Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 16 sierpnia 2022 19:09
Reklama

Artykuły

Grupa radnych oburzona na konsekwencje własnej uchwały
Grupa radnych oburzona na konsekwencje własnej uchwały

"Grupa inicjatywna", mowa o złotowskich radnych pod komendą St. Wełniaka, opracowała niezwykle populistyczną uchwałę. Jej ostrze wymierzono w absencje radnych podczas obrad komisji i sesji złotowskiego samorządu. Oczywiście nie zaskakuje, że uchwała nie przeszła bez echa, tak jak 99% innych aktów prawnych złotowskiego samorządu. Temat nagłośniła bowiem pewna redakcja, której naczelny od lat przejawia słabość do ingerencji w samorządowe układanki.

24.05.2022 08:43    8    16
WSPARCIE ROLNIKÓW W RAMACH WSPÓLNEJ POLITYKI ROLNEJ
WSPARCIE ROLNIKÓW W RAMACH WSPÓLNEJ POLITYKI ROLNEJ

Rolnictwo różni się od większości innych rodzajów działalności gospodarczej pod wieloma względami. Pomimo wielkiego znaczenia jakie odgrywa w gospodarce produkcja żywności, dochody rolników są o około 40 procent niższe niż dochody z działalności pozarolniczej. Rolnictwo w większym stopniu niż wiele innych obszarów działalności zależy od warunków pogodowych i klimatu. W rolnictwie nie da się reagować natychmiast na sygnały dotyczące popytu, a uprawa większej ilości płodów rolnych lub produkcja większej ilości mleka bez wątpienia wymaga czasu. Działalność rolnicza musi być opłacalna, a jednocześnie zrównoważona i przyjazna dla środowiska. Rolnicy muszą też utrzymywać gleby w dobrym stanie i chronić różnorodność biologiczną. Ze względu na powyższe uwarunkowania wsparcie publiczne dla tej działalności odgrywa bardzo istotną rolę.

23.05.2022 14:00
Pierwsze efekty po blokadzie Funduszy Norweskich
Pierwsze efekty po blokadzie Funduszy Norweskich

Mamy pierwsze dobre wiadomości po trwającej dwa miesiące blokadzie budżetu, inspirowanej przez grupę radnych wraz z przewodniczącym. Co ciekawe, przewodniczący do końca wstrzymał się w decydującym głosowaniu w sprawie budżetu i Wieloletniej Prognozie Finansowej. Ważne, że w tej sprawie część radnych w porę odzyskała rozum a Złotów nie straci historycznej dotacji. W tej sprawie toczy się także postępowanie prokuratorskie, gdyż działanie prawdopodobnie wyczerpało znamiona działania na szkodę mieszkańców i gminy.

21.05.2022 09:59    3    7
Uwaga na fałszywe SMS-y, które wykorzystują wizerunek MF
Uwaga na fałszywe SMS-y, które wykorzystują wizerunek MF

Ostrzegamy przed nową kampanią SMS-ową, w której jest wykorzystywany wizerunek Ministerstwa Finansów. Kliknięcie w link wiadomości prowadzi do strony wyłudzającej dane. Resort finansów nie wysyła do podatników tego typu wiadomości.

21.05.2022 09:38    3
Jak wygenerować zyski na rynku brytyjskim i zdobyć tam mocną pozycję?
Jak wygenerować zyski na rynku brytyjskim i zdobyć tam mocną pozycję?

Pomimo Brexitu Wielka Brytania jest wciąż jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków dla polskich firm. Problemem dla wielu z nich okazuje się wybór skutecznych narzędzi do realizacji strategii wejścia. Przedsiębiorcy realizujący np. projekty internacjonalizacyjne lub próbujący własnymi siłami wejść na nowy rynek często zadają sobie pytania typu: Jak zaplanować efektywne działania w pierwszych i kolejnych 12 miesiącach? Jakich kontaktów należy szukać, aby skutecznie wejść na rynek brytyjski? Czym różnią się negocjacje z partnerami z UK od innych?

19.05.2022 14:00
Witold Mossakowski – Bohaterowie związani z Krajną cz. 1
Witold Mossakowski – Bohaterowie związani z Krajną cz. 1

18 maja wspominamy bitwę o Monte Cassino. Była to jedna z najzacieklejszych batalii II wojny światowej. Zakończyła się zwycięstwem wojsk alianckich nad Niemcami. Stało się tak za sprawą krwi przelanej przez żołnierza polskiego. 18 maja 1944 roku, po tygodniach ciężkich walk, na ruinach klasztoru pojawiła się biała flaga. Krótko po tym także flaga 12. Pułku Ułanów Podolskich. Ta druga była widomym znakiem tego, że Polacy weszli tam, gdzie nie mogły wejść inne wojska sprzymierzone. Bitwa o Monte Cassino na trwale zapisała się w tradycji Wojska Polskiego. Wśród jej uczestników możemy odnaleźć m.in. por. Witolda Mossakowskiego, który przez wiele lat związany był z Krajenką.

