Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 sierpnia 2022 07:18
Reklama
Historia regionu:

Bohaterowie z Krajny i z Krajną związani

Dział przedstawia osoby zasłużone w działalności patriotycznej

Konspirator z Bługowa
Konspirator z Bługowa

„Walczyliśmy i walczymy o Wielką, Wolną i Niepodległą Polskę. W tej walce nie ustaniemy aż do ostatecznego zwycięstwa”. Te wzniosłe i pełne patriotyzmu słowa, które widnieją w dokumentach zarekwirowanych przez komunistyczną bezpiekę, pochodziły od księdza Klemensa Średzińskiego. Biografia byłego proboszcza parafii w Bługowie wciąż zawiera wiele tajemnic. Pozwala jednak na stwierdzenie, że należał do grona najlepszych synów Narodu Polskiego. Był bowiem jednym z wielu Bohaterów, którzy w czasach niemieckiej i sowieckiej okupacji ukazali w pełni, co to znaczy nosić w sobie gen polskości.

28.07.2022 22:18    2
Krajniak co bił bolszewika – historia Władysława Lange
Krajniak co bił bolszewika – historia Władysława Lange

W swoich poszukiwaniach historycznych czasami muszę się zatrzymać. Nie wynika to z braku chęci do dalszego odkrywania dziejów danej postaci. Powodem jest natomiast kłopot z dotarciem do źródeł, które lepiej mogłyby mi ją przybliżyć. W takich przypadkach stawiam kropkę i czekam. Czasami mijają lata i nie pojawia się nic interesującego. Tak jest m.in. w przypadku Władysława Lange, który urodził się w Zakrzewie (powiat złotowski). Z pewnością zasługuje on na miano Bohatera Narodowego i jakąś formę upamiętnienia. Dlatego mimo istotnych braków, bo np. nie ustaliłem daty jego śmierci, postanowiłem opublikować poniższy artykuł. Oczywiście liczę na to, że ktoś dopowie kilka zdań i wskaże przy tym źródło (np. w komentarzu), co pozwoli na pełniejsze poznanie dziejów tej postaci.

03.07.2022 14:27
Naukowiec - Antykomunista, rzecz o Władysławie Brzezińskim
Naukowiec - Antykomunista, rzecz o Władysławie Brzezińskim

W 2022 roku obchodzimy setną rocznicę utworzenia Związku Polaków w Niemczech. Mowa o organizacji, która szczególnie silne piętno odcisnęła w historii Krajny. Jednym ze spadkobierców jej idei był niewątpliwie prof. Władysław Brzeziński, którego setna rocznica urodzin również przypada w tym roku. Jego biografia jest dość powszechnie znana w naszym regionie. We wszystkich dostępnym publikacjach można jednak zauważyć pewien istotny brak. Mowa o okresie powojennym w jego życiorysie i epizodzie związanym z działalnością w antykomunistycznym podziemiu.

25.06.2022 11:21
Ścięta gilotyną - historia Marii Gąszczak
Ścięta gilotyną - historia Marii Gąszczak

Gilotyna kojarzy się jednoznacznie z francuskimi socjalistami i wywołaną przez nich rewolucją, która pochłonęła tysiące ofiar. Kolejny przewrót tego typu, który nastąpił w 1917 roku w Rosji, również utożsamiany jest z terrorem. Symbolem tej rewolucji stał się strzał w potylicę. Natomiast w przypadku niemieckich socjalistów, mowa o rządach Adolfa Hitlera, charakterystycznym narzędziem służącym zabijaniu były komory gazowe. Oczywiście w XX wieku lewica stosowała również inne narzędzia zbrodni. Na przykład Niemcy, nawiązując do „francuskiej tradycji”, używali gilotyny wobec skazanych na śmierć. Tak została zamordowana m.in. Maria Gąszczak, którą bez cienia przesady można nazwać "Inką" z Krajny

04.05.2021 17:36    2    2
Reklama