Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 16:06
Reklama

Historia Złotowskiej Bezpieki cz.1

Podziel się
Oceń

Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w okresie stalinizmu

Złotowska Bezpieka

Powiatowe Urzędy Bezpieczeństwa Publicznego słusznie owiane są czarną legendą. Część z nich na szczęście doczekała się opracowań historycznych, które w miarę szczegółowo opisują zbrodnie dokonywane przez funkcjonariuszy komunistycznej bezpieki. Ich mankamentem jest jednak to, że odnoszą się głównie do PUBP, które położone były na terenach charakteryzujących się wysoką aktywnością antykomunistycznego podziemia. Znacznie trudniej natomiast doszukać się informacji o funkcjonowaniu "bezpieki" na obszarach, na których wspomniana konspiracja miała jedynie epizodyczny charakter. Do takich ośrodków można zaliczyć m.in. PUBP w Złotowie. Konsekwencją wspomnianego deficytu jest nie tylko brak upamiętnienia miejsc komunistycznych zbrodni, ale przede wszystkim powszechny i błędny pogląd, że funkcjonariusze UB nie byli tak bezwzględni jak w innych regionach.

Bezpieka rozpoczęła swoją działalność na terenie powiatu złotowskiego 18 kwietnia 1945 roku. Pierwszym szefem Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Złotowie został ppor. Mieczysław Cielma. Stanowisko po nim objął absolwent szkoły NKWD w Kujbyszewie – ppor. Czesław Obuchowicz (od maja 1945 r.). To właśnie za jego kadencji nastąpiło przejęcie obecnego budynku Urzędu Miejskiego na potrzeby organów bezpieczeństwa. Po nim Powiatowym Urzędem Bezpieczeństwa Publicznego w Złotowie kierowali: por. Teodor Popławski (od października 1945 r.), chor. Stefan Chrapkowski (od lutego 1946 r.), por. Michał Kuchiwczak (od sierpnia 1947 r.), chor. Jan Jakowiec (od maja 1949 r.), ppor. Witold Godlewski (od lipca 1949 r.). Ostatnim szefem PUBP w Złotowie (w ramach Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego) był kpt. Henryk Wątroba, który objął funkcję we wrześniu 1951 roku.

Wspomniałem już wyżej, że "bezpieka" zainstalowała się w Złotowie w kwietniu 1945 r. Pierwszy posterunek liczył zaledwie trzech funkcjonariuszy. Jeden z nich napisał po latach "Po przyjeżdzie do Złotowa zastaliśmy w większości miasto puste. 75 % domów nie było zamieszkałe. W wolnych godzinach po służbie graliśmy w piłkę na krzyżówkach i nikt nam nie przeszkadzał, bo miasto wyglądało jak wymarłe." Natomiast z raportu do Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Pile, który został sporządzony w kwietniu 1945 r. przez ppor. Mieczysława Cielmę (pierwszy szef PUBP), możemy się dowiedzieć, że "miasto liczyło około 700 osób, w większości Niemców". Mowa w nim również, że mieszkańcy Złotowa "byli bardzo nieprzychylnie nastawieni do Wojska Radzieckiego". Raport zawiera ponadto ocenę zniszczeń w Złotowie, które "ubecy" ocenili na 15%.

Pierwsza agentura została zwerbowana na przełomie kwietnia i maja 1945 r. Wszyscy informatorzy byli Polakami, zdecydowana większość z nich piastowała funkcje w nowopowstałych urzędach państwowych (szerzej w nowym cyklu "Złotowscy informatorzy bezpieki"). Dzięki ich wysiłkowi (na początku maja 1945 r.) aresztowano piętnastu Niemców, dwóch Polaków i jednego Ukraińca. Wkrótce aktywność agentury oraz funkcjonariuszy PUBP znacznie wzrosła. O tym jednak w następnym odcinku.

 

Piotr Tomasz

 


Napisz komentarz

Komentarze

PROBOSZCZ 14.02.2018 21:31
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.

zachmurzenie duże

Temperatura: 21°C Miasto: Złotów

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 20 km/h

ReklamaMarcin Porzucek - Poseł na Sejm RP
KOMENTARZE
Autor komentarza: Hola,poczekajmyTreść komentarza: Tak to prawda.Marta Ostatek jako fizjoterapeutka obchodzi sie z pacjentami tak samo jak na Sesji Rady Miasta,gdzie jest radną. Kto na nia zagłosował? korzystajacy z diadynamic, niepełnosprawni ? Pyskata,przebojowa ale ją wybrali na radna.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 11:34Źródło komentarza: Złotowska Sesja Rady Miejskiej! Najlepszy serial sezonu wiosennego w Złotowie.Autor komentarza: Jan daTreść komentarza: Inspektor Klozet i Jednoręki Bandyta. Wielu mieszkańców tego miasta to trafnie zdiagnozowani tezą Tomasza Lisa. Nie wiedzą kompletnie kto tych cyrkowców najmuje, natomiast wie doskonale kłamczuch Kubuś. Gówno, którym obrzucał poprzednika, dosłownie przyjmuje je teraz na twarz w tej samej konsystencji. Jakie to jest zabawne. Jest gdzieś jeszcze film na necie jak Jednoręki Bandyta za udział w wyborach kradnie drewno z parku na Mickiewicza za przyzwoleniem kłamczucha. O ironio dzisiaj ciepłem ogrzanej dupy mieniem publicznym sra Kubusiowi na głowę.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 11:11Źródło komentarza: Złotowska Sesja Rady Miejskiej! Najlepszy serial sezonu wiosennego w Złotowie.Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: Pogratulować odwagi tym którzy są jej klientami. W życiu nie zaufałabymData dodania komentarza: 30.04.2025, 10:56Źródło komentarza: Złotowska Sesja Rady Miejskiej! Najlepszy serial sezonu wiosennego w Złotowie.Autor komentarza: SanTreść komentarza: Panie Ceranowski; " Zlotów nie śpi"," najlepszy serial"-Pana słowa.I co; nudno było? Nie ma o czym pisać?Leń ogarnął?Nie ma sie czego czepiać? Jaka szkoda!Data dodania komentarza: 30.04.2025, 00:24Źródło komentarza: Złotowska Sesja Rady Miejskiej! Najlepszy serial sezonu wiosennego w Złotowie.Autor komentarza: JanTreść komentarza: Żeby czasami w tym wyborze nie pomógł Ci ktoś z Moskwy!Data dodania komentarza: 29.04.2025, 22:03Źródło komentarza: Wielkanocny taniec z PieniążkowskimAutor komentarza: JanekTreść komentarza: Teraz wiem, dlaczego ekspresy JURA można było kupić w Niemczech nawet 20% taniej!Data dodania komentarza: 29.04.2025, 21:53Źródło komentarza: UOKiK zabezpiecza biura firmy ze Złotowa. W tle możliwa zmowa cenowa
Reklama
Reklama