Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 16 sierpnia 2022 18:53

Szelki do pracy na wysokości - dlaczego warto

Posiadanie odpowiednich środków bezpieczeństwa przy pracach na wysokościach jest dobre nie tylko dla pracowników, ale także dla Twojej firmy. Wszelkie niezgodności co do wymogów przy pracy na wysokościach mogą słono kosztować każdą firmę, która specjalizuje się w tego typu pracach.
  • 02.06.2022 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Szelki do pracy na wysokości - dlaczego warto

W budownictwie zatrudnionych jest bardzo wiele ludzi i nie jest tajemnicą, że upadki stanowią poważne zagrożenie zawodowe w tej branży. Od wznoszenia wyższych pięter po prace przy oknach i świetlikach, konserwację dachu i wszystko pomiędzy wszędzie tam pracownicy wykonują swoją pracę na wysokościach.

 

Ponieważ nikt nie jest doskonały i zawsze może przydarzyć się jakiś wypadek, najlepszym sposobem, aby wszyscy byli bezpieczni jest egzekwowanie przepisów bezpieczeństwa, bez względu na wszystko. Podczas pracy na wysokości prawdopodobnie oznacza to używanie szelek zabezpieczających przed upadkiem.

 

Szelki do pracy na wysokości

 

Niektóre typowe sytuacje podczas pracy na wysokości, w których znajdują się pracownicy budowlani, obejmują:

 

-

 

Konstrukcja budowlana

 

-

 

Montaż i praca na rusztowaniach

 

-

 

Prace dachowe i konserwacja dachu

 

-

 

Prace rozbiórkowe

 

-

 

Praca przy oknach i świetlikach

 

Właśnie w tego typu sytuacjach szelki do pracy na wysokościach są niezbędne. Używanie szelek i smyczy chroniących przed upadkiem to mądry wybór. Niestety w każdym momencie może zdarzyć się wypadek, dlatego ważne jest, aby zachować czujność.

 

Zagrożenia w pracy na wysokościach

 

Oprócz oczywistego zagrożenia upadkiem istnieje kilka innych rzeczy, które mogą prowadzić do wypadków podczas pracy na wysokości. Nawet jeśli Twój zespół używa osobistego wyposażenia ochronnego, takiego jak szelki do pracy na wysokościach, oto kilka

 

niebezpieczeństw, których mogłeś nie wziąć pod uwagę:

 

-

 

źle skonstruowane rusztowanie

 

-

 

słabe lub uszkodzone punkty zaczepienia smyczy

 

-

 

niebezpiecznie zamocowane ładunki

 

-

 

odkryte dziury lub otwory

 

-

 

niesprzyjająca pogoda i gruz.

 

Praca na wysokościach — wymagania

 

Różne prace wymagają różnych środków ostrożności i systemów zabezpieczających przed upadkiem. Ważne jest, aby każda praca, która naraża pracowników na upadek z wysokości, wymagała wdrożenia jednego lub więcej z trzech podstawowych systemów zapobiegania upadkom:

 

 

-

 

siatki bezpieczeństwa — muszą być zainstalowane w taki sposób, aby uniemożliwiały kontakt z niższym poziomem lub wszelkimi przedmiotami na powierzchni,

 

-

 

osobiste systemy zabezpieczające przed upadkiem — istnieje kilka wymagań, które należy spełnić w odniesieniu do osobistych systemów zabezpieczających przed upadkiem. Mocowanie uprzęży powinno znajdować się na środku pleców pracownika, na wysokości ramion lub nad głową.

 

 

Inne wskazówki dotyczące prac na wysokościach

 

-

 

Szkolenie — każdy pracownik w Twojej firmie powinien przejść profesjonalne szkolenie przed podjęciem pracy na wysokościach. Szkolenie powinno obejmować takie zagadnienia jak: odpowiednie łączenie elementów stanowiących system powstrzymywania spadania, poprawne zakładanie i regulację szelek bezpieczeństwa, znajomość odpowiednich technik chroniących przed upadkiem z wysokości i rozwijanie tzw. kompetencji probezpiecznych.

 

-

 

Nadzór nad pracami wysokościowymi — zawsze powinna być wyznaczona osoba odpowiedzialna za nadzór prac w trudnych warunkach na wysokości.

 

-

 

Plan ratunkowy — warto przygotować wcześniej plan ratunkowy, tak aby potem w szybki i efektywny sposób pomóc poszkodowanemu pracownikowi.

--- Artykuł sponsorowany ---


zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 30°CMiasto: Złotów

Ciśnienie: 1008 hPa
Wiatr: 4 km/h

KOMENTARZE
Autor komentarza: Wiela ten czynsz?Treść komentarza: Spółdzielcy z godnością zniosą ceny utrzymania administracji spółdzielni.Data dodania komentarza: 15.08.2022, 12:57Źródło komentarza: W tym roku ponad 70 zadań w ramach Funduszy NorweskichAutor komentarza: TurTreść komentarza: Na plecach spółdzielców, za ich pieniądze Wełniak i jego szarańcz chcą dojść do władzy. Bez wstydu i honoruData dodania komentarza: 13.08.2022, 16:12Źródło komentarza: W tym roku ponad 70 zadań w ramach Funduszy NorweskichAutor komentarza: przechowalnia bagażuTreść komentarza: Słyszeliscie, że Cieślika schowali w spółdzielni mieszkaniowej? Wełniak kazał Grubemu(12 mieszkań) go zatrudnić na koszt spółdzielców.Data dodania komentarza: 13.08.2022, 11:40Źródło komentarza: W tym roku ponad 70 zadań w ramach Funduszy NorweskichAutor komentarza: RomanTreść komentarza: Proszę uzasadnić stawianą tezę! Ja pofatygowałem się o informacji i moja wiedza jest zgoła odmienna jaką lansuje radny alkoholik!Data dodania komentarza: 13.08.2022, 10:17Źródło komentarza: Kara została na Spółdzielnię nałożona słusznie.Autor komentarza: RekinTreść komentarza: Jeśli uchyliło to nie znaczy że pulit nie słusznie naniósł ta karę ??? Czy wy tutaj tak wszyscy lizecie 4 Litery temu nie udolnemu facetowi ??? Przecież to człowiek który do niczego nie nadaje się. Zamkowa jest dobrym przykładem a jest ich jeszcze więcej.Data dodania komentarza: 13.08.2022, 08:13Źródło komentarza: Kara została na Spółdzielnię nałożona słusznie.Autor komentarza: JOTreść komentarza: Bardzo dobry artykuł .Data dodania komentarza: 12.08.2022, 20:53Źródło komentarza: „Mała Ukraina”