Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 4 lipca 2022 05:45
Reklama

Artykuły

Złotów żyje premierą filmu Leszka Sawickiego
Złotów żyje premierą filmu Leszka Sawickiego

Zbliża się długo oczekiwany premierowy pokaz filmu fabularnego Leszka Sawickiego pt. Gra w butelkę.

11.05.2022 12:42    26    11
Ks. Jan Guss – duchowni z Krajny cz. 6
Ks. Jan Guss – duchowni z Krajny cz. 6

W 1957 r. władze komunistyczne przejęły siłą kościół w Czernicach i zrobiły z niego magazyn. Blisko pół wieku później próbę jego odzyskania podjął ks. kan. Jan Guss, który jako emeryt wrócił do swojego rodzinnego Głomska. Na przeszkodzie stanęła mu jednak nieprzejednana postawa właściciela nieruchomości – Antoniego Klaty. Przełom nastąpił w 2006 roku, kiedy to budynek i leżącą przy nim nieruchomość nabyli Maria i Zenon Tomaszowie. Już 19 lipca 2006 r. przekazali ją na rzecz Kościoła. Warto wspomnieć, że transakcja odbyła się w rodzinie, bo ks. Jan Guss jest spokrewniony z rodziną Tomasz. Wymieniony duchowny obchodzi w tym roku jubileusz 61-lecia przyjęcia kapłaństwa (14 maja).

10.05.2022 18:05    2    1
Odbiór ważnej inwestycji
Odbiór ważnej inwestycji

Budowa sieci kanalizacyjnej i sieci wodociągowej w Kiełpinie Gmina Lipka zakończona

08.05.2022 09:32    4
Złotów na wysokiej pozycji
Złotów na wysokiej pozycji

Złotów kolejny rok na wysokiej pozycji w rankingu zrównoważonego rozwoju gmin-wiejskich, miejsko-wiejskich, miejskich i powiatów grodzkich

08.05.2022 09:12
Paweł Łuczyński - Bohaterowie z Krajny cz. 1
Paweł Łuczyński - Bohaterowie z Krajny cz. 1

„Zdradę narodową popełnia ten, kto opuszcza ojcowiznę”. Te słowa ks. Domańskiego także współcześnie dość mocno wybrzmiewają na naszych terenach. Pokłosiem tego jest to, że względnie rzadko wspomina się o osobach, które do apelu Księdza Patrona podeszły sceptycznie. Taka praktyka jest oczywiście wodą na młyn dla historyków, którzy w swoich publikacjach lansują niemieckość Krajny. Tymczasem ziemia ta rodziła polskich bohaterów, którzy po wyjeździe patriotami być nie przestawali. Właśnie o takich osobach będzie ten cykl. Jako pierwszy - Paweł Łuczyński z Krajenki. Warto dodać, że 107 rocznicę jego urodzin obchodzić będziemy 19 maja.

03.05.2022 11:28
Stanisław Pawełek nagrodzony za wieloletnią pracę organiczną na rzecz kultury chrześcijańskiej
Stanisław Pawełek nagrodzony za wieloletnią pracę organiczną na rzecz kultury chrześcijańskiej

Podczas 36 Gali Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" im. ks. dr. Bolesława Domańskiego, Stanisław Pawełek ze Złotowa otrzymał nagrodę za wieloletnią pracę organiczną na rzecz kultury chrześcijańskiej. Gala wręczenia XXXVI Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. ks. dr. Bolesława Domańskiego odbyła się 23 04 2022 roku w Studiu Koncertowym S-1 Polskiego Radia Szczecin.

