Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 15:00
Przeczytaj!
Reklama

Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu! - Kampania społeczna przeciw uzależnienieniom

Podziel się
Oceń

Główny Inspektorat Sanitarny rozpoczął ogólnopolską kampanię społeczną realizowaną w ramach Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.

Kampania potrwa do końca 2016 roku, w trakcie jej trwania pojawią się spoty telewizyjne i radiowe, broszury, ulotki edukacyjne i plakaty,  billboardy oraz spoty na nośnikach LCD w tramwajach i autobusach. Wzmocnieniem dla działań w mediach będą imprezy w środowiskach lokalnych realizowane przez wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, a także poradnictwo prowadzone przez przeszkolony personel medyczny.

Celem kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!" jest zwiększenie wiedzy na temat skutków zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych, a także ograniczenie ich stosowania. Główną grupą docelową kampanii są kobiety w wieku prokreacyjnym, ciężarne oraz ich rodziny i bliscy.

Według badań GIS z 2012 roku 2,2% polskich kobiet w ciąży przyjmuje środki uspokajające lub nasenne, 7% pali papierosy, a aż 10,1% spożywa alkohol. Dodatkowo 22,5% ciężarnych jest codziennie narażonych na wdychanie dymu tytoniowego w domu.

O ile 90,2% kobiet, jako wysoki czynnik ryzyka dla rozwijającego się płodu, uznaje aktywne palenie tytoniu, świadomość na temat szkodliwości picia alkoholu jest dużo niższa. Nadal wiele Polek uważa, że picie niewielkich ilości alkoholu w trakcie ciąży nie jest szkodliwe dla płodu (2,5%). Niektóre z nich są zdania, że picie dużych ilości alkoholu nie jest w ogóle ryzykowne.

Niepokojącym jest również fakt, że aż 56,5% kobiet ciężarnych nie uzyskało od lekarza informacji na temat skutków spożycia alkoholu w ciąży. Co gorsza, 1,4% Polek dowiadywało się w gabinecie lekarskim, że picie małej ilości alkoholu w ciąży jest dopuszczalne lub nawet zalecane. W konsekwencji w 2012 roku u 0,5% badanych dzieci z wadami wrodzonymi stwierdzano cechy alkoholowego zespołu płodowego (FAS) w postaci m.in. niedorozwoju płytek paznokciowych, krótkich szpar powiekowych, braku rynienki nosowo-wargowej, zeza, cienkiej górnej wargi i krótkiej szyi.

Całkowity budżet Projektu wynosi 4 045 519 CHF (12 456 154 PLN), z czego wartość dofinansowania Projektu przez stronę szwajcarską wynosi 85% i obejmuje kwotę 3 438 691 CHF (10 587 730 PLN), pozostałe 15% w kwocie 606 828 CHF (1 868 424 PLN) stanowi wkład krajowy zapewniony przez Ministra Zdrowia. 


Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°CMiasto: Złotów

Ciśnienie: 1026 hPa
Wiatr: 4 km/h

ReklamaMarcin Porzucek - Poseł na Sejm RP
KOMENTARZE
Autor komentarza: SanTreść komentarza: Panie Tomasz; jako dziecko -ponad 50 lat temu- chodziłem z rodzicami na cmentarz wojenny zapalić znicze polskim i radzieckim poległym żołnierzom.Później jako ojciec z dzieckiem i teraz dziadek z wnukami również.I nie celebrujemy gwałcicieli i bandytów( bo tacy oczywiście byli) lecz tych, którzy oddali życie za nasze miasto o którego istnieniu zapewne nie mieli pojęcia.Często młodzi chłopcy, którym nie dane było założyć rodzin i cieszyć się nimi.Nie neguję tego o czym Pan pisze.Każdy medal ma jednak dwie strony i tej drugiej-dobrej-należy się pamięć i szacunek.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 13:05Źródło komentarza: Nasz przyjaciel wróg. Obchody na Cmentarzu Wojennym w Złotowie.Autor komentarza: Taka refleksjaTreść komentarza: O ironio. Jakby tego było mało, to na dobitkę napiszę, że ów wpisy na profilu starostwa wstawia przesympatyczna pani z Ukrainy. Kraju, w którym codziennie ruscy mordują niewinnych ludzi.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 12:42Źródło komentarza: Nasz przyjaciel wróg. Obchody na Cmentarzu Wojennym w Złotowie.Autor komentarza: RobakTreść komentarza: Kwiaty pod pomnikiem i co jeszcze? Dlaczego nie zorganizują panelu historycznego o mordach i gwałtach? Przecież IPN badał te sprawy. Znajdą się prelegenci.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 11:14Źródło komentarza: Nasz przyjaciel wróg. Obchody na Cmentarzu Wojennym w Złotowie.Autor komentarza: MedardTreść komentarza: Wstyd do zbyt delikatne określenie. Hańba.Data dodania komentarza: 09.05.2024, 10:09Źródło komentarza: Nasz przyjaciel wróg. Obchody na Cmentarzu Wojennym w Złotowie.Autor komentarza: StanisławTreść komentarza: Wstyd.Należy usunąć wszelkie oznaki radzieckiego ;wyzwolenia;Data dodania komentarza: 09.05.2024, 04:20Źródło komentarza: Nasz przyjaciel wróg. Obchody na Cmentarzu Wojennym w Złotowie.Autor komentarza: wnuczkaTreść komentarza: Nie śmiać się ponieważ nasze Babki wszystkie zakaźne choroby leczyły kocim sadłem(łojem) i mięsem ,zamiast antybiotyków.Wyleczą nawet raka. Lepsze to niż antybiotyki,które nie działają.Data dodania komentarza: 07.05.2024, 15:34Źródło komentarza: W powiecie złotowskim znikają koty!
Reklama
Reklama