Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 20 maja 2025 03:56
Reklama

NOWOCZESNE PRZETWÓRSTWO

Przetwórstwo rolno-spożywcze odgrywa kluczową rolę w produkcji żywności. Jednak wraz z postępem technologicznym i zmianami społecznymi zmieniają się też wymagania konsumentów, a przemysł rolno-spożywczy musi mierzyć się z nowymi wyzwaniami.
  • 17.05.2023 09:56
  • Autor: Grupa Tipmedia
NOWOCZESNE PRZETWÓRSTWO

Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający pomoc nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Nowoczesne przetwórstwo – czym jest?

Nowoczesne przetwórstwo to podejście do produkcji żywności wykorzystujące innowacyjne technologie nastawione na integrację w modelu „od rolnika do konsumenta”. Efektywniejsze wykorzystanie surowców minimalizuje negatywny wpływ rolnictwa na naturę. Z uwagi na fakt, że świadomość żywnościowa konsumentów rośnie, coraz więcej klientów sięga po produkty pochodzące ze zrównoważonego przetwórstwa, uwzględniającego potrzeby społeczne, ekonomiczne i ekologiczne lokalnych społeczności.

Nowe technologie pozwalają zminimalizować ilość odpadów poprodukcyjnych oraz poprawić bezpieczeństwo żywności. Klienci coraz częściej chcą wiedzieć, skąd pochodzi żywność, którą kupują, oraz co się na nią składa. Dlatego też producenci muszą stawiać na transparentność produkcji i dystrybucji.

 

Sztuczna inteligencja, automatyzacja, cyfryzacja 

W przemyśle przetwórczym korzysta się już ze sztucznej inteligencji (AI) w celu analizy danych i ulepszania procesów. Dzięki AI producenci mogą wcześniej wykryć sygnały związane z zanieczyszczeniem lub brakiem zasobów, lepiej zaplanować proces przetwórczy i minimalizować straty. Automatyzacja pozwala na wydajniejszą kontrolę jakości wyrobów oraz eliminowanie czynników ludzkich prowadzących do błędów. Cyfryzacja pozwala skuteczniej nadzorować łańcuch dostaw – w przebiegu od rolnika do konsumenta – co z kolei zapewnia przejrzystość procesu zarówno dla kontrahentów, jak i odbiorców.

Bezpośrednia współpraca pomiędzy rolnikami, przetwórcami a konsumentami zwiększa znaczenie lokalnych rynków zbytu i przyczynia się do wzrostu gospodarczego regionów. Wprowadzenie takiego modelu wymaga jednak inwestycji w infrastrukturę i technologie, co zwykle wiąże się z niemałymi kosztami.

Więcej o nowoczesnym przetwórstwie dowiesz się z materiału wideo: https://www.youtube.com/watch?v=fp0B5nMCKBg

W obliczu zmian

Wraz ze wzrostem populacji i urbanizacją zapotrzebowanie na żywność rośnie. Jednocześnie ograniczenie zasobów naturalnych, takich jak woda i gleba, może zakłócić równowagę między podażą a popytem na jedzenie. Producenci żywności muszą zmierzyć się z potrzebą dostosowania produkcji do nowych warunków klimatycznych. Produkcja żywności musi być zatem bardziej zrównoważona, dostosowana do miejscowych i globalnych warunków.

 

W ramach Wspólnej Polityki Rolnej zaplanowano wsparcie zarówno dla rolników planujących przetwarzanie i sprzedaż żywności, jak i przedsiębiorstw na obszarach wiejskich, z branży przetwórstwa rolno-spożywczego. Środki na realizację inwestycji w tym obszarze pochodzić będą z interwencji Rozwój współpracy w ramach łańcucha wartości (w gospodarstwie oraz poza gospodarstwem).

 

Szczegółowe informacje na temat wsparcia przetwórstwa rolno-spożywczego znaleźć można w dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Fot. www.canva.com

--- Artykuł sponsorowany ---


bezchmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Złotów

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 12 km/h

ReklamaMarcin Porzucek - Poseł na Sejm RP
KOMENTARZE
Autor komentarza: jak ćmyTreść komentarza: Szykują nam totalne zniewolenie, a wyborcy mimo to na nich głosują. Zerowy poziom wiedzy, klapki na oczach i łykanie kiełbasy wyborczej. Po prostu rzygać się chceData dodania komentarza: 20.05.2025, 01:13Źródło komentarza: Czyj interes realizowany jest na skraju miastaAutor komentarza: infoTreść komentarza: https://dorzeczy.pl/opinie/417370/kwasniewski-nie-bedziesz-mial-nic-i-bedziesz-szczesliwy.htmlData dodania komentarza: 20.05.2025, 01:04Źródło komentarza: Czyj interes realizowany jest na skraju miastaAutor komentarza: agenda 2030Treść komentarza: Do tego zero własności prywatnej, "Nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy" - taką przyszłość zapowiada nam Światowe Forum EkonomiczneData dodania komentarza: 20.05.2025, 00:58Źródło komentarza: Czyj interes realizowany jest na skraju miastaAutor komentarza: kosTreść komentarza: Jak w Polsce wdrożą system AML, obecny w Chinach, to za nieprawidłowe zachowanie będą mogli np. zablokować obywatelowi dostęp do usług, do świadczeń medycznych, zablokować możliwość wyjazdu (już to wszystko testowali podczas pandemii ), będą też mogli zablokować konto czy zabrać środki z tego kontaData dodania komentarza: 20.05.2025, 00:47Źródło komentarza: Czyj interes realizowany jest na skraju miastaAutor komentarza: co nam szykuje TuskTreść komentarza: Tusk jest dogadany z Niemcami, że po wyborach Polska przyjmie duże ilości migrantów wyrzuconych z Niemiec, polskie wojsko będzie podporządkowane tzw. armii europejskiej zarządzanej przez generałów w Berlinie. Konstytucja zostanie zmieniona i Polacy stracą możliwość decydowania o swoim kraju. Od 1 stycznia 2028 ma być wdrożony w Polsce niewolniczy systemu AML, czyli totalne zniewolenie jak w Chinach i będziemy zbierać punkty za prawidłowe zachowanie czyli za takie jakiego oczekuje od nas system. Mówiło o tym kilku niezależnych dziennikarzy, informował też o tym jeden z kandydatów na prezydenta https://www.youtube.com/watch?v=Fh0PFeDOwNYData dodania komentarza: 20.05.2025, 00:21Źródło komentarza: Czyj interes realizowany jest na skraju miastaAutor komentarza: pytamTreść komentarza: Na kogo wczoraj zagłosowałaś Halino?Data dodania komentarza: 19.05.2025, 23:33Źródło komentarza: Czyj interes realizowany jest na skraju miasta
Reklama
Reklama