Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 11:12

Co mi Pani sra tym psem?

Podziel się
Oceń

Jest taka scena w kultowym filmie „Dzień świra” gdy pod oknem bohatera filmu pojawia się jakaś pani z psem. Następnie pies załatwia cięższą potrzebę fizjologiczną co spostrzega nasz bohater i odzywa się do właścicielki: ”Co mi Pani sra tym psem?”. Potem wspomniany bohater idzie pod okno właścicielki i robi pod jej oknem to co jej pies. Pani jest oburzona. Czy ta scena to dobre podsumowanie zachowań ludzi w zakresie ochrony środowiska?

Z pewnością. Mógłbym bowiem również powiedzieć „Co mi Pani będzie srać tymi świnkami?” pewnej Pani która pod Złotowem, mającym być Wielkopolskim Zdrojem planuje świniarnię na około 2 tysiące zwierząt. Konsekwencje tego są oczywiste do przewidzenia – gnojowica wylewana na pola w okolicy miasta, która ostatecznie wyląduje w naszych jeziorach. Poza tym fetor który życie sąsiadów chlewni zamieni w hororr i może będzie powodował choroby.

Wiedząc o tych wszystkich konsekwencjach zaangażowałem się w pomoc przy spotkaniu konsultacyjnym w sprawie budowy chlewni jakie odbyło się w Nowym Dworze. Już słyszę te wszystkie głosy – Ale przecież trzeba to gdzieś hodować! A przecież zawsze na wsi śmierdziało świnkami! Takie opinie to zwykła manipulacja.

Hodowla świń dziś i 50-60 lat temu to nie to samo. Dzisiaj to przemysł. Chlewnie na kilka i kilkadziesiąt tysięcy sztuk to nie to samo co kilka czy kilkanaście świnek do tego chowanych na ściółce ze słomy, na naturalnej paszy, a nie na wysokobiałkowych paszach po których świnia jest „dorosła” po kilku miesiącach. Powstają hektolitry gnojowicy z którą nie wiadomo co zrobić. Jeden z uczestników wspomnianego spotkania podał kapitalny przykład. Jeśli jest miasto na 10 tysięcy mieszkańców to obowiązkowo powinna być oczyszczalnia ścieków. A co, jeśli jest chlewnia na 10 tysięcy tuczników? Odchody rozlewa się na polach wokół chlewni!!!

Konsekwencje tego znam osobiście jeżdżąc po powiecie. Zatrute jeziora i obszary które utraciły szanse na rozwój turystyki. Problemu nie chcą rozwiązać nasze kolejne rządy. Mieszkańcy czekają na tzw. „ustawę odorową” która określi odległości od zabudowy dla chlewni przemysłowych. Polska jest ostatnim państwem w Europie która takiej ustawy nie ma. Smutne. Warto dodać, że gdyby weszły w życie zapisy z projektu ustawy „odorowej” która leży w Sejmie to nowa chlewnia w Nowym Dworze by nie powstała. Ale problemy ze świnkami to tylko fragment większych problemów jakie spotyka nasze środowisko naturalne. Zakopcone miasta i wsie i w konsekwencji umierający ludzie, zatrute wody i powietrze. Hałas nie pozwalający wypocząć , czy rozświetlone w nocy lampy, wreszcie zatrute rakotwórczym glifosatem pola czy sady, przytruwane powszechnie owady to nic innego jak sranie w swoje gniazdo.

Jakie będą tego konsekwencje? One już są – 40 tysięcy zgonów z powodu zatrutego powietrza, epidemia raka w kraju ! Więc czas na opamiętanie i korzystanie ze środowiska w sposób zrównoważony a nie rabunkowy gdzie jedynym wskaźnikiem jest krótkowzroczny zysk.


