Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 maja 2024 04:07
Przeczytaj!
Reklama

Średniowieczne odkrycie na terenie Nadleśnictwa Lipka

Podziel się
Oceń

Podczas prac inwentaryzacyjnych odkryto miejsce o szczególnych wartościach historycznych, archeologicznych i kulturowych

Na terenie nadleśnictwa trwają prace weryfikacyjne, sporządzana jest dokumentacja archeologiczna. Już na wstępnym etapie można stwierdzić, że odkrycie jest znacznych rozmiarów ponieważ znajduje się na kilkudziesięciuhektarowej powierzchni. Znaczny obszar pokrywają  cmentarzyska kurhanowe jest też wiele nowych stanowisk, które są grodziskami wczesnośredniowiecznymi. Na działce zidentyfikowano także miejsca świadczące o codziennych pracach naszych przodków, to przede wszystkim miejsca wypalania węgla drzewnego z drewna iglastego. Ustalono także miejsca związane z pozyskiwaniem popiołu drzew liściastych na tzw. potaż, który jest składnikiem używanym przy garbowaniu skór. 

Znalezisko nie jest całkowicie dziełem przypadku ponieważ zostało odkryte w trakcie inwentaryzacji archeologicznej. Leśnicy swoją pracę wspomagali urządzeniem LIDAR (akronim Light Detection and Ranging) aparatu optycznego wykorzystującego wiązkę lasera i teleskopu gdzie przez specjalny układ optyczny wysyłane są bardzo krótkie i dokładnie odmierzone silne impulsy światła o konkretnej długości fali i w określonym kierunku. Zasada działania bardzo zbliżona do radaru.

Dzięki urządzeniu pomiar wykazał dużą skalę znaleziska ponieważ na terenie gdzie spoczywają szczątki zmarłych oraz pozostałości po grodziskach obejmuje obszar około 30 hektarów. 

W pracach inwentaryzacyjnych brał udział dr Jarosław Rola, archeolog z Muzeum Okręgowego w Pile. W notatce wykorzystano zdjęcia wykonane przez Szymona Nadolnego -Specjalisty Służby Leśnej ds. hodowli, ochrony lasu i ochrony przyrody. 

Źródło: https://www.facebook.com/Nadlesnictwo.Lipka/

 

 


Napisz komentarz
Komentarze
Paweł 29.11.2019 11:19
Czy jest jakaś mapa do tego miejsca?

zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Złotów

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 8 km/h

ReklamaMarcin Porzucek - Poseł na Sejm RP
KOMENTARZE
Autor komentarza: SanTreść komentarza: Panie Tomasz; jako dziecko -ponad 50 lat temu- chodziłem z rodzicami na cmentarz wojenny zapalić znicze polskim i radzieckim poległym żołnierzom.Później jako ojciec z dzieckiem i teraz dziadek z wnukami również.I nie celebrujemy gwałcicieli i bandytów( bo tacy oczywiście byli) lecz tych, którzy oddali życie za nasze miasto o którego istnieniu zapewne nie mieli pojęcia.Często młodzi chłopcy, którym nie dane było założyć rodzin i cieszyć się nimi.Nie neguję tego o czym Pan pisze.Każdy medal ma jednak dwie strony i tej drugiej-dobrej-należy się pamięć i szacunek.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 13:05Źródło komentarza: Nasz przyjaciel wróg. Obchody na Cmentarzu Wojennym w Złotowie.Autor komentarza: Taka refleksjaTreść komentarza: O ironio. Jakby tego było mało, to na dobitkę napiszę, że ów wpisy na profilu starostwa wstawia przesympatyczna pani z Ukrainy. Kraju, w którym codziennie ruscy mordują niewinnych ludzi.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 12:42Źródło komentarza: Nasz przyjaciel wróg. Obchody na Cmentarzu Wojennym w Złotowie.Autor komentarza: RobakTreść komentarza: Kwiaty pod pomnikiem i co jeszcze? Dlaczego nie zorganizują panelu historycznego o mordach i gwałtach? Przecież IPN badał te sprawy. Znajdą się prelegenci.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 11:14Źródło komentarza: Nasz przyjaciel wróg. Obchody na Cmentarzu Wojennym w Złotowie.Autor komentarza: MedardTreść komentarza: Wstyd do zbyt delikatne określenie. Hańba.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 10:09Źródło komentarza: Nasz przyjaciel wróg. Obchody na Cmentarzu Wojennym w Złotowie.Autor komentarza: StanisławTreść komentarza: Wstyd.Należy usunąć wszelkie oznaki radzieckiego ;wyzwolenia;Data dodania komentarza: 09.05.2024, 04:20Źródło komentarza: Nasz przyjaciel wróg. Obchody na Cmentarzu Wojennym w Złotowie.Autor komentarza: wnuczkaTreść komentarza: Nie śmiać się ponieważ nasze Babki wszystkie zakaźne choroby leczyły kocim sadłem(łojem) i mięsem ,zamiast antybiotyków.Wyleczą nawet raka. Lepsze to niż antybiotyki,które nie działają.Data dodania komentarza: 07.05.2024, 15:34Źródło komentarza: W powiecie złotowskim znikają koty!
Reklama
Reklama