Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 20 maja 2025 04:47
Reklama

Wspólna Polityka Rolna UE – cele i zakres wsparcia

Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej jest kluczowym elementem integracji mającym na celu promowanie stabilności, zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności sektora rolnego w Europie.
  • 15.06.2023 12:06
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wspólna Polityka Rolna UE – cele i zakres wsparcia

Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający pomoc nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Wspólna Polityka Rolna – jakie są jej główne cele?

Wspólna Polityka Rolna (WPR) oficjalnie zainaugurowana w 1962 roku, to system wsparcia rolników i zarządzania rolnictwem w ramach wspólnoty europejskiej. Kluczowe cele WPR dotyczą zagwarantowania obywatelom UE dostępu do żywności o wysokiej jakości, bezpiecznej i przyjaznej cenowo, zapewnienia odpowiedniego standardu życia rolnikom oraz ochrony środowiska.

Ta polityka ma dynamiczny charakter i poprzez kolejne reformy dostosowuje się do nowych wyzwań, przed którymi stoi rolnictwo europejskie. To wyzwania obejmujące zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego wszystkim obywatelom UE, reagowanie na zmiany na światowych rynkach – w tym zmienność cen – utrzymanie rozwoju obszarów wiejskich w UE, bardziej zrównoważone gospodarowanie zasobami naturalnymi oraz wspomaganie działań mających na celu złagodzenie zmian klimatycznych.

Rolnicy potrzebują wsparcia 

Wsparcie dla rolników w Unii Europejskiej jest kluczowe, biorąc pod uwagę to, że sektor rolno-spożywczy jest jednym z najważniejszych w gospodarce UE. Od niego zależnych jest około 40 milionów miejsc pracy. Rolnictwo zmagające się z wyjątkowymi wyzwaniami, takimi jak zmienność warunków pogodowych i klimatycznych oraz niestabilność rynku, wymaga stabilizacji dochodów, aby przeciwdziałać niepewności i ryzyku.

Więcej o WPR można dowiedzieć się z materiału wideo: https://www.youtube.com/watch?v=0x-vUrN97DY


 

WPR na lata 2023–2027

Porozumienie dotyczące reformy Wspólnej Polityki Rolnej przyjęto 2 grudnia 2021 roku, a nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2023 roku. Reforma to krok w kierunku sprawiedliwszej, bardziej ekologicznej i skoncentrowanej na wynikach polityki rolnej, mocno wpierającej realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu, Strategii ‘Od pola do stołu’ oraz Strategii na rzecz bioróżnorodności 2030.

Wsparcie rolnictwa i obszarów wiejskich w Polsce odbywać się będzie w oparciu o dokument przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Znanymi już rozwiązaniami, kontynuowanymi w PS WPR 2023-2027 będą: stosowanie m. in. uproszczonego systemu płatności bezpośrednich, płatności redystrybucyjnej (dodatkowej), płatności związanych z produkcją, czy też wsparcia dla młodych rolników. Utrzymana będzie także inicjatywa LEADER, która służy aktywizacji społeczeństwa i poprawie jakości życia na obszarach wiejskich. 

Zmiany w PS WPR 2023-2027 odnoszą się m.in. do sposobu wdrażania wsparcia oraz jego ukierunkowania. Wzmocniono wydatki na klimat i środowisko (minimalnie 40% WPR na klimat i 30% funduszu rolnego na środowisko) oraz wprowadzono nowy rodzaj płatności bezpośrednich, jakim są ekoschematy. Płatności te ukierunkowane są na uzyskanie pozytywnego oddziaływania na środowisko, klimat i dobrostan zwierząt i będą stanowiły dodatkowe wsparcie dla rolników, którzy zdecydują się je realizować. Na ten rodzaj wsparcia przeznaczono 25 proc. budżetu płatności bezpośrednich.
 

Więcej informacji na temat wsparcia rolnictwa i obszarów wiejskich znaleźć można w dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Fot. www.canva.com

--- Artykuł sponsorowany ---


bezchmurnie

Temperatura: 8°C Miasto: Złotów

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 11 km/h

ReklamaMarcin Porzucek - Poseł na Sejm RP
KOMENTARZE
Autor komentarza: jak ćmyTreść komentarza: Szykują nam totalne zniewolenie, a wyborcy mimo to na nich głosują. Zerowy poziom wiedzy, klapki na oczach i łykanie kiełbasy wyborczej. Po prostu rzygać się chceData dodania komentarza: 20.05.2025, 01:13Źródło komentarza: Czyj interes realizowany jest na skraju miastaAutor komentarza: infoTreść komentarza: https://dorzeczy.pl/opinie/417370/kwasniewski-nie-bedziesz-mial-nic-i-bedziesz-szczesliwy.htmlData dodania komentarza: 20.05.2025, 01:04Źródło komentarza: Czyj interes realizowany jest na skraju miastaAutor komentarza: agenda 2030Treść komentarza: Do tego zero własności prywatnej, "Nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy" - taką przyszłość zapowiada nam Światowe Forum EkonomiczneData dodania komentarza: 20.05.2025, 00:58Źródło komentarza: Czyj interes realizowany jest na skraju miastaAutor komentarza: kosTreść komentarza: Jak w Polsce wdrożą system AML, obecny w Chinach, to za nieprawidłowe zachowanie będą mogli np. zablokować obywatelowi dostęp do usług, do świadczeń medycznych, zablokować możliwość wyjazdu (już to wszystko testowali podczas pandemii ), będą też mogli zablokować konto czy zabrać środki z tego kontaData dodania komentarza: 20.05.2025, 00:47Źródło komentarza: Czyj interes realizowany jest na skraju miastaAutor komentarza: co nam szykuje TuskTreść komentarza: Tusk jest dogadany z Niemcami, że po wyborach Polska przyjmie duże ilości migrantów wyrzuconych z Niemiec, polskie wojsko będzie podporządkowane tzw. armii europejskiej zarządzanej przez generałów w Berlinie. Konstytucja zostanie zmieniona i Polacy stracą możliwość decydowania o swoim kraju. Od 1 stycznia 2028 ma być wdrożony w Polsce niewolniczy systemu AML, czyli totalne zniewolenie jak w Chinach i będziemy zbierać punkty za prawidłowe zachowanie czyli za takie jakiego oczekuje od nas system. Mówiło o tym kilku niezależnych dziennikarzy, informował też o tym jeden z kandydatów na prezydenta https://www.youtube.com/watch?v=Fh0PFeDOwNYData dodania komentarza: 20.05.2025, 00:21Źródło komentarza: Czyj interes realizowany jest na skraju miastaAutor komentarza: pytamTreść komentarza: Na kogo wczoraj zagłosowałaś Halino?Data dodania komentarza: 19.05.2025, 23:33Źródło komentarza: Czyj interes realizowany jest na skraju miasta
Reklama
Reklama