Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 19 lipca 2025 03:54
Reklama

Nie zapadłem się pod ziemię – odpowiadam Mariuszowi rodem z lubelskiego

Podziel się
Oceń

Lato 2014 roku. W regionie trwa ożywiona debata na temat sprzedaży "Domu Polskiego" w Złotowie. Mowa o symbolicznym budynku dla Polaków, którzy zamieszkują Krajnę od pokoleń. Historia tej nieruchomości to znakomity przykład na to, że tezy o germańskiej dominacji na „Ziemi Złotowskiej”, lansowane także współcześnie przez cenionych naukowców o niemieckim rodowodzie, są fałszywe.
Nie zapadłem się pod ziemię – odpowiadam Mariuszowi rodem z lubelskiego

Autor: foto: fragment okładki Panoramy Złotowskiej z 5 sierpnia 2014 roku

Siedem lat temu, za pośrednictwem stacji ExpressTV Piła, jako pierwszy w regionie zaapelowałem o zaniechanie sprzedaży „Domu Polskiego” na cele komercyjne. Niemal jednocześnie pojawił się apel Klubu Gazety Polskiej w tej sprawie, który napisałem wspólnie z Dariuszem Żurkiem. Wygraliśmy! Uczciwie należy jednak napisać, że w obronie tego symbolu działalności Polaków w Niemczech brało udział wiele środowisk. Było wsparcie polityczne ze strony Zjednoczonej Prawicy (m.in. Wiesława Fidurskiego i Jerzego Podmokłego, którzy zażądali referendum w tej sprawie) oraz organizacji społecznych („Rodzina Rodła” z Wrocławia, organizacje polonijne z terenu Niemiec i in.). Ważną rolę odegrały w tej batalii również niektóre media (Tv Trwam, 77400.pl, ExpressTV Piła, Panorama Złotowska). Informowały bowiem rzetelnie o całej sprawie i przy okazji nagłośniły temat.

Zwycięstwo nie przyszło oczywiście łatwo. Z drugiej strony barykady znalazła się bowiem potężna firma, która była zdeterminowana zakupem obiektu na własne cele. W tym samym kierunku podążały także ówczesne władze Złotowa, z burmistrzem Stanisławem Wełniakiem na czele, które podjęły kroki mające na celu zbycie nieruchomości. Pomysłowi sprzedaży przyklasnęły też niektóre media. Przykładem te należące do redaktora/biznesmena Mariusza L. (uwaga: wymienionego redaktora/biznesmena nie należy już kojarzyć z żółtymi gazetkami, które reklamowały produkty pewnej potężnej firmy).

Od batalii o „Dom Polski” minęło 7 lat. W tym czasie zmienił się rząd w Polsce oraz wybrani zostali nowi parlamentarzyści. Zmienili się też niektórzy radni Miasta Złotowa i sam burmistrz. Ponadto nowi ludzie przejęli ster w Muzeum Ziemi Złotowskiej. Wiele się zatem zmieniło od tamtego czasu. Nie dotyczy to jednak „Domu Polskiego”. Z ówczesnych postulatów został zrealizowany tylko jeden. Przed budynkiem stanął pomnik ks. Bolesława Domańskiego (na szczęście nie ławeczka). Inne, niestety, poszły w zapomnienie. Dlaczego tak się stało?

Odpowiedź przynosi zamieszanie wokół książki prof. Joachima Zdrenki „Złotów 1370-2020”. Z osób publicznych, tylko radny Łukasz Piosik miał odwagę zachować się przyzwoicie i stanąć w obronie historii Polaków z tej części Krajny. Reszta solidarnie milczała. Z zażenowaniem obserwowałem zwłaszcza tchórzowskie uniki środowisk, które tak często uderzają w patriotyczną nutę. Cisza zapanowała od Gdańska po Wrocław, od Warszawy po Szczecin. Także lokalni patrioci nabrali wody w usta. Coś tam jedynie szeptali po kątach. Czy zatem możliwe było ożywienie „Domu Polskiego” i pielęgnowanie idei ludzi "Rodła" w oparciu o te środowiska? Nie! To co dopiero oczekiwać tego od burmistrza Pulita, jego zaplecza oraz opozycji w Radzie Miejskiej w Złotowie, którzy „dzieło” prof. Zdrenki sfinansowali i promowali.

