Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 09:14
Przeczytaj!
Reklama

Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów

Podziel się
Oceń

24 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w czasie II wojny światowej. Upamiętnia on m.in. rodzinę Ulmów, która wraz z ukrywanymi w ich domu Żydami została zamordowana w 1944 roku. W historię powiatu złotowskiego wpisał się m.in. Stanisław Polański. On i jego bliscy również ratowali Żydów.

Pomoc Żydom niesiona była nie tylko indywidualnie, czyli przez pojedyncze osoby, ale przybierała także bardziej zorganizowane formy. Przykładem działalność Zofii Kossak Szczuckiej, która wraz z Wandą Krahelską w 1942 roku współorganizowała Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom, przekształcony później w Radę Pomocy Żydom „Żegota”. Współcześnie wiele osób kojarzy „Żegotę” wyłącznie z Władysławem Bartoszewskim. Nie ulega jednak wątpliwości, że jego dokonania są znacznie skromniejsze od efektów działalności wymienionych kobiet. Bezdyskusyjne jest natomiast to, że Władysław Bartoszewski posiada pewne zasługi w dokumentowaniu historii Polaków ratujących Żydów.

W jednej z jego publikacji na ten temat znajduje się informacja o rodzinie Fischbeinów z Krosna. W 1942 roku kilkanaście osób z tego rodu cudem uniknęło aresztowania przez Niemców, w porę oddalając się z miejsca stałego zamieszkania. Następnie ukrywali się w zaroślach nad Wisłokiem. 

Spali pod gołym niebem. Nie mieli co jeść. Na szczęście z pomocą przyszła im rodzina Polańskich. Między innymi Stanisław, późniejszy dyrektor szkoły średniej w Krajence, dostarczał im potrzebną żywność. Po kilku dniach Fischbeinowie, dzięki pośrednictwu Lucjana Polańskiego (był ojcem Stanisława), zostali przetransportowani do mieszkania leśniczego Siwaka, które położone było niedaleko miejscowości Zmiennica. Później ukrywali się też w innych miejscach, korzystając z pomocy m.in. inż. Stacheraka z Krosna. Żydowskiej rodzinie udało się przeżyć wojnę. Nieznane są jednak jej dalsze losy. Wiadomo natomiast bardzo wiele na temat osób niosącym im pomoc. Mowa zwłaszcza o Stanisławie Polańskim, który krótko po wojnie zamieszkał w Krajence, stając się jedną z najbardziej wyrazistych postaci w historii miasta. 

Na koniec warto podkreślić, że za jakąkolwiek pomoc Żydom, na przykład podanie kromki chleba, podczas niemieckiej okupacji groziła Polakom kara śmierci, która często przybierała formę odpowiedzialności zbiorowej. Taki tragiczny los spotkał między innymi polskie rodziny Ulmów, Kowalskich oraz Baranków. Badania prowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej wskazują, że z tego powodu zamordowanych zostało ponad tysiąc osób narodowości polskiej. Jest wysoce prawdopodobne, że są to dane zaniżone.

źródła:

zbiory własne autora, Z. Lewinówna, W. Bartoszewski, Ten jest z ojczyzny mojej. Polacy z pomocą Żydom 1939–1945, Warszawa 2007, s. 723–724.

 


Napisz komentarz
Komentarze
minion 26.03.2024 14:27
Ceranowski może mieć żydowskie pochodzenie. Takie lumpy jak on, jak pamiętam, w razie siku uciekały gdzieś w ustronne miejsce żeby kto nie zobaczył ich obrzynka. Poza tym jako tak zwany dziennikarz wykazał się służalczością wobec Króla Flaków. To go pogrąża.

Jola 26.03.2024 13:35
A co nie ?

Jola 25.03.2024 20:35
Szkoda tylko że tyle siedział w komitecie pzpr

Majola 25.03.2024 20:40
Siedział? Jakoś ma swoją ulicę i dekomunizacji PiS uniknął przez dwie kadencje. Znaczy, że dobry człowiek lub pis ch...ty.

zachmurzenie małe

Temperatura: 11°CMiasto: Złotów

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 12 km/h

ReklamaMarcin Porzucek - Poseł na Sejm RP
KOMENTARZE
Autor komentarza: pzlTreść komentarza: Zaglądając na zlotowskie i do aktualności można odnieść wrażenie, że golasgate to najważniejsze wydarzenie kwietnia 2024, może nawet roku. Żenada.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 14:39Źródło komentarza: Oda do dupy - odpowiadamy prawnikom!Autor komentarza: wymowneTreść komentarza: Bohater zdarzenia miał szansę wypowiedzieć się przed publikacją, nie zrobił tego. Zaczął się dopiero wybielać jak sprawa nabrała rozgłosuData dodania komentarza: 26.04.2024, 14:39Źródło komentarza: Oda do dupy - odpowiadamy prawnikom!Autor komentarza: PulitzerTreść komentarza: Trafnie do tamtejszych dziennikarzy pisanie w cudzysłowie.Data dodania komentarza: 26.04.2024, 14:02Źródło komentarza: Oda do dupy - odpowiadamy prawnikom!Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Drogi "Dziennikarzu" z wiadomego portalu. Insynuacją jest, że ktoś nie został wysłuchany. To była notatka, że miało miejsce pewne zdarzenie. Obrazowo: zamieszczacie informacje o wypadkach samochodowych. Nie ma w nich wywiadów z kierowcami - uczestnikami kolizji. Tu jest tak samo. Przyjazna Państwu osoba nie kwestionuje, że była rozebrana. To jest ta niestosowność, którą poruszył portal 77400.pl. Nie chodzi się do sąsiadów "w gości" w ten sposób. Tym bardziej, że mieszkanką jest kobieta, któa sobie tego nie życzy!Data dodania komentarza: 26.04.2024, 13:49Źródło komentarza: Oda do dupy - odpowiadamy prawnikom!Autor komentarza: ZłotowianinTreść komentarza: A 77400.pl oczernia. Przynajmniej jest jakaś równowaga w przyrodzie. Poczekajmy na sprawy sądowe. Czy gdzieś jest napisane, że to 77400.pl ma monopol na prawdę?? Bo czytając ten smutny portal odnoszę właśnie takie wrażenie. Czytałem wszystkie artykuły w tej sprawie i w mojej opinii bardziej wiarygodna jest jednak wersja pana prezesa. No ale obiektywny portal 77400.pl przecież wie najlepiej i bez wysłuchania drugiej strony publikuje szkalujące artykuły. No i oczywiście nie miało to nic wspólnego z II turą wyborów na burmistrza :D:D:D. To się nazywa rzetelne dziennikarstwo. żal.plData dodania komentarza: 26.04.2024, 11:48Źródło komentarza: Oda do dupy - odpowiadamy prawnikom!Autor komentarza: ZłotowiankaTreść komentarza: A Złotowskie Aktualności już wybielają tego pana w swojej gazecie....żal.plData dodania komentarza: 25.04.2024, 19:45Źródło komentarza: Oda do dupy - odpowiadamy prawnikom!
Reklama
Reklama