Izolator odpowiedzialny za sprawność
Uszczelka to rozwiązanie powszechne w rozmaitych branżach. Bez niej trudno byłoby o prawidłową pracę różnego rodzaju sprzętu. Na czym polega jej fenomen? Uszczelki montuje się w miejscach połączeń różnych elementów w celu ich uszczelnienia. Mogą one mieć dwojakie zadanie. Pierwsza grupa izolatorów odpowiada za utrzymanie w systemie odpowiedniego ciśnienia cieczy lub gazu. Druga natomiast służy do izolacji systemu przed przenikaniem substancji z otoczenia do jego wnętrza. Dlatego uszczelki są wykonane z tak wielu materiałów. Znajdziemy modele z korka, tektury, skór zwierzęcych, azbestu, tworzyw sztucznych, gumy, czy miękkich metali.
Lodówka i pralka dobrym przykładem
W sprzęcie AGD izolatory pełnią bardzo istotną rolę. Bez nich urządzenia te nie działałyby prawidłowo, a my mielibyśmy dużo problemów. Weźmy na przykład lodówkę. Aby pełniła dobrze swoją funkcję, musi we wnętrzu utrzymywać stałą, niską temperaturę. Nie byłoby to możliwe bez odpowiedniej uszczelki. To ona gwarantuje nam to, że ciepło z otoczenia nie trafi do lodówki. W wielu modelach takie izolatory są montowane na stałe, dzięki czemu gwarantują wieloletnie działanie urządzeń. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku lodówek. W tym wypadku jednak guma umieszczona w drzwiach uniemożliwia przeciek wody z bębna na zewnątrz.
Za co odpowiadają uszczelki w samochodzie?
Motoryzacja to kolejna dziedzina, w której napotykamy izolacje. W samym samochodzie pełnią one różne funkcje. Uszczelki w drzwiach auta oddzielają wnętrze od świata zewnętrznego. Dzięki temu nie przedostaje się do niego żadne opady, czy wiatr. Na uszczelki powinniśmy jednak uważać zima, gdy drzwi przymarzają i trudno je otworzyć bez użycia siły. Taka sytuacja to efekt wody zgromadzonej na uszczelce. Gdy temperatura spadnie poniżej zera, woda zamarza i może doprowadzić do pęknięcia gumy. Aby tego uniknąć, wystarczy konserwować je za pomocą silikonu w sprayu.
Uszczelki PCV wygłuszą niepożądane dźwięki
Poza wspomnianymi kategoriami życia codziennego warto też zwrócić uwagę na możliwość wytłumienia domowych systemów rurowych. Dźwięki dochodzące z instalacji, chociażby hydraulicznych, czy wentylacyjnych skutecznie zakłócają nam codzienne życie. Dlatego warto zadbać o specjalne uszczelki PCV. Objemki wyposażone w takie gumy skutecznie wytłumią rury i zredukują drgania do minimum. W ten sposób system przestanie nas irytować i nie będziemy już zwracać na niego uwagi.