Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 21 maja 2025 03:48
Reklama

Wniosek o urlop - jak go prawidłowo wypełnić?

Warto wiedzieć, że każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę, ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Te kwestie zostały określone w przepisach prawnych, które warto znać. Aby skorzystać z przysługujących praw urlopowych, konieczne jest wypełnienie wniosku o urlop. Co warto wiedzieć o tym dokumencie? Czym jest urlop wypoczynkowy?
  • 20.11.2023 11:01
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wniosek o urlop - jak go prawidłowo wypełnić?

Urlop wypoczynkowy

Wiemy już, że wniosek o urlop pozwala nam skorzystać z przysługujące urlopu wypoczynkowego w danym okresie. Pamiętajmy o tym, że urlop wypoczynkowy jest uregulowany w kodeksie pracy. To forma wypoczynku, z której korzystają osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Co ciekawe, urlop tego typu jest płatny, nieprzerwany i coroczny, a jego długość jest zależna od stażu pracy. W sytuacji, gdy staż pracy jest dłuższy niż 10 lat, do dyspozycji mamy 26 dni urlopu w ciągu roku. Z kolei gdy stać pracy wynosi mniej niż 10 lat, skorzystamy z 20 dni wolnych w roku kalendarzowym. Cenne informacje na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Pracownika.

Wniosek o urlop wypoczynkowy

Po zawarciu umowy o pracę, pracodawca musi nas poinformować o wymiarze urlopu wypoczynkowego. Ma na to 7 dni i musi udzielić nam informacji na piśmie. Okazuje się, że do stażu pracy wliczać należy każde poprzednie zatrudnienie i okresy nauki. Podczas ustalania uprawnień urlopowych, obliczany jest staż ogólny pracownika, który obejmuje okresy zatrudnienia na podstawie stosunku pracy i okresy podlegające zaliczeniu do stażu pracowniczego. To z kolei wskazuje, że to pracownik powinien zadbać o dostarczenie pracodawcy istotnych dokumentów, mających wpływ na uprawnienia urlopowe. Jeśli chodzi o osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy, korzystają one z urlopu pomniejszonego proporcjonalnie do wymiaru etatu.

Zazwyczaj wniosek o urlop wypoczynkowy składamy na piśmie. To bardzo prosty dokument, który nie powinien nam sprawić trudności. Na nim wpisujemy swoje dane, takie jak imię i nazwisko, zajmowane stanowisko oraz data i miejsce sporządzenia dokumentu. Należy także podać dane firmy i osoby, do której kierujemy wniosek i urlop. W dalszej części zamieszczamy prośbę o urlop, z zaznaczeniem, że jest to urlop wypoczynkowy. Poza tym określić trzeba termin urlopu i liczbę dni, z jakich zamierzamy skorzystać. 

Istotne jest to, aby wniosek jasno wskazywał, w jakim okresie będziemy przebywać na urlopie. W licznie dni urlopowych trzeba uwzględniać jedynie te dni, które są dla nas dniami pracy. Tak sporządzony wniosek dostarczamy pracodawcy lub przełożonemu. 

Urlop wypoczynkowy w pierwszej pracy

Co musimy wiedzieć o urlopie wypoczynkowym w pierwszym miejscu pracy? W takim przypadku mamy do czynienia ze szczególnym naliczaniem urlopu wypoczynkowego. Przepisy prawne wskazują, że pracownik ma prawo do pierwszego urlopu po upływie każdego miesiąca pracy, w wysokości 1/12 wymiaru, jaki przysługuje po przepracowaniu całego roku. Ta zasada ma prawo bytu w tym roku kalendarzowym, w którym rozpoczynamy pracę. Z kolei w kolejnym roku możemy już korzystać z urlopu wypoczynkowego w pełnej wysokości, zgodnie z umową o pracę. 