18.05.2022 08:17
 GOSPODARKA O OBIEGU ZAMKNIĘTYM W ROLNICTWIE
GOSPODARKA O OBIEGU ZAMKNIĘTYM W ROLNICTWIE

Gospodarka o obiegu zamkniętym, inaczej nazywana także gospodarką cyrkularną, to koncepcja zmierzająca do racjonalnego wykorzystania zasobów oraz ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko, jakie powstaje w różnego rodzaju procesach produkcyjnych. Gospodarka cyrkularna to alternatywa dla modelu linearnego, który w uproszczeniu polega na tym, że wydobywamy surowce, wytwarzamy produkt, następnie go używamy, a po pewnym czasie wyrzucamy. Głównym założeniem GOZ jest więc minimalizacja zużycia surowców, a powstające odpady traktowane są jako surowce w kolejnych etapach produkcyjnych. Zgodnie z tą ideą również odpady z sektora rolniczego mogą stanowić surowiec, np. dla biogazowni.

17.05.2022 15:00
Starosta włącza się do protestu mieszkańców
Starosta włącza się do protestu mieszkańców

Konferencja prasowa w sprawie proponowanych zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w rejonie skrzyżowania ulic Okólna, Bydgoska i Kusocińskiego

16.05.2022 08:40
Maksymilian Olszewski – Bohaterowie z Krajny cz. 2
Maksymilian Olszewski – Bohaterowie z Krajny cz. 2

Stosunkowo niedawno poprosiłem pewnego profesora o pomoc w zdobyciu kilku informacji. Ku mojemu zaskoczeniu spotkałem się z odmową. Zadziwiająca była zwłaszcza argumentacja nagrodzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy naukowca. Stwierdził bowiem, że moje rodzinne miasto ma głęboko niemieckie korzenie, powinienem więc opisać jego historię właśnie pod tym kątem. Zasugerował jednocześnie, że w przypadku braku zastosowania się do jego „cennych uwag” nie mam szans na uzyskanie pomocy, bo nie interesuje go uczestnictwo w stricte patriotycznym projekcie. Oczywiście nasze drogi w tym momencie rozeszły się prawdopodobnie na zawsze. Nie zraziło mnie to jednak i nie porzuciłem swoich badań nad historią Krajenki i zachodniej Krajny. Pokłosiem tego jest odkrywanie kolejnych Bohaterów z polskim rodowodem, którzy pozostają kompletnie nieznani na naszym terenie. Przykładem Maksymilian Olszewski z Krajenki.

15.05.2022 12:11    4
Złotów żyje premierą filmu Leszka Sawickiego
Złotów żyje premierą filmu Leszka Sawickiego

Zbliża się długo oczekiwany premierowy pokaz filmu fabularnego Leszka Sawickiego pt. Gra w butelkę.

11.05.2022 12:42    26    11
Ks. Jan Guss – duchowni z Krajny cz. 6
Ks. Jan Guss – duchowni z Krajny cz. 6

W 1957 r. władze komunistyczne przejęły siłą kościół w Czernicach i zrobiły z niego magazyn. Blisko pół wieku później próbę jego odzyskania podjął ks. kan. Jan Guss, który jako emeryt wrócił do swojego rodzinnego Głomska. Na przeszkodzie stanęła mu jednak nieprzejednana postawa właściciela nieruchomości – Antoniego Klaty. Przełom nastąpił w 2006 roku, kiedy to budynek i leżącą przy nim nieruchomość nabyli Maria i Zenon Tomaszowie. Już 19 lipca 2006 r. przekazali ją na rzecz Kościoła. Warto wspomnieć, że transakcja odbyła się w rodzinie, bo ks. Jan Guss jest spokrewniony z rodziną Tomasz. Wymieniony duchowny obchodzi w tym roku jubileusz 61-lecia przyjęcia kapłaństwa (14 maja).

10.05.2022 18:05    2    1
Odbiór ważnej inwestycji
Odbiór ważnej inwestycji

Budowa sieci kanalizacyjnej i sieci wodociągowej w Kiełpinie Gmina Lipka zakończona

08.05.2022 09:32    4
Złotów na wysokiej pozycji
Złotów na wysokiej pozycji

Złotów kolejny rok na wysokiej pozycji w rankingu zrównoważonego rozwoju gmin-wiejskich, miejsko-wiejskich, miejskich i powiatów grodzkich

08.05.2022 09:12
Reklama