Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 3 maja 2024 12:58
Przeczytaj!
Reklama
News will be here

Podziemna Armia Powraca!

Podziel się
Oceń

Przed nami kolejne Pilskie Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ich kulminacyjny moment stanowi Marsz poświęcony Żołnierzom Wyklętym – od lat największe tego typu wydarzenie w Wielkopolsce. 29 lutego o godzinie 18:00 celebrowana będzie Msza św. w Kościele Świętej Rodziny. Zaraz po niej ulicami Piły przejdą setki młodych ludzi, którzy będą przypominać Bohaterów Antykomunistycznego Podziemia.

 

 

 

 

Pomysłodawcą Pilskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest ks. Jarosław Wąsowicz. Od początku wspierają go w tym dziele kibice Lecha Poznań, Pilscy Patrioci i szereg innych środowisk. Jestem zaszczycony, że również mam swój skromny udział w organizacji tych uroczystości.

Oczywiście trudno wymienić wszystkie wydarzenia, które zostały zorganizowane w naszym regionie od momentu ustanowienia przez Sejm RP Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W minionych latach odbyły się m.in. spotkania z kombatantami, Marsze Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Pile (największe w Wielkopolsce), koncerty, wystawy, prezentacje multimedialne, okolicznościowe publikacje (w tym Zeszyty Historyczne Pilskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych), wykłady (m.in. autorów książek i historyków IPN), konkursy dla dzieci i młodzieży, imprezy sportowe. Podobnie bogaty był katalog miejscowości: Piła, Krajenka, Jastrowie, Złotów, Chodzież, Trzcianka, Tarnówka, Łobżenica, Szydłowo, Zakrzewo, Kaczory, Wyrzysk, Czarnków, Szamocin, Debrzno, Czarne. To oczywiście jedynie przykładowo wymienione miejsca, w których odbywały się w przeszłości Pilskie Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W tym roku program uroczystości jest również bardzo bogaty. Między innymi 29 lutego w Pile odbędzie się Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpocznie go Msza św., która odprawiona zostanie o godzinie 18:00 w kościele Świętej Rodziny. Również w Pile odbędzie się V edycja Biegu Tropem Wilczym (1 marca, godz. 11:00, Jezioro Piaszczyste). Tego samego dnia w Regionalnym Centrum Kultury w Pile będzie miał miejsce koncert Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego „Podziemna Armia Powraca” (godz. 19:00). W wielu miejscach odbędą wykłady m.in. ks. Jarosława Wąsowicza, dra Rafała Sierchuły (IPN) i Kajetana Rajskiego. Na mapie uroczystości są m.in. Piła, Chodzież, Krajenka i Czarne.

W powiecie złotowskim, poza Krajenką, uroczystości się nie odbędą. To zastanawiające, bo jeszcze niedawno niektóre osoby lansowały się w ogólnopolskich mediach, wykorzystując wizerunek rotmistrza Pileckiego. Inne dokazywały na FB lub lokalnych portalach internetowych, zamieszczając swoje fotografie z Żołnierzami Wyklętymi w tle (np. z uroczystości pogrzebowych „Inki”). Obecnie zapanowała dziwna bierność, której nie potrafię zrozumieć. Przecież Żołnierze Wyklęci to nie moda, która przemija. To świat wartości, które najlepiej oddają słowa: Bóg – Honor – Ojczyzna. To właśnie dlatego pojawiają się ludzie, którzy także obecnie szkalują dobre imię Żołnierzy Wyklętych. I właśnie dlatego nie wolno w żaden sposób odpuszczać. Przeciwnie, należy się mobilizować jeszcze bardziej, by 1 Marca był świętowany należycie. Zachęcam zatem mieszkańców powiatu złotowskiego (także innych powiatów) do uczestnictwa we Mszy św. w Pile i Marszu (29 lutego). Także do udziału w innych wydarzeniach, które związane są z Pilskimi Dniami Żołnierzy Wyklętych. Również do wywieszania flag na swoich nieruchomościach, bo przecież hołd Bohaterom Antykomunistycznego Podziemia można oddać także w ten symboliczny sposób. Podziemna Armia Powraca!

 

Piotr Tomasz

Krajeńskie Towarzystwo Historyczne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 25°CMiasto: Złotów

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 19 km/h

ReklamaMarcin Porzucek - Poseł na Sejm RP
Reklama
Reklama