Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 27 września 2022 06:04
Reklama promienniki

Nowa instalacja kogeneracyjna MEC Piła (Grupa Enea) dostarcza ciepło i prąd mieszkańcom Piły

Elektrociepłownia Zachód to nowe źródło kogeneracyjne Miejskiej Energetyki Cieplnej (MEC) Piła. Inwestycja spółki z Grupy Enea została oficjalnie uruchomiona w czwartek. Instalacja oparta o trzy źródła gazowe i kolektory słoneczne pomaga ograniczyć emisje i przeciwdziała smogowi. Dzięki nowemu źródłu kogeneracyjnemu mieszkańcy zyskają większe bezpieczeństwo dostaw a wymagające wcześniej spalenia 120 wagonów węgla ciepło powstanie w bardziej ekologiczny sposób. Nowoczesna inwestycja ciepłownicza kosztowała prawie 50 mln zł.
Nowa instalacja kogeneracyjna MEC Piła (Grupa Enea) dostarcza ciepło i prąd mieszkańcom Piły

Kogeneracja w ciepłownictwie oznacza produkcję ciepła i prądu podczas jednego procesu technologicznego. Pozwala to na uzyskanie bardzo wysokiej sprawności instalacji i maksymalne wykorzystanie paliwa, którym w przypadku Elektrociepłowni Zachód jest gaz ziemny.

Nowe źródło w pilskim systemie ciepłowniczym zwiększyło udział ciepła produkowanego w wysokosprawnej kogeneracji z 32% do 51,4%. Dzięki temu pilski system ciepłowniczy stał się systemem efektywnym energetycznie w rozumieniu Ustawy Prawo energetyczne. Pozwoli to MEC Piła starać się np. o dodatkowe dofinansowania na podłączenia nowych odbiorców, co przyczyni się do likwidowania tzw. niskiej emisji, która odpowiedzialna jest głównie za powstawanie smogu.

– Nowe wysokosprawne źródło kogeneracyjne MEC Piła wpisuje się w zaktualizowaną Strategię Grupy Enea, której jednym z głównych założeń jest prowadzenie naszej działalność przy minimalizowaniu oddziaływania na środowisko naturalne. Nowoczesne, niskoemisyjne ciepłownictwo to jedno z najbardziej efektywnych sposobów walki ze smogiem i poprawy jakości powietrza w miastach. Jest to również najbardziej efektywna i przyjazna środowisku metoda ogrzewania budynków w miastach. Grupa Enea od lat inwestuje w pilską energetykę dzięki czemu pilski system należy do jednych z najnowocześniejszych w kraju – powiedział Paweł Szczeszek, prezes Enei.

Elektrociepłownia Zachód składa się z układu trzech gazowych agregatów kogeneracyjnych o łącznej mocy cieplnej 8,362 MWt oraz łącznej mocy elektrycznej 8,501 MWe. Kogeneracyjne źródło MEC Piła będzie produkować rocznie 140 567 GJ ciepła oraz 41 848,6 MWh energii elektrycznej. Moc instalacji pozwoli latem wypełnić w stu procentach zapotrzebowanie pilan na ciepłą wodę, dzięki czemu nie będzie konieczności uruchamiania tradycyjnych, węglowych źródeł ogrzewania. Włączenie nowej elektrociepłowni do pilskiego systemu przekłada się na redukcję zużycia węgla o 7 474 t rocznie, czyli ponad 120 dużych, 62-tonowych wagonów kolejowych.

– Inwestycja została przygotowana tak dobrze, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał projektowi wsparcie unijne. Nasz wniosek wybrano z dwustu innych – przekazał Maciej Bieniek, prezes MEC Piła. - Dziękuję każdemu ze 128 pracowników Mec Piła za udział w powstaniu EC Zachód .To właśnie praca zespołowa wszystkich pracowników wpłynęła na sukces tego projektu.

Na realizację projektu MEC Piła otrzymała dofinansowanie od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Pieniądze pochodzą z puli przeznaczonej na promowanie wykorzystywania wysokosprawnej kogeneracji ciepła i energii elektrycznej w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe. Całkowita wartość projektu to 48 634 476,75 zł brutto, a wysokość dofinansowania to 18 476 468,20 zł.