W „epokowym dziele” „Złotów 1370-2020” nie ma hasła „Dom Polski” (s. 141-142). Profesor wymienia za to domy handlowe: Leichentritt, Seelert, Berliner, Kahnemann. Niewykluczone, że w przyszłości wspomni również o niedawno zbudowanej galerii handlowej. Warto podkreślić, że jej lokalizacja sprawiła, że „Dom Polski” częściowo zniknął z pejzażu miasta i tym samym przestał być jedną z wizytówek Złotowa. Trudno nie zauważyć w tym fakcie pewnej korelacji z książką „Złotów 1370-2020”.

Dla Polaków z Krajny „Dom Polski” jest ważnym obiektem – pomnikiem historii. Wiele wskazuje, że niektórzy potomkowie osiedleńców tego nie rozumieją. Dla nich walka o tożsamość tych ziem to jedynie „lokalne polskie piekiełko”. Tak napisał ostatnio Mariusz rodem z lubelskiego, który dodatkowo „podgrzał”swój felieton odniesieniem do konfliktu na linii najemcy „Domu Polskiego” – burmistrz Pulit.

Przyznam, że po przeczytaniu tego tekstu poczułem wielki niesmak. Odreagowałem lekturą materiałów archiwalnych, które opowiadają o niemieckich zbrodniach na Krajnie. Mowa w nich m.in. o oprawcach – członkach Selbstschutzu. Ciekawe nazwiska i intrygujące powiązania rodzinne, które korzeniami sięgają współczesności. Oczywiście lektura i napisanie tekstu potrwa pewien czas. Dlatego polecam coś w zamian. Mowa o publikacji Wojciecha Kokowskiego „Polskie szeregi na Ziemi Złotowskiej”. Książka opowiada prawdziwą historię Krajny. Stanowi więc znakomite antidotum na treści zawarte w publikacji „Złotów 1370-2020” oraz teksty człowieka rodem z lubelskiego.

 

Piotr Tomasz

rodem z Krajny

ps. Wyrażam słowa szacunku dla ludzi, którzy 7 lat temu bronili "Domu Polskiego" w Złotowie i w jakikolwiek sposób, np. za pośrednictwem FB, krytycznie wypowiedziały się na temat treści zawartych w publikacji "Złotów 1370-2020". Dziękuję również osobom z naszego regionu, które wspierają mnie w promowaniu historii Krajny. Trwajmy!


Napisz komentarz

Komentarze

Darek 09.09.2021 17:29
Wytrwamy :)

precyzer 04.05.2022 12:26
***y kut asy

darwinizm współczesny 11.05.2022 21:42
Na Galapagos są jeszcze prócz legwanów żółwie słoniowe. Mogą ważyć do rawie pół tony. To jakiego zaganiacza by miały dla chętnej laski! Ale tatuś nie przestrzegał przed żółwiami.

Tomek G 09.09.2021 12:39
Panie Piotrze. Środowiska lokalne działajace w mojej wsi zastraszył jakiś *** z jakiego Instytutu Kaszubskiego. Wiem bo bardzo to przeżywała i często wspominała o tym.

To nie jest tajemnica Tomku 09.09.2021 16:20
Ten jakiś .......z Instytutu Kaszubskiego kazał zamknąć buzię nie tylko działaczom z Twojej wsi. To było zastraszenie skuteczne i systemowe. Właściwie to nie jest , żadna tajemnica bo ludzie są lekko zbulwersowani i opowiadają o tym. Jeszcze nie głośno ale ta sprawa bulwersuje i raczej nie da się jej wyciszyć na dłuższą metę. A Wam droga redakcjo polecam zainteresować się sprawą, kto działał w tej sprawie, żeby działaczom ZPwN i Krajniakom zamknąć usta. Ponoć Instytut Kaszubski to doskonały trop.

/\ 05.05.2022 21:50
Mordę ma zajebistą, pełny wypas. Wypasł się w czasie istnienia w ramach Vectra Media express TV grupy redakcyjno-realizacyjnej, na obiadkach, kiedy zawsze wpadał niespodzianie w porze obiadowej.

