Legalny czyli jaki?
Mianem legalnego bukmachera można określić firmę, która opłaca podatki w Polsce z tytułu zawieranych zakładów oraz ma wydaną przez Ministerstwo Finansów licencję na wykonywanie swojej działalności gospodarczej. Obstawianie w legalnym zakładzie jest w pełni bezpieczne dla graczy i zgodne z prawem.
Ustawa hazardowa została wprowadzona po to, aby zmniejszyć liczbę bukmacherów działających w Polsce nieuczciwie. Chodzi o tych, którzy unikali na szereg sposobów rozliczania się ze Skarbem Państwa. Obecnie bukmacherzy działający legalnie w Polsce są wpisani na ministerialną listę. Warto sprawdzić, czy jest na niej również i ten bukmacher, z usług którego chcemy skorzystać. Na przykład wiadomo, że SuperBet jest legalnym bukmacherem z zezwoleniem Ministerstwa Finansów PS4.6831.4.2017, podobnie jak Totolotek Zakłady Bukmacherskie - z licencją MF AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485.
Wymogi dla legalnych bukmacherów
Legalny bukmacher, który chce prowadzić działalność polegającą na przyjmowaniu zakładów wzajemnych online, musi mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Zakłady muszą być dostępne z domeny z rozszerzeniem „.pl”. Warto podkreślić, że każdy internetowy bukmacher, działający w pełni legalnie, ma właśnie taką domenę, a nielegalni w większości przypadków mają domenę z końcówką „.com”.
Legalni bukmacherzy od każdego obstawionego przez gracza zakładu muszą odprowadzić na rzecz Skarbu Państwa podatek w wysokości 12 proc. kwoty dochodu. Dodatkowo w przypadku wygranej powyżej 2200 zł konieczne jest opłacenie dodatkowego 10 proc. podatku od całości wygranej.
Warunkiem koniecznym prowadzenia zgodnej z prawem działalności bukmacherskiej jest umożliwienie skarbówce możliwości weryfikacji wszelkich kont, które są zakładane przez klienta. Chodzi tu o wiek graczy oraz o ich dochody. Każdy bukmacher musi informować gracza o ryzyku związanym z uzależnieniem się od zakładów bukmacherskich.
Na stronie internetowej bukmachera powinna widnieć informacja o tym, że uzyskał on zgodę Ministra Finansów na prowadzenie swojej działalności. Wszystkie stacjonarne punkty przyjmujące zakłady są w Polsce legalne. Jeśli bukmacher prowadzi nielegalną działalność, jest niebezpieczny dla gracza. Obstawianie u niego zakładów może doprowadzić do nałożenia kary pieniężnej na takiego klienta. Kara za nielegalne rozgrywki to pełna kwota wygranej niepomniejszona o jakiekolwiek kwoty stawek wpłaconych.