Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 sierpnia 2022 08:40
Reklama

Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła 2015"

Za nami III Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła 2015”, którego współorganizatorem (razem z Regionalnym Centrum Kultury w Pile) jest pilska Szkoła Policji. Podobnie jak w poprzednich edycjach, nie zabrakło na nim wielu atrakcji dla miłośników jednego z najbardziej popularnych i najczęściej czytanych gatunków literackich.
Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła 2015"

Tegoroczny Festiwal rozpoczął się w samo południe 16 kwietnia Grą Miejską, w której aktorami były m.in. osoby związane z pilską Szkołą Policji. Gra odbywała się na podstawie powieści poznańskiej pisarki Joanny Opiat-Bojarskiej pt. „Zaufaj mi, Anno”. Jej uczestnikami byli uczniowie reprezentujący pilskie gimnazja i licea, którzy wcielili się w role dziennikarzy. Najlepszą okazała się drużyna z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Pile.

 

W tym samym dniu odbył się wykład „Owadzi świat kryminalistyki. Entomologia sądowa, czyli jak biologia owadów żerujących na zwłokach pomaga w śledztwie”, który wygłosił dr Szymon Konwerski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest on także biegłym sądowym, pomagającym dzięki owadzim śladom rozwiązywać najtrudniejsze tajemnice śmierci - ofiar brutalnych przestępstw. Na spotkaniu można było nie tylko usłyszeć ciekawe historie, ale i obejrzeć różne formy rozwoju owadów. Następnie odbyło się spotkanie z Wojciechem Chmielarzem – znakomitym dziennikarzem zajmującym się tematyką terroryzmu, przestępczości zorganizowanej i gospodarczej, a jednocześnie wysoko ocenianym przez czytelników i krytyków twórcą współczesnych powieści kryminalnych, znakomicie portretujących współczesna Polskę. W międzyczasie miłośnicy kryminałów mogli obejrzeć w ramach Wieczoru Dobrego Kina specjalnie przygotowane dla nich pokazy filmowe. Prawdziwym hitem był dramat kryminalny „Fotograf” w reżyserii Waldemara Krzystka. Film już został okrzyknięty wydarzeniem roku. Jak piszą recenzenci „To film mroczny, znakomity, mocny obraz z seryjnym mordercą”. „Druga szansa” Susanne Bier, to drugi film zaprezentowany podczas Festiwalu. Opowiadał o banalności zła, o złudnym poszukiwaniu jasności w mroku.

 

Kolejny dzień Festiwalu przyniósł spotkania z zaproszonymi gośćmi: Maciejem Żytowieckim - piewcą bohatera typu chandlerowskiego i lat 30., pięknie rysującym najciemniejsze strony ludzkiej natury. Jego powieści to najczarniejsza otchłań spod znaku noir, a jednocześnie śmiałe wizje i odważne motywy literackie. Drugim gościem był Vincenty V. Severski, były oficer wywiadu, będący 26 lat w służbie na wszystkich kontynentach w ponad stu misjach wywiadowczych, który jak nikt inny zna tematykę od podszewki, znakomity gawędziarz i pierwszorzędny twórca sensacji. Tego dnia, podobnie jak dzień wcześniej, nie zabrakło spotkania z naukowcem, którym był dr Krzysztof Kordel - wykładowca poznańskiej Akademii Medycznej, specjalizujący się w medycynie sądowej, pracujący przy wielu trudnych sprawach, a także wieloletni rzecznik dyscyplinarny lekarzy województwa wielkopolskiego, co świadczy o jego wielkiej wiedzy i doświadczeniu.