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 17°C Miasto: Złotów

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 10 km/h

ReklamaMarcin Porzucek - Poseł na Sejm RP
KOMENTARZE
Autor komentarza: Nowa lampaTreść komentarza: Dzisiaj lampa się obaliła na placu Paderewskiego. Znak?Data dodania komentarza: 18.07.2025, 23:53Źródło komentarza: Złotów bez środków z Polsko-Szwajcarskiego Funduszu Rozwoju MiastAutor komentarza: do wyżejTreść komentarza: Nie z twojego złodziejskiego, hultaju.Data dodania komentarza: 18.07.2025, 15:22Źródło komentarza: Złotów bez środków z Polsko-Szwajcarskiego Funduszu Rozwoju MiastAutor komentarza: zanim wyjadęTreść komentarza: Ktos mi wczoraj powiedział, że ten chooj wpisał motorówkę ratunkową do projektu. Wypasiona wersja z kabiną. Ponoć ta co stoi w Kujankach nie nadaje sie do krycia pogłowia.Data dodania komentarza: 18.07.2025, 13:17Źródło komentarza: Złotów bez środków z Polsko-Szwajcarskiego Funduszu Rozwoju MiastAutor komentarza: Sigan SigalTreść komentarza: Halina z jakiego jesteś taboru?Data dodania komentarza: 18.07.2025, 10:29Źródło komentarza: Złotów bez środków z Polsko-Szwajcarskiego Funduszu Rozwoju MiastAutor komentarza: HalinaTreść komentarza: Pieniążkowskiemu odrzuciło Ministerstwo dofinansowanie na Amfiteatr w Złotowie a przed Wyborami na burmitrza obiecał,że "piorytetem jest Amfiteatr" i co ? kupa śmieci leży zamiast Amfiteatru. Nie ma miejsca na Imprezy większe jak Chóry, Teatr Bałtycki itp. ponieważ półwysep zagracony jest żelastwem,z którego mało kto korzysta oraz zaorane połowę półwyspu na plac zabaw dla 3 dzieci z przyjazdu. Pulit z Chołodowską zniszczyli półwysep bo są ze wsi. A Pieniążkowski ani na Amfiteatr nie uzyskał pieniędzy ani z Funduszy Szwajcarskich ani grosza nie dostanie dla miasta ponieważ żadnego wniosku nie potrafią formalnie ani merytorycznie napisać bo nie mają też programu.Mają urzędniczkę od nieruchomości i ona też wniosku nie potrafiła napisać tylko najmować prawnika za 200 000 zł aby wniosek napisał ? Nie szastajcie naszymi podatkami bo to nie są wasze pieniądze tylko mieszkańców Złotowa. Jest zapaść w Urzędzie Miasta w Złotowie. Musicie ,niestety ustąpić ze stanowisk ,Pieniążkowski i Wilowski bo niepotraficie rządzić. Skarga na Pieniążkowskiego jednak była słuszna, na początku,prawda Pieniążkowski ? Gbybyś nie posłuchał Wełniaka, zapyziałego i gnuśnego w swoich poglądach i nie zmieniał LOGO MIASTA i szedł dalej ścieżką po poprzedniku, dzisiaj miałbyś gratulacje i pieniądze i na Amfiteatr i na Rozwój miasta z Funduszy Szwajcarskich i sama także społecznie podpowiadałabym,w sprawach ekonomicznych,korzystnych dla miasta. Ale nic nie potraficie ,musicie ustapić ze stanowisk Burmistrza i z-cy burmistrza. Zawiedliście mieszkańców Złotowa na całej Linii. Ubolewania godny fakt.Kondolencje.Data dodania komentarza: 18.07.2025, 10:25Źródło komentarza: Złotów bez środków z Polsko-Szwajcarskiego Funduszu Rozwoju MiastAutor komentarza: MerxxTreść komentarza: Do wzięcia było 80 mln złotychData dodania komentarza: 17.07.2025, 23:37Źródło komentarza: Złotów bez środków z Polsko-Szwajcarskiego Funduszu Rozwoju Miast
Reklama
Reklama