Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 7 lipca 2022 03:26
Reklama

Przymusowa sterylizacja w Szpitalu Powiatowym w Złotowie- czyli na Krajnie za Niemca (cz. 11)

Albert Speer zaliczany jest do zbrodniarzy wojennych. Bez trudu jednak można odnaleźć teksty, które przedstawiają tego niemieckiego nazistę jako architekta i przyzwoitego człowieka. Oczywiście wspomniana praktyka stosowana jest nie tylko w jego przypadku. Na przykład na Krajnie pojawiła się w 2020 roku publikacja, która buduje podobne mity. Szczególnie rażą te związane z postacią doktora Kurta Messerschmidta, który w latach 1919-1945 pracował w Szpitalu Powiatowym w Złotowie.
Przymusowa sterylizacja w Szpitalu Powiatowym w Złotowie- czyli na Krajnie za Niemca (cz. 11)

Chodzi oczywiście o książkę Joachima Zdrenki „Złotów 1370 - 2020, 650 – lecie miasta”, która budzi ogromne emocje. Podzieliła ona lokalne media. W tych niezależnych pojawiła się merytoryczna krytyka książki. Pozostałe przyjęły postawę zachowawczą lub przychylną publikacji. Podobnie jest z politykami. Milczą parlamentarzyści (np. Grzegorz Piechowiak, który lubi przedstawiać się jako krzewiciel patriotyzmu). Milczą lokalni politycy (np. z PiS: Fidurski, Najder, Trawiński). Podobnie niemi są samorządowcy od centrum (PiS) do lewa (PO, PSL). Z tego schematu wyłamał się radny niezależny - Łukasz Piosik, który miał odwagę wskazać jej rażące wady. Ponadto radny Stanisław Wełniak, choć w jego przypadku uwagi dotyczyły jedynie pominięcia okresu PRL w publikacji. Postawę zachowawczą przyjęły także środowiska, które mienią się patriotycznymi. Mowa zwłaszcza o zbieraczach „1%”, którzy tak pięknie budują swój wizerunek np. na Facebooku. Wydaje się wysoce prawdopodobne, że milczenie tak wielu środowisk ośmieliło Muzeum Ziemi Złotowskiej, które zgłosiło pracę prof. Zdrenki do konkursu ogłoszonego przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Niewykluczone zatem, że praca „Złotów 1370 -2020, 650 – lecie miasta” doczeka się uhonorowania. Warto wspomnieć, że na to samo czeka również dr Kurt Messerschmidt, którego w pozytywny sposób przedstawił w swojej publikacji prof. Zdrenka. Co gorsza, w książce „Złotów 1370-2020” znajduje się postulat o jego upamiętnienie!

Kurt Messerschmidt pojawił się na Krajnie pod koniec 1918 roku. W tym miejscu należy wspomnieć, że zachodnia jej część przyznana została po I wojnie światowej Niemcom. Stało się tak m.in. dzięki zabiegom Anglii i działalności jednej z lóż masońskich. Messerschmidt podjął zatrudnienie w Szpitalu Powiatowym w Złotowie (wówczas Flatow), który rozpoczął swoją działalność w styczniu 1919 roku. Na stronie internetowej tej placówki możemy przeczytać: "do 1945 roku w szpitalu w Złotowie wykonano 100 000 operacji. Niestety, szpital w okresie II wojny światowej zasłynął z brutalnych działań rasowych, szczególnie na ludności pochodzenia romskiego, co kładzie się cieniem na jego lekarzach i personelu”.

Autorem tych słów jest Janusz Justyna – złotowski regionalista. Dlaczego zostały one pominięte w publikacji profesora Zdrenki? Pytanie jest tym bardziej zasadne, że Janusz Justyna uczestniczył w pracach nad książką. Na dodatek temat sterylizacji nie jest nowy. Istnieją bogate źródła. Kilkanaście lat temu portal 77400.pl, prawdopodobnie jako pierwszy w regionie, zamieścił artykuł o przymusowej sterylizacji ludności romskiej. W internecie dostępne są też od lat opracowania na ten temat (np. dra Krzysztofa Bukowskiego "Sterylizacja ludności romskiej w Złotowie w okresie 1943-45"). Również w lokalnych bibliotekach można odnaleźć materiał źródłowy. Przykładem książka Wojciecha Kokowskiego „Polskie szeregi na Ziemi Złotowskiej” (Krajenka 2013, s. 195). