Whisky jako „woda życia”
Gdybyśmy mieli ustalić pochodzenie tego napoju alkoholowego, musielibyśmy cofnąć się do VII wieku. To w tych czasach w Irlandii pojawiła się woda życia. Był to leczniczy wywar, jaki iryjscy mnisi przygotowali na bazie fermentacji owoców. Pomagał on chociażby w leczeniu kolki czy ospy. Dwieście lat później „magiczna” mikstura trafiła do Szkocji, gdzie bardzo szybko przyjęła się wśród mieszkańców, niekoniecznie ze względów prozdrowotnych. Szkoci zajęli się produkcją trunku na szeroką skalę. Whisky, które znamy dzisiaj ukształtowało się mniej więcej w XVII wieku. W 1736 roku natomiast upowszechniła się nazwa, którą stosujemy do dziś.
Jak produkuje się szkocką whisky?
Warunki, jakie musi spełnić każde whisky, które chce być uznane za szkockie, ściśle określa ustawa z 1909 roku o nazwie The Scotch Whisky Act. Według niej każda whisky musi być wyprodukowana w 100% ze szkockiej wody i słodu jęczmiennego. Do fermentacji należy użyć wyłącznie drożdży, a następnie umieścić wszystko w używanych dębowych beczkach o pojemności nieprzekraczającej siedemset litrów. W ten sposób whisky musi przeleżeć co najmniej trzy lata.
Rodzaje szkockiej – single malt
Szkoci specjalizują się w dwóch typach whisky. Single malt to trunek wyprodukowany w 100% ze słodu jęczmiennego. Jego ostateczny smak i aromat zależy jednak od kilku czynników. Po pierwsze, duży wpływ na smak ma rodzaj jęczmienia. Istotny jest także region, w którym destylowano trunek. Te wytwarzane na wyspach będą miały wyczuwalny zapach morza, słonawy smak, a nawet nutę torfową. Whisky powstające w górskich częściach Szkocji ma natomiast wyczuwalną nutę ziołowo-kwiatową. To zasługa strumieni rzecznych przepływających przez wrzosowiska.
Grain whisky – nieodłączny element blended
Drugi rodzaj szkockiej whisky to tzw. whisky zbożowa. Produkuje się ją z mieszani zbóż takich jak jęczmień, pszenica, kukurydza, czy żyto. Grain whisky rzadko rozlewa się w czystej postaci. Zazwyczaj jest główny składnik tzw. blended whisky. Stosuje się ją, by złagodzić surowy charakter whisky słodowej. Nie oznacza to jednak, że nie w sklepach nie znajdziemy czystej grain whisky. Takie długo leżakujące butelki sprzedaje się jako single grain whisky. Ich smak jest niemalże nie do odróżnienia od najlepszych single malt. Sprawdź tutaj, gdzie możesz kupić taką whisky. Tego typu szkocki trunek produkowany jest w Lowlands.