią okrągłego opłatka z mąki pszennej. Wykorzystywany jest on podczas sprawowania mszy świętej i często posiada zdobienia z motywem religijnym – przykładowo przedstawiającym krzyż czy monogram Chrystusa. Możemy wyróżnić wielką hostię, którą kapłan przyjmuje w trakcie Eucharystii, jak i małe hostie, zwane komunikantami – te rozdaje się wiernym podczas przyjmowania komunii świętej.

Proces produkcji takiej hostii nie jest jednak pozbawiony pewnych wymogów – w Kodeksie Prawa Kanonicznego możemy znaleźć warunki, które musi ona spełniać. Chleb wykorzystywany podczas Mszy świętej powinien być niekwaszony, czysto pszenny i świeżo upieczony, tak aby nie było żadnego niebezpieczeństwa zepsucia. Tworzy się go z ciasta powstałego poprzez zmieszanie mąki pszennej z wodą – niedozwolone jest używanie innego rodzaju mąki, jak i dodawanie jakichkolwiek innych produktów, przykładowo cukru czy miodu, gdyż jest to nadużycie.

Hostia jest przeznaczona do celebracji Mszy świętej, jak i ekspozycji Najświętszego Sakramentu. Warto wykorzystać do tego produkt wykonany w pełnym poszanowaniu obowiązujących norm liturgicznych – zobacz więcej na holyart.pl.

Symbolika hostii

Podczas sakramentu Eucharystii dochodzi do przemiany chleba w Ciało oraz wina w Krew Jezusa Chrystusa. Przeistoczenie to w wierze katolickiej ma charakter nieodwracalny, trwały. Dochodzi do tego poprzez konsekrację, która występuje w trakcie eucharystycznej liturgii. Dzieje się to wtedy, gdy kapłan wypowiada między innymi te same słowa, które Jezus przekazał podczas Ostatniej Wieczerzy: Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy: To jest bowiem Ciało moje, które za was będzie wydane.

Warto jednak wspomnieć o tym, że nie wszystkie wyznania chrześcijańskie zgadzają się z trwałym charakterem przeobrażenia hostii. Możemy się w nich spotkać z uznaniem, że Ciało i Krew Zbawiciela są realnie obecne w chlebie i winie jedynie podczas sprawowania sakramentu.

W trakcie mszy w obrządku rzymskim Kościoła katolickiego kapłan wykonuje jedną czynność, którą niezwykle łatwo można przeoczyć. Odłamuje on mały kawałek konsekrowanej hostii i upuszcza ją do kielicha z konsekrowanym winem. Nie wypowiada wtedy żadnych słów, następuje milczenie. Kryje się za tym pewna symbolika – ma to reprezentować jedność z papieżem i biskupem miejsca. Zwyczaj ten sięga swą historią aż do wczesnego Kościoła.

Ta czynność posiada również inne znaczenie – ma ona stanowić swego rodzaju przypomnienie o jedności celebracji Mszy świętej. Msza jest pamiątką jednej ofiary, której dokonał Jezus Chrystus, kiedy został ukrzyżowany. Eucharystia posiada udział w tej jednej, jedynej ofierze.

Od kiedy spożywamy hostię?

Nazwa hostia upowszechniła się w VIII wieku, za panowania Karolingów, co pozwala wywnioskować, że w tamtych czasach odróżniano już dwie formy chleba – ten przeznaczony do sprawowania liturgii oraz spożywania w innych okolicznościach.

Hostie pod postacią okrągłego opłatka zaczęły zyskiwać popularność w XII wieku, kiedy to wytwarzano je w klasztorach. Produkowano wtedy niewielkich rozmiarów, płaskie wyroby – przyczyną było to, że można je było przechowywać w większych ilościach, jak i przez znacząco dłuższy czas.

Przyjmowanie Ciała i Krwi Jezusa jest nie tylko obowiązkiem, ale i przywilejem każdego chrześcijanina. Zapoczątkował to Chrystus, kiedy to jego uczniowie spożyli chleb i wino. Wtedy też zwrócił się on do nich słowami: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. My jednak obecnie przyjmujemy jedynie chleb, nie pijemy wina podczas Mszy świętej. Co ciekawe, podawanie Komunii świętej jedynie pod postacią chleba zyskało na popularności w XIII wieku ze względów praktycznych – podczas mszy kapłan musiał umożliwić przyjęcie Jezusa dużej liczbie zgromadzonych wiernych. I właśnie też z tego powodu również teraz podczas Mszy świętej przyjmujemy jedynie hostię.

Materiał Partnera


bezchmurnie

Temperatura: 16°C Miasto: Złotów

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 14 km/h

ReklamaMarcin Porzucek - Poseł na Sejm RP
KOMENTARZE
Autor komentarza: DMDTreść komentarza: A i jeszcze Blues ExpressData dodania komentarza: 4.07.2025, 01:23Źródło komentarza: Rada Miasta w Złotowie podjęła decyzję w sprawie mandatu radnego Tomasza KopinkeAutor komentarza: BlueyTreść komentarza: Sugerujesz, że oprócz koordonatora kultury konieczne jest dodatkowo zatrudnienie koordynatora wydarzeń sportowych?Data dodania komentarza: 3.07.2025, 16:49Źródło komentarza: Rada Miasta w Złotowie podjęła decyzję w sprawie mandatu radnego Tomasza KopinkeAutor komentarza: Do miejskich dzbanówTreść komentarza: 12 lipca jest w mieście kilka imprez - Bieg Spartakusa, turniej im. A. Bednarka, mecz siatkówki Polska - Francja, spotkanie pokoleń Sparty. Czy nie można było tego jakoś rozmieścić w kalendarzu, zamiast jednego dnia? To nie pierwszy raz. Dzbany, hej, słyszycie mnie?Data dodania komentarza: 3.07.2025, 12:20Źródło komentarza: Rada Miasta w Złotowie podjęła decyzję w sprawie mandatu radnego Tomasza KopinkeAutor komentarza: BłeeeeTreść komentarza: RichtigData dodania komentarza: 1.07.2025, 23:23Źródło komentarza: Rada Miasta w Złotowie podjęła decyzję w sprawie mandatu radnego Tomasza KopinkeAutor komentarza: Gdy strumyk płynie z wolnaTreść komentarza: Pamiętacie jaka była bieda z kalendarzami miejskimi na 2025 rok? Pamiętacie ogólnie jak one wyglądały? Zauważyłam na stronie odnośnik do rejestru umów. Proszę wpisać do przeglądarki. Ctrl +F taką frazę. graficznej wraz ze stworzeniem liga oraz druk kalendarzy trójdzielnych na rok 2025 ZP.271.1.31.2024 Opracowanie loga i wydruk zamówienia. To jest odpowiedź co tu się działo o co się urwało.Data dodania komentarza: 1.07.2025, 14:05Źródło komentarza: Rada Miasta w Złotowie podjęła decyzję w sprawie mandatu radnego Tomasza KopinkeAutor komentarza: Schizofrenia paranoidalnaTreść komentarza: Z innej beczki. Radni podszeptują zgodnie, że jeśli Wilowski nie wyjedzie do Szczecina to rozpadnie się wszytko. Pieniążkowski całkowicie poddał się jego jurysdykcji i sytuacja jest patowa. Kuriozum, że miastem rządzi odłam wełniaka, który jednocześnie niszczy radnych pozostałych pod auspicjami Pieniążkowskiego.Data dodania komentarza: 1.07.2025, 12:44Źródło komentarza: Rada Miasta w Złotowie podjęła decyzję w sprawie mandatu radnego Tomasza Kopinke
Reklama
Reklama