Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 3 maja 2024 16:22
Przeczytaj!
Reklama
News will be here
Historia regionu:

Regionalna Biblioteka

Muzeum zaprasza na spotkanie z towarzyszem Zbigniewem Noską!
Muzeum zaprasza na spotkanie z towarzyszem Zbigniewem Noską!

31 stycznia 1945 roku „Armia Berlinga”, wchodząca w skład 1. Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej, zajęła Złotów. Miasto zostało wcześniej opuszczone przez jednostki podległe niemieckiej armii. Dzień ten przez lata obchodzono jako rocznicę tzw. „wyzwolenia”. Obecnie termin ten zastąpiono sformułowaniem „powrót do Macierzy”. Jest to wielce dyskusyjne określenie, bo przecież polskie tereny znalazły się w wyniku działań wojennych pod zwierzchnością Związku Sowieckiego. Towarzyszył temu komunistyczny terror. Równolegle z nim rozwijały się kariery osób, które włączyły się w budowę tego totalitarnego systemu. Mowa tu m.in. o wysokich aparatczykach Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Muzeum Ziemi Złotowskiej zaprasza na spotkanie z jednym z nich.

29.01.2024 16:37    7    9
Książka  „Śladami Rodła – Leksykon Złotowszczyzny” – recenzja redakcji 77400.pl
Książka „Śladami Rodła – Leksykon Złotowszczyzny” – recenzja redakcji 77400.pl

W 2023 roku obchodzimy setną rocznicę utworzenia V Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. Z tej okazji ukazała się publikacja „Śladami Rodła – Leksykon Złotowszczyny”. Czas na tradycyjną recenzję.

01.12.2023 14:39    7    6
„Na skraju Krajny” – czyli rzecz o historii gminy Tarnówka
„Na skraju Krajny” – czyli rzecz o historii gminy Tarnówka

Książki odwołujące się do regionalnej historii mają swoją specyfikę. Tworzone są z reguły przez osoby, które poświęcają swój czas na ich napisanie i nie otrzymują z tego tytułu wynagrodzenia. Szczęście mają nieliczni z tych, którzy nie dokładają jeszcze do tego interesu. Z reguły jest bowiem tak, że chęć odkrywania lokalnej historii odbywa się kosztem uszczuplenia domowego budżetu. Dlatego należy cenić lokalnych pasjonatów historii, którzy wynikami swojej ciężkiej pracy dzielą się też z innymi. Nie oznacza to jednak, że do ich opracowań wypada podchodzić jedynie bezkrytycznie. Przeciwnie. To właśnie merytoryczna dyskusja pozwala na wzbogacenie regionalnej historii oraz wyeliminowanie pojawiających się błędów.

10.04.2022 17:48    14    6
ReklamaMarcin Porzucek - Poseł na Sejm RP
Reklama