Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 7 lipca 2022 03:05
Reklama

Nowa instalacja kogeneracyjna MEC Piła (Grupa Enea) dostarcza ciepło i prąd mieszkańcom Piły

Elektrociepłownia Zachód to nowe źródło kogeneracyjne Miejskiej Energetyki Cieplnej (MEC) Piła. Inwestycja spółki z Grupy Enea została oficjalnie uruchomiona w czwartek. Instalacja oparta o trzy źródła gazowe i kolektory słoneczne pomaga ograniczyć emisje i przeciwdziała smogowi. Dzięki nowemu źródłu kogeneracyjnemu mieszkańcy zyskają większe bezpieczeństwo dostaw a wymagające wcześniej spalenia 120 wagonów węgla ciepło powstanie w bardziej ekologiczny sposób. Nowoczesna inwestycja ciepłownicza kosztowała prawie 50 mln zł.
Nowa instalacja kogeneracyjna MEC Piła (Grupa Enea) dostarcza ciepło i prąd mieszkańcom Piły

Kogeneracja w ciepłownictwie oznacza produkcję ciepła i prądu podczas jednego procesu technologicznego. Pozwala to na uzyskanie bardzo wysokiej sprawności instalacji i maksymalne wykorzystanie paliwa, którym w przypadku Elektrociepłowni Zachód jest gaz ziemny.

Nowe źródło w pilskim systemie ciepłowniczym zwiększyło udział ciepła produkowanego w wysokosprawnej kogeneracji z 32% do 51,4%. Dzięki temu pilski system ciepłowniczy stał się systemem efektywnym energetycznie w rozumieniu Ustawy Prawo energetyczne. Pozwoli to MEC Piła starać się np. o dodatkowe dofinansowania na podłączenia nowych odbiorców, co przyczyni się do likwidowania tzw. niskiej emisji, która odpowiedzialna jest głównie za powstawanie smogu.

– Nowe wysokosprawne źródło kogeneracyjne MEC Piła wpisuje się w zaktualizowaną Strategię Grupy Enea, której jednym z głównych założeń jest prowadzenie naszej działalność przy minimalizowaniu oddziaływania na środowisko naturalne. Nowoczesne, niskoemisyjne ciepłownictwo to jedno z najbardziej efektywnych sposobów walki ze smogiem i poprawy jakości powietrza w miastach. Jest to również najbardziej efektywna i przyjazna środowisku metoda ogrzewania budynków w miastach. Grupa Enea od lat inwestuje w pilską energetykę dzięki czemu pilski system należy do jednych z najnowocześniejszych w kraju – powiedział Paweł Szczeszek, prezes Enei.

Elektrociepłownia Zachód składa się z układu trzech gazowych agregatów kogeneracyjnych o łącznej mocy cieplnej 8,362 MWt oraz łącznej mocy elektrycznej 8,501 MWe. Kogeneracyjne źródło MEC Piła będzie produkować rocznie 140 567 GJ ciepła oraz 41 848,6 MWh energii elektrycznej. Moc instalacji pozwoli latem wypełnić w stu procentach zapotrzebowanie pilan na ciepłą wodę, dzięki czemu nie będzie konieczności uruchamiania tradycyjnych, węglowych źródeł ogrzewania. Włączenie nowej elektrociepłowni do pilskiego systemu przekłada się na redukcję zużycia węgla o 7 474 t rocznie, czyli ponad 120 dużych, 62-tonowych wagonów kolejowych.

– Inwestycja została przygotowana tak dobrze, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał projektowi wsparcie unijne. Nasz wniosek wybrano z dwustu innych – przekazał Maciej Bieniek, prezes MEC Piła. - Dziękuję każdemu ze 128 pracowników Mec Piła za udział w powstaniu EC Zachód .To właśnie praca zespołowa wszystkich pracowników wpłynęła na sukces tego projektu.

Na realizację projektu MEC Piła otrzymała dofinansowanie od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Pieniądze pochodzą z puli przeznaczonej na promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe. Całkowita wartość projektu to 48 634 476,75 zł brutto, a wysokość dofinansowania to 18 476 468,20 zł.

Obiekt od pomysłu do odbioru powstał w niespełna trzy lata a same prace budowlane trwały zaledwie 13 miesięcy. Wykonawcą robót było konsorcjum firm Metrolog i Ferox Energy Systems, które zrealizowało cały proces w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

Inwestycja wpisuje się w założenia unijnych regulacji a także projektu Polityki Energetycznej Państwa do 2040 roku, który zakłada modernizację polskiego ciepłownictwa i rozwój nowoczesnej kogeneracji.

W nowym obiekcie zastosowano aż trzy rozwiązania wygłuszające pracę silników kogeneracyjnych, aby do minimum ograniczyć oddziaływanie instalacji na otoczenie. Dodatkowo na dachu zamontowane są przemysłowe, wysokoefektywne kolektory słoneczne, co pozwoli wykorzystać energię słoneczną w produkcji ciepła i ciepłej wody dla pilan.