 

Całość imprezy w trzecim dniu jej trwania zamknęła uroczystość wręczenia ogólnopolskiej nagrody Kryminalnej Piły dla najlepszej polskiej miejskiej powieści kryminalnej roku 2014, która trafiła w ręce Ryszarda Ćwirleja za powieść „Błyskawiczna wypłata” (nominowani byli: Wojciech Chmielarz „Przejęcie”; Mariusz Czubaj „Martwe popołudnie”; Ryszard Ćwirlej „Błyskawiczna wypłata”; Mateusz M. Lemberg „Zasługa nocy”; Marcin Wroński „Haiti”). Nagrodę dla rodowitego pilanina – Ryszarda Ćwirleja przyznano za wyjątkowe połączenie artyzmu słowa literackiego z udaną intrygą kryminalną oraz inspiracjami i związkami z motywem MIASTA. Wyróżnienie za wyjątkową formę narracyjną i publicystycznie odważny obraz współczesnej Polski w powieści „Martwe popołudnie” Mariuszowi Czubajowi wręczyli dyrektor RCK i komendant Szkoły Policji w Pile. Na zakończenie Festiwalu wystąpił pilski zespół „Slovian'sky”.

Przez cały czas trwania Festiwalu odbywały się warsztaty literacko - kryminalistyczne, zorganizowane przez szkołę kreatywnego pisania i agencję usług pisarskich Maszyna do pisania.pl, prowadzone przez autora powieści kryminalnych Mariusza Czubaja, w których uczestniczyły osoby z całego kraju. Imprezie towarzyszyła także wystawa grafiki okładkowej „Kryminalne Miasto” autorstwa Anny M. Damasiewicz, projektującej okładki powieści kryminalnych dla kilku czołowych polskich wydawnictw. Komendant pilskiej Szkoły Policji, insp. Jerzy Powiecki, dziękując za przyjęcie zaproszenia, podarował uczestniczącym w Festiwalu pisarzom i naukowcom upominki związane ze Szkołą.

 

 

Leszek Koźmiński, Anna Fons

 

 

 Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 24°CMiasto: Złotów

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 8 km/h

KOMENTARZE
Autor komentarza: InterpolTreść komentarza: Coś mi się wydaje, że nie potrafisz ustalić faktów. Uzyskanie tej informacji kosztowało mnie 40 sekund. https://www.facebook.com/photo?fbid=4173672672687838&set=pcb.4173672836021155Data dodania komentarza: 17.08.2022, 14:42Źródło komentarza: Kara została na Spółdzielnię nałożona słusznie.Autor komentarza: oTreść komentarza: Bo w temacie: "Mąż pilskiej działaczki skazany w I instancji" Ceranowski skasował 157 wpisów i nie można prowadzić dyskusji forumowej, nie wpuszcza nowych wpisów.Data dodania komentarza: 17.08.2022, 14:03Źródło komentarza: Kara została na Spółdzielnię nałożona słusznie.Autor komentarza: DżamillaTreść komentarza: Czemu ten wpis w tym temacie?Data dodania komentarza: 17.08.2022, 08:41Źródło komentarza: Kara została na Spółdzielnię nałożona słusznie.Autor komentarza: jlTreść komentarza: "Mąż pilskiej działaczki skazany w I instancji" - tak idiotyczny tytuł mógł popełnić ktoś, kto nie ukończył edukacji w Państwowej Wyższej Szkole Teatru, Telewizji i Filmu imienia Leona Schillera w Łodzi.Data dodania komentarza: 17.08.2022, 08:39Źródło komentarza: Kara została na Spółdzielnię nałożona słusznie.Autor komentarza: Wiela ten czynsz?Treść komentarza: Spółdzielcy z godnością zniosą ceny utrzymania administracji spółdzielni.Data dodania komentarza: 15.08.2022, 12:57Źródło komentarza: W tym roku ponad 70 zadań w ramach Funduszy NorweskichAutor komentarza: TurTreść komentarza: Na plecach spółdzielców, za ich pieniądze Wełniak i jego szarańcz chcą dojść do władzy. Bez wstydu i honoruData dodania komentarza: 13.08.2022, 16:12Źródło komentarza: W tym roku ponad 70 zadań w ramach Funduszy Norweskich
Reklama
Reklama