03.05.2022 08:43    1
Mieszkańcy Piły protestują przeciwko planom prezydenta i radnych
Mieszkańcy Piły protestują przeciwko planom prezydenta i radnych

Mieszkańcy Osiedla Zamość spotkali się 24 kwietnia na proteście przeciwko planom zmian zagospodarowania przestrzennego. Zmiany mają umożliwić budowę bloków przy ulicy Bydgoskiej i Okólnej w Pile. Inwestycje spowoduje likwidację parkingu osiedlowego na ponad 100 miejsc parkingowych, likwidację pawilonów handlowych i terenów zielonych. Pilska Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Pile jest właścicielem działki a mieszkańcy nie mają wątpliwości, że władze spółdzielni wiążą z tą zmianą nadzieję na łatwy zysk. Mieszkańcy są zbulwersowani, protestują i żądają od radnych i prezydenta Piły wycofania się z tego planu.

01.05.2022 09:09    1    1
Szukasz dobrego programu księgowego dla małych firm? Sprawdź Subiekt 123
Szukasz dobrego programu księgowego dla małych firm? Sprawdź Subiekt 123

Choć mogłoby się wydawać, że prowadzenie księgowości w niedużej lub mikro firmie nie jest trudne, a "papierkową robotą" może zająć się jedna osoba to wiele osób zwraca uwagę na konieczność sięgania po profesjonalne rozwiązania. Program Subiekt 123 ułatwi prowadzenie księgowości, wystawianie faktur i innego rodzaju rozliczeń. Na czym polega jego obsługa i w realizacji jakich procesów na pewno wspomoże firmę?

29.04.2022 11:00
BIORÓŻNORODNOŚĆ NA OBSZARACH WIEJSKICH
BIORÓŻNORODNOŚĆ NA OBSZARACH WIEJSKICH

Bioróżnorodność, czy też różnorodność biologiczna jest definiowana jako zróżnicowanie życia na naszej planecie we wszystkich jego formach. Wpływa na nią liczba gatunków, ich zmienność genetyczna oraz interakcje tych form życia w złożonych ekosystemach. Przyroda warunkuje życie człowieka, dostarczając mu m.in. takich dóbr jak pożywienie, woda czy surowce. Bioróżnorodność gwarantuje utrzymanie równowagi w przyrodzie przyrody oraz prawidłowe funkcjonowanie ekosystemów.

26.04.2022 15:00
Torebki z monogramem. Jakie rodzaje znajdziemy w sklepach?
Torebki z monogramem. Jakie rodzaje znajdziemy w sklepach?

Torebka z monogramem to szykowny dodatek, który wygląda elegancko nawet noszony do zwykłego T-shirtu i dżinsów. Naddaje elegancji i stylu, jeśli jest sygnowany przez markowego producenta. Skąd wzięła się moda na monogram i jakie torebki damskie z monogramem wybrać?

25.04.2022 11:00
Intrygujące znalezisko w powiecie złotowskim!
Intrygujące znalezisko w powiecie złotowskim!

Od dwóch miesięcy śledzimy dramatyczne wydarzenia na Ukrainie. Ich skutki docierają także na nasze ziemie. Te pozytywne to m.in. powrót do dekomunizacji przestrzeni publicznej. Właśnie z tego powodu na teren powiatu złotowskiego zawitali historycy z Instytutu Pamięci Narodowej. Zapewne nie spodziewali się, że ich wizyta przyniesie też ciekawe odkrycie.

25.04.2022 08:11    3    5
Mąż pilskiej działaczki skazany w I instancji
Mąż pilskiej działaczki skazany w I instancji

Sąd Rejonowy w Pile uznał 76-letniego Janusza L. znanego pilskiego hejtera za winnego popełnienia przestępstwa z artykułu 212 kk.

22.04.2022 11:06    153    2
Dekomunizacja w powiecie złotowskim - ostatni akord?
Dekomunizacja w powiecie złotowskim - ostatni akord?

Inwazja na Ukrainę spowodowała, że pojawił się klimat do usuwania obiektów poświęconych Armii Czerwonej. Należy podkreślić, że w okresie II światowej formacja ta dwukrotnie podbijała tereny Rzeczpospolitej. W styczniu 1945 roku pojawiła się również na Krajnie. Upamiętniał to m.in. pomnik w Międzybłociu, który usunięto 20 kwietnia 2022 roku. Czy znikną także podobne obiekty w naszym regionie?