Obiekt od pomysłu do odbioru powstał w niespełna trzy lata a same prace budowlane trwały zaledwie 13 miesięcy. Wykonawcą robót było konsorcjum firm Metrolog i Ferox Energy Systems, które zrealizowało cały proces w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

Inwestycja wpisuje się w założenia unijnych regulacji a także projektu Polityki Energetycznej Państwa do 2040 roku, który zakłada modernizację polskiego ciepłownictwa i rozwój nowoczesnej kogeneracji.

W nowym obiekcie zastosowano aż trzy rozwiązania wygłuszające pracę silników kogeneracyjnych, aby do minimum ograniczyć oddziaływanie instalacji na otoczenie. Dodatkowo na dachu zamontowane są przemysłowe, wysokoefektywne kolektory słoneczne, co pozwoli wykorzystać energię słoneczną w produkcji ciepła i ciepłej wody dla pilan.

Grupa Enea konsekwentnie modernizuje i rozbudowuje pilskie ciepłownictwo. Corocznie MEC Piła inwestuje w najnowocześniejsze rozwiązania z dziedziny ciepłownictwa. Od 7 lat z powodzeniem funkcjonuje pierwszy w Pile obiekt kogeneracyjny - inwestycja kosztowała przeszło 43 mln zł. Działania obejmują również modernizację sieci ciepłowniczych począwszy od pompowni, poprzez nowoczesne i energooszczędne rury preizolowane aż do modernizacji węzłów indywidualnych i likwidacji węzłów grupowych. Przez ostatnie trzy lata nakłady poniesione na inwestycje i modernizacje sięgnęły blisko 20 mln zł. MEC Piła cały czas minimalizuje wpływ na środowisko, stosując najlepsze rozwiązania dostępne dla branży – w najbliższych dwóch latach firma planuje wydać ponad 15 mln zł na modernizacje i remonty systemu ciepłowniczego Piły.

Miejska Energetyka Cieplna Piła świadczy usługi ciepłownicze w zakresie produkcji, przesyłu i dystrybucji energii cieplnej. Obecnie w Pile działają trzy kotłownie węglowe i jedna gazowa.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
lewacki odpał absurdu 10.07.2022 03:09
Dziwne były kolejne fazy działalności aktywistki w zasadzie dziecka Grety Tunberg związanej z klimatem. I choć często głoszone przez nią postulaty były zwyczajnie absurdalne a nawet głupie to to ostanie spotkania z jej udziałem już nawet tracą płaszczyznę dwuznaczności i stają się oficjalną linią frontu. Tunberg otacza się transparentami „Nie dla NATO”. Kogo reprezentuje ta wewnętrzna matrioszka?

pisałam na redakcję 21.02.2022 00:32
Dzien dobry. Panie Łazowy, wstyd.... wprowadza Pan opinie publiczną w błąd. Pana wywody są nielogiczne i bez poparcia dokumentami. Prosiłam tylko Pana, aby zadał Pan pytania Panu Prezydentowi w sprawie. A tymczasem Pan umyślnie mataczy w sprawie. Rezygnuje z Pana pomocy. Pan prosi o naprawę błędów ??? Ja proszę Prokuraturę Regionalną w Poznaniu o postawienie zarzutów sprawcom, którzy mają doskonale przemyślany mechanizm przestępczy. FAKTY W Starostwie, Urzędzie Miasta Piły, Wydziale Architektury są spójne materiały źródłowe z lat 1981r, 2010r, 2016r Deweloper 2020r kupił działki, które posiadają nienaruszalne granice prawne. Pomimo tego faktu, geodeta pracująca dla deweloperów, upoważniona przez Prezydenta wykonała 05 stycznia 2021r pomiary od kamienia który nie istnieje w dokumentacji. Pozmieniała granice, na korzyść dewelopera, Prezydent wydał decyzję. Sprawa przestępstwa urzędniczego jest w prokuraturze, sądzie. Pana wywody są nielogiczne to kłamstwa i pomówienia. Z poważaniem Karolina Smeda-Drzycimska

