Czym jest introligatorstwo?
Jest to dział techniki poligraficznej, który zajmuje się procesami wykończeniowymi odbitek drukowych, które prowadzą do powstania książki czy gazety. Jego początki sięgają już starożytnego Rzymu. Wówczas istniał zawód glutynatora, który zajmował się łączeniem płatów papirusa w zwoje. Typowe introligatorstwo powstało zaś w III w., gdy pojawiły się kodeksy w drewnianych okładzinach. W Polsce tego typu sprawami zajmowano się w klasztorach. Oprócz oprawy ksiąg zajmowano się także ich zdobieniem oraz sprzedażą. Z czasem pojawiły się pierwsze maszyny introligatorskie, które powoli doprowadziły do zaniku zawodu w pierwotnej formie.
Podstawowe procesy introligatorskie
Procesy introligatorskie wchodzą w skład tzw. postpressu, czyli czynności wykańczających druki. Zalicza się do nich wiele etapów. Krojenie polega na takim podzieleniu materiału, by po jego zakończeniu nie pozostawał ubytek w postaci odpadu. Krojenie można podzielić na kilka odmian. Przekrawanie to cięcie materiału wzdłuż linii prostej. Wykrawanie natomiast polega na krojeniu wzdłuż linii krzywych. Możemy jeszcze wyróżnić perforowanie oraz bobinowanie. Kolejnym proces jest falcowanie, czyli złamywanie. Polega ono na wielokrotnym zgięciu arkusza do wymaganego formatu. Jednocześnie następuje ściśnięcie w miejscu zgięcia w celu uzyskania trwałego odkształcenia. Wyróżniamy złamy równoległe, prostopadłe oraz harmonijkowe. Etap ten wykonuje się w maszynach zwanych falcerkami.
Drut introligatorski
Odpowiednie złożenie książki jest możliwe dzięki nie tylko zaawansowanym technologicznie maszynom, ale i narzędziom. Do szycia książek używa się zszywarek. Mogą one łączyć kartki za pomocą nić lnianych, bawełnianych lub z tworzywa sztucznego. Często stosuje się także drut introligatorski. To bardzo trwałe i powszechnie stosowane rozwiązane. Służy ono do łączenia papieru w różnej formie. Poradzi sobie zarówno z podręcznikami, książkami, jak i czasopismami czy gazetami. Drut introligatorski w ofercie Fobaro występuje w średnicach: 0,50, 0,55 oraz 0,60 mm. W tym miejscu dowiesz się więcej na ten temat. Producenci oferują takie rodzaje wykończeń jak miedziowane, ocynkowane, jasne i nylonowe. Drut jest dostępny w szpulach dwukilogramowych, piętnastokilogramowych, a nawet w beczkach 250 kg. Dzięki temu każda pracownia introligatorska będzie mogła wybrać wariant odpowiedni do swoich potrzeb.