Ceremonia rozpoczęła się w bazylice konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku. Następnie kilkutysięczny kondukt żałobny udał się na Cmentarz Garnizonowy.
Wśród zebranych znależli się m.in. mieszkańcy naszego regionu. Uroczystości pogrzebowe trwały blisko 6 godzin. Miały niezwykły podniosły charakter.
Szkoda, że działacze Komitetu Obrony Demokracji zachowali się w sposób niezwykle niestosowny podczas pogrzebu - podkreśla Piotr Tomasz z Klubu Gazety Polskiej w Krajence. Zarówno ich zachowania, jak i postawę Lecha Wałęsy (który ostentacyjnie opuścił bazylikę dop. redakcji) - nie należy jednak zbytnio akcentować. Ważne tego dnia było bowiem to, że w końcu oddano należną cześć Niezłomnych Bohaterom oraz dochowano chrześcijańskiego pochówku - dodaje. Członkowie Klubów Gazety Polskiej z Krajenki i Złotowa byli jednymi z wyróżnionych, którzy nieśli ogromny baner (przygotowany przez środowiska pratriotyczne ze Szczecina) o treści: "Zachowałam sie jak trzeba - Danuta Siedzikówna".
Wśród trzymających go był m.in. Dariusz Żurek z Krajenki. Jego ojciec - Jan Żurek ps. Groźny, spędził kilka lat w wiezieniu za przynależność do Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Należy nadmienić, że w uroczystościach brali również udział członkowie KGP z Piły.
Słowa nawiązujące do grypsu, który Inka przekazała z więzienia kilka dni przed śmiercią „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba" pojawiały się bardzo często podczas niedzielnych uroczystości. Cytowali je m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, biskup Sławoj Leszek Głódź oraz premier Beata Szydło. Również zebrany tłum skandował je wielokrotnie. Szczególnie symboliczny wydźwięk miały obok więzienia, gdzie rankiem 28 sierpnia 1946 roku zostali zamordowani zostali Bohaterowie Antykomunistycznego Powstania.
Należy nadmienić, że piękną oprawę uroczystości zapewnili kibice piłkarscy, którzy od lat pielęgnują pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Wśród nich byli również przedstawiciele naszego regionu. Można było zauważyć m.in. Pilskich Patriotów (nieformalna grupa na FB, która koordynuje szereg inicjatyw patriotycznych w naszym regionie) oraz kibiców Lecha Poznań.
W ceremonii wzięli udział także przedstawiciele organizacji politycznych. Między innymi można było zauważyć lokalnych działaczy PiS, ONR i Młodzieży Wszechpolskiej. Ponadto do Gdańska wybrało się wielu mieszkańców naszego regionu (m.in. Piła, Złotów, Trzcianka, Krajenka, Wyrzysk, Ujście, Lipka) by oddać hołd Bohaterom Antykomunistycznego Podziemia.
Wśród duchownych koncelebrujących Msze św. i pochówek na Cmentarzu Garnizonowym był ks. Jarosław Wasowicz z Piły.
Napisz komentarz
Komentarze