20.04.2022 16:43    18    8
Zapraszamy na szkolenie dla firm zainteresowanych rynkiem brytyjskim
Zapraszamy na szkolenie dla firm zainteresowanych rynkiem brytyjskim

Jak powiększyć zasięg swojego biznesu na jeden z najatrakcyjniejszych kierunków biznesowych w Europie? Jak nauczyć się myśleć po "brytyjsku"? Jak odszukać niewidoczne aspekty i szanse kryjące się w Wielkiej Brytanii?

20.04.2022 13:00
KOMENTARZE
Autor komentarza: jaTreść komentarza: Ceranowski specjalnie zrobił niedociągnięcie czarną krechą, bo wiedział, że ta osoba po pobiciu przez esbecję w Częstochowie 19 czerwca 1983 roku ma niedowład prawej powieki. Trzeba zatem wykorzystać wszelkie możliwości aby najebać komuś w życiorys, zbesztać, poniżyć. Do tego służą sługusy ludzi trzymających władzę w tym przeklętym, śmierdzącym, zapyziałym powiecie.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 13:59Źródło komentarza: Mąż pilskiej działaczki skazany w I instancjiAutor komentarza: . - kropkaTreść komentarza: W razie, gdyby się okazało, że oskarżony nie był prawidłowo zawiadomiony będziemy ścigać Melanię Poch do zesrania.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 13:50Źródło komentarza: Mąż pilskiej działaczki skazany w I instancjiAutor komentarza: prof. JebutekTreść komentarza: Sąd może być w koteryjnej zmowie i wtedy oleje, osra i opryka.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:48Źródło komentarza: Mąż pilskiej działaczki skazany w I instancjiAutor komentarza: fakjufejkTreść komentarza: Musi być elementarny porządek w sądownictwie. Sąd mając wiedzę o stronie postępowanie nie może sobie dowolnie wybierać, dokąd skieruje swoje pisma, wezwania. Można bowiem wyobrazić sobie, że sąd uzna sobie w cichości gabinetów iż wyśle pismo na Wyspy Taka-Tuka lub do Kołmogorów w północnym Związku Radzieckim czy do Heleny w Montanie, gdzie podobno mieszka syn Lemanowicza. Zlekceważenie danych zawartych w protokole sądu okręgowego ośmiesza sąd rejonowy.Data dodania komentarza: 22.06.2022, 20:20Źródło komentarza: Mąż pilskiej działaczki skazany w I instancjiAutor komentarza: woda sodowa JNTreść komentarza: Ryszard robi karierę a Wiesława PIS prześladuje. To wszystko widać jak na tacy. Jak widzę regionalne przewodnictwo PIS to słabo się robi. Szczególnoie pan Adam, który ostatnio palnął publicznie, że od pewnego czasu obserwuje świat z ambony. To jest typowa megalomania i uciekanie się do mody partyjniackiej. Dbanie o struktury to jednak praca, której nie widać, natomiast widać złe posunięcia. Jeżeli ludzie PSL będą budować listy zjednoczonej prawicy to marnie widzę przyszłość.Data dodania komentarza: 22.06.2022, 09:32Źródło komentarza: Starosta Ryszard Goławski wystąpił w panelu dyskusyjnym z premierem RP Mateuszem MorawieckimAutor komentarza: PLSTreść komentarza: Specjalista od tłucznia z nieczynnych torowisk. A potem z tego pewna firma buduje drogi w lasach. To się nazywa biznesData dodania komentarza: 20.06.2022, 20:43Źródło komentarza: Starosta Ryszard Goławski wystąpił w panelu dyskusyjnym z premierem RP Mateuszem Morawieckim
Reklama
Reklama