Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 7 lipca 2022 04:31
Reklama

Intrygujące znalezisko w powiecie złotowskim!

Od dwóch miesięcy śledzimy dramatyczne wydarzenia na Ukrainie. Ich skutki docierają także na nasze ziemie. Te pozytywne to m.in. powrót do dekomunizacji przestrzeni publicznej. Właśnie z tego powodu na teren powiatu złotowskiego zawitali historycy z Instytutu Pamięci Narodowej. Zapewne nie spodziewali się, że ich wizyta przyniesie też ciekawe odkrycie.
Intrygujące znalezisko w powiecie złotowskim!

22 kwietnia 2022 roku usunięto monument w Międzybłociu, który upamiętniał polsko-radzieckie braterstwo broni. Zadania nie wykonał jednak miejscowy samorząd gminny, mimo że taki obowiązek nakładała na niego ustawa i tak byłoby taniej. Zaniechanie to spowodowało, że na teren naszego powiatu przyjechali urzędnicy IPN i firma zewnętrzna, która wygrała przetarg na wykonie zadania.

Usunięciu monumentu towarzyszyła cała otoczka. Byli dziennikarze, były przemówienia historyków i polityków, którzy argumentowali powody likwidacji obiektu upamiętniającego polsko-radzieckie braterstwo broni. Nikt natomiast nie przyglądał się wnikliwie samemu obeliskowi. Firma zaczepiła go i wrzuciła na przyczepę. Wszak czas to pieniądz. Na szczęście jeden z dziennikarzy i później także sołtys Międzybłocia zauważył pewien istotny szczegół.

 

Pracownicy firmy zignorowali jednak jego uwagi. Dopiero interwencja u posła Porzucka i historyków IPN sprawiła, że zainteresowano się tajemniczym obiektem, który stanowił ukryty element obelisku. Okazało się, że to kapsuła czasu. Kto ją umieścił w tym miejscu? Co zawiera? O tym wkrótce.

Warto dodać, że historycy IPN dokonali jeszcze jednego odkrycia na naszym terenie. Mowa o ulicy plutonowego Michała Robaka w Złotowie. Już ponad 5 lat miejscowi radni nie potrafią/nie chcą zmienić tego komunistycznego patrona, mimo że taki obowiązek nakłada na nich prawo. Teraz otrzymają zapewne dodatkowy doping, bo sprawą zajmie się IPN i wojewoda. To spowoduje, że były uczestnik wojny domowej w Hiszpanii i członek KPP zniknie z pejzażu naszego miasta. Również o zmianie nazwy ulicy plutonowego Michała Robaka będziemy informować Czytelników. Wiele wskazuje, że nastąpi to dość szybko. Dekomunizacja nabiera bowiem ponownie tempa nie tylko w naszym regionie.


 Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Niezależna prasa 29.04.2022 10:47
Tobiasz C. na facebooku obnaża istotę działalności fundacji w naszym powiecie. Czy zawsze czujne Aktualności podchwycą temat? E, chyba nie, zbyt duże powiązania ze Złotowianką.

KJ 28.04.2022 07:23
Lokalni komuniści decydując się umieszczenie kapsuły musieli dopuszczać w swoich głowach celowość takiego dzisłania. Pytanie czy zdawali sobie sprawę jak szybko Polska wyzwoli się z objęć swołoczy i oczyści z tych niedorzecznych gloryfikacji. Stalinowska operacja specjalna nie zasługiwała na monumenty ani wtedy a dziś nie powinna budzić wątpliwości.

Roinho 27.04.2022 22:45
W kapsule są na pewno podrowienia dla Piotra Tomasza

zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Złotów

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: . - kropkaTreść komentarza: W razie, gdyby się okazało, że oskarżony nie był prawidłowo zawiadomiony będziemy ścigać Melanię Poch do zesrania.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 13:50Źródło komentarza: Mąż pilskiej działaczki skazany w I instancjiAutor komentarza: prof. JebutekTreść komentarza: Sąd może być w koteryjnej zmowie i wtedy oleje, osra i opryka.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:48Źródło komentarza: Mąż pilskiej działaczki skazany w I instancjiAutor komentarza: fakjufejkTreść komentarza: Musi być elementarny porządek w sądownictwie. Sąd mając wiedzę o stronie postępowanie nie może sobie dowolnie wybierać, dokąd skieruje swoje pisma, wezwania. Można bowiem wyobrazić sobie, że sąd uzna sobie w cichości gabinetów iż wyśle pismo na Wyspy Taka-Tuka lub do Kołmogorów w północnym Związku Radzieckim czy do Heleny w Montanie, gdzie podobno mieszka syn Lemanowicza. Zlekceważenie danych zawartych w protokole sądu okręgowego ośmiesza sąd rejonowy.Data dodania komentarza: 22.06.2022, 20:20Źródło komentarza: Mąż pilskiej działaczki skazany w I instancjiAutor komentarza: woda sodowa JNTreść komentarza: Ryszard robi karierę a Wiesława PIS prześladuje. To wszystko widać jak na tacy. Jak widzę regionalne przewodnictwo PIS to słabo się robi. Szczególnoie pan Adam, który ostatnio palnął publicznie, że od pewnego czasu obserwuje świat z ambony. To jest typowa megalomania i uciekanie się do mody partyjniackiej. Dbanie o struktury to jednak praca, której nie widać, natomiast widać złe posunięcia. Jeżeli ludzie PSL będą budować listy zjednoczonej prawicy to marnie widzę przyszłość.Data dodania komentarza: 22.06.2022, 09:32Źródło komentarza: Starosta Ryszard Goławski wystąpił w panelu dyskusyjnym z premierem RP Mateuszem MorawieckimAutor komentarza: PLSTreść komentarza: Specjalista od tłucznia z nieczynnych torowisk. A potem z tego pewna firma buduje drogi w lasach. To się nazywa biznesData dodania komentarza: 20.06.2022, 20:43Źródło komentarza: Starosta Ryszard Goławski wystąpił w panelu dyskusyjnym z premierem RP Mateuszem MorawieckimAutor komentarza: GiloTreść komentarza: Pan starosta już tworzył jeden szlak rowerowy na bazie nieczynnej już linii kolejowej Złotów-Kujan. Tłuczeń z podkładów zniknął i nie wiadomo gdzie się podział . Na tym skończyła się cała inwestycja..........Data dodania komentarza: 20.06.2022, 19:22Źródło komentarza: Starosta Ryszard Goławski wystąpił w panelu dyskusyjnym z premierem RP Mateuszem Morawieckim
Reklama
Reklama