Grupa Enea konsekwentnie modernizuje i rozbudowuje pilskie ciepłownictwo. Corocznie MEC Piła inwestuje w najnowocześniejsze rozwiązania z dziedziny ciepłownictwa. Od 7 lat z powodzeniem funkcjonuje pierwszy w Pile obiekt kogeneracyjny - inwestycja kosztowała przeszło 43 mln zł. Działania obejmują również modernizację sieci ciepłowniczych począwszy od pompowni, poprzez nowoczesne i energooszczędne rury preizolowane aż do modernizacji węzłów indywidualnych i likwidacji węzłów grupowych. Przez ostatnie trzy lata nakłady poniesione na inwestycje i modernizacje sięgnęły blisko 20 mln zł. MEC Piła cały czas minimalizuje wpływ na środowisko, stosując najlepsze rozwiązania dostępne dla branży – w najbliższych dwóch latach firma planuje wydać ponad 15 mln zł na modernizacje i remonty systemu ciepłowniczego Piły.

Miejska Energetyka Cieplna Piła świadczy usługi ciepłownicze w zakresie produkcji, przesyłu i dystrybucji energii cieplnej. Obecnie w Pile działają trzy kotłownie węglowe i jedna gazowa.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
pisałam na redakcję 21.02.2022 00:32
Dzien dobry. Panie Łazowy, wstyd.... wprowadza Pan opinie publiczną w błąd. Pana wywody są nielogiczne i bez poparcia dokumentami. Prosiłam tylko Pana, aby zadał Pan pytania Panu Prezydentowi w sprawie. A tymczasem Pan umyślnie mataczy w sprawie. Rezygnuje z Pana pomocy. Pan prosi o naprawę błędów ??? Ja proszę Prokuraturę Regionalną w Poznaniu o postawienie zarzutów sprawcom, którzy mają doskonale przemyślany mechanizm przestępczy. FAKTY W Starostwie, Urzędzie Miasta Piły, Wydziale Architektury są spójne materiały źródłowe z lat 1981r, 2010r, 2016r Deweloper 2020r kupił działki, które posiadają nienaruszalne granice prawne. Pomimo tego faktu, geodeta pracująca dla deweloperów, upoważniona przez Prezydenta wykonała 05 stycznia 2021r pomiary od kamienia który nie istnieje w dokumentacji. Pozmieniała granice, na korzyść dewelopera, Prezydent wydał decyzję. Sprawa przestępstwa urzędniczego jest w prokuraturze, sądzie. Pana wywody są nielogiczne to kłamstwa i pomówienia. Z poważaniem Karolina Smeda-Drzycimska

zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Złotów

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: . - kropkaTreść komentarza: W razie, gdyby się okazało, że oskarżony nie był prawidłowo zawiadomiony będziemy ścigać Melanię Poch do zesrania.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 13:50Źródło komentarza: Mąż pilskiej działaczki skazany w I instancjiAutor komentarza: prof. JebutekTreść komentarza: Sąd może być w koteryjnej zmowie i wtedy oleje, osra i opryka.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:48Źródło komentarza: Mąż pilskiej działaczki skazany w I instancjiAutor komentarza: fakjufejkTreść komentarza: Musi być elementarny porządek w sądownictwie. Sąd mając wiedzę o stronie postępowanie nie może sobie dowolnie wybierać, dokąd skieruje swoje pisma, wezwania. Można bowiem wyobrazić sobie, że sąd uzna sobie w cichości gabinetów iż wyśle pismo na Wyspy Taka-Tuka lub do Kołmogorów w północnym Związku Radzieckim czy do Heleny w Montanie, gdzie podobno mieszka syn Lemanowicza. Zlekceważenie danych zawartych w protokole sądu okręgowego ośmiesza sąd rejonowy.Data dodania komentarza: 22.06.2022, 20:20Źródło komentarza: Mąż pilskiej działaczki skazany w I instancjiAutor komentarza: woda sodowa JNTreść komentarza: Ryszard robi karierę a Wiesława PIS prześladuje. To wszystko widać jak na tacy. Jak widzę regionalne przewodnictwo PIS to słabo się robi. Szczególnoie pan Adam, który ostatnio palnął publicznie, że od pewnego czasu obserwuje świat z ambony. To jest typowa megalomania i uciekanie się do mody partyjniackiej. Dbanie o struktury to jednak praca, której nie widać, natomiast widać złe posunięcia. Jeżeli ludzie PSL będą budować listy zjednoczonej prawicy to marnie widzę przyszłość.Data dodania komentarza: 22.06.2022, 09:32Źródło komentarza: Starosta Ryszard Goławski wystąpił w panelu dyskusyjnym z premierem RP Mateuszem MorawieckimAutor komentarza: PLSTreść komentarza: Specjalista od tłucznia z nieczynnych torowisk. A potem z tego pewna firma buduje drogi w lasach. To się nazywa biznesData dodania komentarza: 20.06.2022, 20:43Źródło komentarza: Starosta Ryszard Goławski wystąpił w panelu dyskusyjnym z premierem RP Mateuszem MorawieckimAutor komentarza: GiloTreść komentarza: Pan starosta już tworzył jeden szlak rowerowy na bazie nieczynnej już linii kolejowej Złotów-Kujan. Tłuczeń z podkładów zniknął i nie wiadomo gdzie się podział . Na tym skończyła się cała inwestycja..........Data dodania komentarza: 20.06.2022, 19:22Źródło komentarza: Starosta Ryszard Goławski wystąpił w panelu dyskusyjnym z premierem RP Mateuszem Morawieckim
Reklama
Reklama