Napisz komentarz

Komentarze

Temperatura: 21°C Miasto: Złotów

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama Marcin Porzucek - Poseł na Sejm RP
KOMENTARZE
Autor komentarza: Do Ukraińca powyżej Treść komentarza: Twoja żona cały czas ubiera się na czerwono a powinna ubierać się jak Flaga Ukrainy. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 11:04 Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile Autor komentarza: Ajwen Maudżer Treść komentarza: Ubierajcie się po całości na czerwono, jako wyraz łączności z naszymi druzjami Data dodania komentarza: 23.06.2026, 08:17 Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile Autor komentarza: styl UPA Treść komentarza: Flaga OUN-UPA to góra czerwona a dół czarny. Polacy nie ubierajcie się w koszulkę czerwoną a spodnie/spódnica czarna bo będziecie wyglądać jak Flaga UPA. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 20:00 Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile Autor komentarza: Otworzyliśmy oczy Treść komentarza: Bardzo słuszna Decyzja Prezydenta Polski Karola Nawrockiego bo Zełeński za prezydentury A.Dudy planować zawładnąć Polską,chciał połączyć Polskę z Ukrainą i stanąc na czele UKROPOLIN , bo taka nowa nazwe szykował dla dwóch połaczonych państw ,słowiańskiej Polski i azjatyckiej Ukrainy.Przenicę nadgryzioną przez myszy wypychał do Polski i zapełnił wszystkie magazyny i silosy a skup od Polskich Rolników został zablokowany i polscy Rolnicy nie mogli sprzedac do polskiego skupu,polskiej pszenicy bo nie było miejsca w silosach. Dzięki interwencji Polskich Rolników,ktrórzy pojechali ciagnikami na granice polsko-ukraińską i zabkokowali wwzóz do Polski ukraińskiej pszenicy. Pomogło to skutecznie. Zełeński chciał byc "królem całej polsko-ukraińskiej ziemi" i pewnie wybijali by stopniowo Polaków by posiąść dla Ukraińców wiekszy obszar ziemi bo ,w zanadrzu przeciez mają bańdziorów -morderców w gloryfikowanej przez nich OUN-UPA po zbrodniarzu Stefanie Barderze,który wybił ponad 100 000 Polaków i dlatego Ukraińcy postawili Banderze pomnik ,gdzie składaja ciagle tam kwiaty i w 2026r po 83r. poszli jeszcze bardziej aby czcic S.Banderei Zełeńki aby dzis uczcić mordercę Polaków to on celowo aby poniżyc Polaków jeszcze bardziej uczcił Bandere ,nadając obecnej ich armii nazwe UPA. A nie oddaje Polsce pożyczki 200 000 000 000 Miliardów i w doopie ma wdziecznosć Polaków,że Ukraińcy 4 lata byli na wczasach w Polsce(za wynajem mieszkania dla jednego Ukr.Polska płaciła mu za wynajem po 1500zł) dlatego tak duzo Ukr.osiedliło się w Warszawie i jesze 1 miliom Ukraińców mieszka w Polsce. Zajmują sie narkotykami i Policja Polska wykryła Laboratorium wytwarzania sztucznych narkotyków,prowadził to Ukrainiec.Handlowali Ludzmi,wywożąc Polaków pod pozorem dobrze płatnej pracy,która polegała na prostrytucji i nierządzie. Dlatego Polacy musicie odróżniać,kto jest kim i nie ufać oszustom i naciagaczom. Dobrodziejstwem dla Polaków jest głoszenie HISTORII PRZEZ PREZYDENTA KAROLA NAWROCKIEGO ponieważ nie wszyscy Polacy wiedzieli o Rzezi Wołyńskiej. Za co dziękujemy Prezydentowi Karolowi Nawrockiemu. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 13:04 Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile Autor komentarza: Zdrajców usunąc z Polski Treść komentarza: Policja prosimy kajdanki do tego Zdrajcy i deportować tego"Hej " na Ukrainę .Grzywna 60000 dla Polski. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 20:58 Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile Autor komentarza: Zasłużył sobie Żeleński na to Treść komentarza: Dzisiaj 19 czerwca 2026r. Prezydent Polski Karol Nawrocki po wnikliwej analizie podjął Decyzję o Odebraniu Żeleńskiemu odznaczenia Orła Białego. Data dodania komentarza: 19.06.2026, 20:44 Źródło komentarza: Wniosek o uroczyste obchody 83. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Pile