Profesjonalny stół do rehabilitacji: co jest najważniejsze?
Nowoczesne stoły rehabilitacyjne nierzadko posiadają całe multum różnego opcji. Jednak wysoki stopień zaawansowania technologicznego nie zawsze stanowi zaletę. Jeżeli więc celem użytkowania stołu do rehabilitacji mają raczej proste zabiegi, najlepiej będzie zdecydować się na wybór stołu sterowanego ręcznie lub elektrycznie. Nierzadko zdarza się, że kliniki wydają wiele tysięcy złotych na zakup wysoce skomplikowanych stołów z hydraulicznymi systemami regulacji, na dodatek zaopatrzonymi w całą gamę najrozmaitszych funkcji. Efekt? Z większej części możliwości oferowanych przez tego rodzaju akcesoria po prostu się nie korzysta. Do tego dochodzi dodatkowy problem, a mianowicie przeszkolenie personelu tak, aby potrafił obsługiwać urządzenie.
Pierwszą zasadą przy wyborze takich akcesoriów, jak stoły rehabilitacyjne może więc być stwierdzenie pt. "bardziej skomplikowane nie zawsze oznacza lepsze".
Na co jednak jeszcze należy zwrócić uwagę? Naturalnie, niezwykle istotną rolę odgrywają jakość materiałów, z jakich wykonany został stół rehabilitacyjny a także trwałość i odporność całej konstrukcji. W tym wypadku należy stawiać tylko na rozwiązania zapewniające naprawdę wysoki standard. Jest to wskazane z punktu widzenia użyteczności sprzętu, ale także z perspektywy ekonomicznej: stoły rehabilitacyjne średniej lub niskiej jakości są najzwyczajniej w świecie awaryjne, zwłaszcza przy częstym ich użytkowaniu. To zaś oznacza konieczność ponoszenia dodatkowych wydatków. Pamiętajmy także, że ze stołów w naszej klinice najpewniej będą korzystać pacjenci o bardzo różnej masie ciała. To dodatkowy argument za wyborem możliwie jak najbardziej solidnego i wytrzymałego sprzętu.
Częstym błędem popełnianym przez właścicieli klinik oraz gabinetów fizjoterapii jest wybór stółów wyposażonych w mechanizm regulacji skokowej. Jest to niepotrzebne komplikowanie użytkowania sprzętu, a na dodatek sprzyja awariom. Jeżeli stół rehabilitacyjny będzie użytkowany przez wielu pacjentów(a zakładamy że tak jest skoro będzie się on znajdował w klinice), to zdecydowanie lepszym, bardziej komfortowym rozwiązaniem jest mechanizm regulacji ciągłej. Pozwala on łatwo i szybko zmieniać pozycję stołu, co nie jest bez znaczenia dla komfortu pracy personelu.
Nie tylko walory użytkowe, czyli z perspektywy pacjenta
Była już mowa o tym, jakimi cechami powinny odznaczać się odpowiednie stoły rehabilitacyjne z punktu widzenia kliniki, jej personelu i tak dalej. Warto jednak pomyśleć także o pacjentach. Rehabilitacja oczywiście jest zabiegiem, jednak w miarę możliwości powinna być jak najbardziej wygodna i komfortowa dla pacjenta. Wybierając stół rehabilitacyjny, np. w sklepie https://www.ronomed.com.pl/stoly-rehabilitacyjne.html, należy więc mieć na uwadze takie jego faktory, jak liczba segmentów(im jest ich więcej, tym łatwiej dopasować pozycję stołu do budowy ciała pacjenta) a także to, czy poszczególne części są regulowane(prawdziwą zmorą polskich gabinetów niestety wciąż są stoły rehabilitacyjne bez możliwości regulacji na przykład zagłówka, co niekiedy stwarza naprawdę istotne trudności dla pacjenta). Naturalnie, również w przypadku konkretnych, poszczególnych części stołu najlepszym mechanizmem regulacji jest regulacja ciągła.
Ilość segmentów stołu ma też inne znaczenie, a mianowicie pozwala na swobodobne i efektywne wykonywanie większej liczby zabiegów(stoły wyposażone w wiele regulowanych segmentów są po prostu bardziej wszechstronne, przez co dają większe możliwości).
Również komfort pacjenta wymaga, aby stół był wyposażony w łatwą do czyszczenia i odporną na wilgoć tapicerkę(tutaj chyba nie trzeba precyzować, dlaczego jest to ważne).
Ronomed Sp. z o.o. Sp.k.
ul. Przyjaźni 52/1U
53-030 Wrocław
tel. 713461886