Jak widzimy, pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę mają prawo do urlopu wypoczynkowego. Jednakże faktem jest, że pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wtedy, gdy zaistnieją ku temu przesłanki (np. dbanie o interes firmy, awaria w miejscu pracy itp.). Nie zawsze wybrany przez nas termin będzie dobrym czasem dla przedsiębiorstwa, dlatego pracodawca może zaproponować zmianę wskazanego terminu. 

Liczba dni urlopowych pracownika jest wskazana w kodeksie pracy i dotyczy głównie posiadanego stażu pracy. Wniosek o urlop wypoczynkowy jest dokumentem, w którym zawieramy prośbę o udzielenie wolnych dni w danym okresie. Warto zadbać o to, aby dokument złożyć na piśmie i umieścić w nim wszelkie ważne informacje. Na szczęście sporządzenie wniosku o urlop trwa zaledwie kilka chwil i nie jest trudne. W każdym roku kalendarzowym przysługuje nam 20 lub 26 dni wolnych od pracy, w zależności od posiadanego stażu pracy. 

Materiał zewnętrzny


zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 9°C Miasto: Złotów

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 7 km/h

ReklamaMarcin Porzucek - Poseł na Sejm RP
KOMENTARZE
Autor komentarza: infoTreść komentarza: https://polskawpotrzasku.pl/Data dodania komentarza: 20.05.2025, 20:56Źródło komentarza: Czyj interes realizowany jest na skraju miastaAutor komentarza: jak ćmyTreść komentarza: Szykują nam totalne zniewolenie, a wyborcy mimo to na nich głosują. Zerowy poziom wiedzy, klapki na oczach i łykanie kiełbasy wyborczej. Po prostu rzygać się chceData dodania komentarza: 20.05.2025, 01:13Źródło komentarza: Czyj interes realizowany jest na skraju miastaAutor komentarza: infoTreść komentarza: https://dorzeczy.pl/opinie/417370/kwasniewski-nie-bedziesz-mial-nic-i-bedziesz-szczesliwy.htmlData dodania komentarza: 20.05.2025, 01:04Źródło komentarza: Czyj interes realizowany jest na skraju miastaAutor komentarza: agenda 2030Treść komentarza: Do tego zero własności prywatnej, "Nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy" - taką przyszłość zapowiada nam Światowe Forum EkonomiczneData dodania komentarza: 20.05.2025, 00:58Źródło komentarza: Czyj interes realizowany jest na skraju miastaAutor komentarza: kosTreść komentarza: Jak w Polsce wdrożą system AML, obecny w Chinach, to za nieprawidłowe zachowanie będą mogli np. zablokować obywatelowi dostęp do usług, do świadczeń medycznych, zablokować możliwość wyjazdu (już to wszystko testowali podczas pandemii ), będą też mogli zablokować konto czy zabrać środki z tego kontaData dodania komentarza: 20.05.2025, 00:47Źródło komentarza: Czyj interes realizowany jest na skraju miastaAutor komentarza: co nam szykuje TuskTreść komentarza: Tusk jest dogadany z Niemcami, że po wyborach Polska przyjmie duże ilości migrantów wyrzuconych z Niemiec, polskie wojsko będzie podporządkowane tzw. armii europejskiej zarządzanej przez generałów w Berlinie. Konstytucja zostanie zmieniona i Polacy stracą możliwość decydowania o swoim kraju. Od 1 stycznia 2028 ma być wdrożony w Polsce niewolniczy systemu AML, czyli totalne zniewolenie jak w Chinach i będziemy zbierać punkty za prawidłowe zachowanie czyli za takie jakiego oczekuje od nas system. Mówiło o tym kilku niezależnych dziennikarzy, informował też o tym jeden z kandydatów na prezydenta https://www.youtube.com/watch?v=Fh0PFeDOwNYData dodania komentarza: 20.05.2025, 00:21Źródło komentarza: Czyj interes realizowany jest na skraju miasta
Reklama
Reklama