zachmurzenie duże

Temperatura: 8°CMiasto: Złotów

Ciśnienie: 999 hPa
Wiatr: 14 km/h

KOMENTARZE
Autor komentarza: pytkoTreść komentarza: Poczucie bezkarności i niczym nieusprawiedliwiona pyszałkowatość zagłuszyły w Ursuli von der Leyen granice, jakich nie powinna nigdy przekroczyć. Jej groźba wypowiedziana wobec Włoch, którą równie dobrze można nazwać szantażem, jest trudno wytłumaczalnym zuchwalstwem. Zapowiedź, że wynik wyborów we Włoszech, który nie spełni oczekiwań Komisji Europejskiej – a tak się stanie jeśli wygra prawica - może ściągnąć na Włochy sankcje, które Komisja ma już wypróbowane w praktyce wobec Polski i Węgier, jest skandaliczna. Łamie zasady praworządności i demokracji z taką emfazą wielokrotnie wypowiadaną przez Ursulę von der Leyen jako fundamenty Unii Europejskiej.Data dodania komentarza: 26.09.2022, 17:38Źródło komentarza: Kampania społeczna ”Stop wulgaryzmom”Autor komentarza: Elżbieta Cz.Treść komentarza: Dziękuję za ten artykuł i poszerzenie wiedzy o Zakrzewianinie. Rzeczywiście mało jest materiałów o losach ludzi z Krajny. Tylko determinacja takich osób jak Pan prowadzi do odkrywania tajemnic losów bohaterów narodowych.Data dodania komentarza: 24.09.2022, 10:26Źródło komentarza: Krajniak co bił bolszewika – historia Władysława LangeAutor komentarza: EditTreść komentarza: https://www.portalsamorzadowy.pl/osoba/krzysztof-koronkiewicz,143299.html Ciekawy komentarzData dodania komentarza: 23.09.2022, 13:16Źródło komentarza: Złapał się na fotopułapkę podczas podrzucania odpadówAutor komentarza: SomsiadTreść komentarza: Przerost zatrudnienia o nieudaczników wyrzuconych z innej roboty to jedno. Drugie to zarządzanie spółdzielnią, jak tak dalej pójdzie - kary za nielegalną wycinkę, balkoniki zamiast działań energooszczędnych to sytuacja mieszkańców będzie jeszcze gorsza. Suto wynagradzany prezes nie jeat zainteresowany szukaniem oszczędności. Szkopuł w tym, że to odbija się na ludziach, a nie na prezesach.Data dodania komentarza: 22.09.2022, 20:29Źródło komentarza: Złapał się na fotopułapkę podczas podrzucania odpadówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Sąd Rejonowy w Pile uznał 76-letniego Janusza L. znanego pilskiego hejtera za winnego popełnienia przestępstwa z artykułu 212 kk. - Gdzie jest 157 wpisów, ty śmieciu?Data dodania komentarza: 22.09.2022, 15:37Źródło komentarza: Rozbicie aresztu w Wyrzysku - Antykomunistyczne Podziemie na Krajnie cz. 1Autor komentarza: SpółdzielcaTreść komentarza: Ruszczcie temat zaatrudniania w spółdzielni mieszkaniowej żołnierzy Wełniaka i i jego kamratów. Spółdzielcy muszą składać się na pensje ludzi na synekurze pozatrudnianych w spóldzielni mieszkaniowej. Ostatnio dołączył tam przewodniczący rady i jakiś gość z wodociągów. Oni zostali tam schowani a zadania mają zupełnie inne. Mieszkańcy spółdzielni nei potrzebują tzw KO tylko obniżenai kosztów funkconowania spółdzielni. To jest temat bardzo palący w Złotowie.Data dodania komentarza: 22.09.2022, 14:49Źródło komentarza: Złapał się na fotopułapkę podczas podrzucania odpadów
Reklamaeko zywnosc
Reklama