Zbliża się długo oczekiwany premierowy pokaz filmu fabularnego Leszka Sawickiego pt. Gra w butelkę.
W 1957 r. władze komunistyczne przejęły siłą kościół w Czernicach i zrobiły z niego magazyn. Blisko pół wieku później próbę jego odzyskania podjął ks. kan. Jan Guss, który jako emeryt wrócił do swojego rodzinnego Głomska. Na przeszkodzie stanęła mu jednak nieprzejednana postawa właściciela nieruchomości – Antoniego Klaty. Przełom nastąpił w 2006 roku, kiedy to budynek i leżącą przy nim nieruchomość nabyli Maria i Zenon Tomaszowie. Już 19 lipca 2006 r. przekazali ją na rzecz Kościoła. Warto wspomnieć, że transakcja odbyła się w rodzinie, bo ks. Jan Guss jest spokrewniony z rodziną Tomasz. Wymieniony duchowny obchodzi w tym roku jubileusz 61-lecia przyjęcia kapłaństwa (14 maja).
Budowa sieci kanalizacyjnej i sieci wodociągowej w Kiełpinie Gmina Lipka zakończona
Złotów kolejny rok na wysokiej pozycji w rankingu zrównoważonego rozwoju gmin-wiejskich, miejsko-wiejskich, miejskich i powiatów grodzkich
„Zdradę narodową popełnia ten, kto opuszcza ojcowiznę”. Te słowa ks. Domańskiego także współcześnie dość mocno wybrzmiewają na naszych terenach. Pokłosiem tego jest to, że względnie rzadko wspomina się o osobach, które do apelu Księdza Patrona podeszły sceptycznie. Taka praktyka jest oczywiście wodą na młyn dla historyków, którzy w swoich publikacjach lansują niemieckość Krajny. Tymczasem ziemia ta rodziła polskich bohaterów, którzy po wyjeździe patriotami być nie przestawali. Właśnie o takich osobach będzie ten cykl. Jako pierwszy - Paweł Łuczyński z Krajenki. Warto dodać, że 107 rocznicę jego urodzin obchodzić będziemy 19 maja.
Podczas 36 Gali Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" im. ks. dr. Bolesława Domańskiego, Stanisław Pawełek ze Złotowa otrzymał nagrodę za wieloletnią pracę organiczną na rzecz kultury chrześcijańskiej. Gala wręczenia XXXVI Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” im. ks. dr. Bolesława Domańskiego odbyła się 23 04 2022 roku w Studiu Koncertowym S-1 Polskiego Radia Szczecin.
Mieszkańcy Osiedla Zamość spotkali się 24 kwietnia na proteście przeciwko planom zmian zagospodarowania przestrzennego. Zmiany mają umożliwić budowę bloków przy ulicy Bydgoskiej i Okólnej w Pile. Inwestycje spowoduje likwidację parkingu osiedlowego na ponad 100 miejsc parkingowych, likwidację pawilonów handlowych i terenów zielonych. Pilska Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Pile jest właścicielem działki a mieszkańcy nie mają wątpliwości, że władze spółdzielni wiążą z tą zmianą nadzieję na łatwy zysk. Mieszkańcy są zbulwersowani, protestują i żądają od radnych i prezydenta Piły wycofania się z tego planu.
Choć mogłoby się wydawać, że prowadzenie księgowości w niedużej lub mikro firmie nie jest trudne, a "papierkową robotą" może zająć się jedna osoba to wiele osób zwraca uwagę na konieczność sięgania po profesjonalne rozwiązania. Program Subiekt 123 ułatwi prowadzenie księgowości, wystawianie faktur i innego rodzaju rozliczeń. Na czym polega jego obsługa i w realizacji jakich procesów na pewno wspomoże firmę?
Bioróżnorodność, czy też różnorodność biologiczna jest definiowana jako zróżnicowanie życia na naszej planecie we wszystkich jego formach. Wpływa na nią liczba gatunków, ich zmienność genetyczna oraz interakcje tych form życia w złożonych ekosystemach. Przyroda warunkuje życie człowieka, dostarczając mu m.in. takich dóbr jak pożywienie, woda czy surowce. Bioróżnorodność gwarantuje utrzymanie równowagi w przyrodzie przyrody oraz prawidłowe funkcjonowanie ekosystemów.
Torebka z monogramem to szykowny dodatek, który wygląda elegancko nawet noszony do zwykłego T-shirtu i dżinsów. Naddaje elegancji i stylu, jeśli jest sygnowany przez markowego producenta. Skąd wzięła się moda na monogram i jakie torebki damskie z monogramem wybrać?
Od dwóch miesięcy śledzimy dramatyczne wydarzenia na Ukrainie. Ich skutki docierają także na nasze ziemie. Te pozytywne to m.in. powrót do dekomunizacji przestrzeni publicznej. Właśnie z tego powodu na teren powiatu złotowskiego zawitali historycy z Instytutu Pamięci Narodowej. Zapewne nie spodziewali się, że ich wizyta przyniesie też ciekawe odkrycie.
Sąd Rejonowy w Pile uznał 76-letniego Janusza L. znanego pilskiego hejtera za winnego popełnienia przestępstwa z artykułu 212 kk.
Inwazja na Ukrainę spowodowała, że pojawił się klimat do usuwania obiektów poświęconych Armii Czerwonej. Należy podkreślić, że w okresie II światowej formacja ta dwukrotnie podbijała tereny Rzeczpospolitej. W styczniu 1945 roku pojawiła się również na Krajnie. Upamiętniał to m.in. pomnik w Międzybłociu, który usunięto 20 kwietnia 2022 roku. Czy znikną także podobne obiekty w naszym regionie?
Jak powiększyć zasięg swojego biznesu na jeden z najatrakcyjniejszych kierunków biznesowych w Europie? Jak nauczyć się myśleć po "brytyjsku"? Jak odszukać niewidoczne aspekty i szanse kryjące się w Wielkiej Brytanii?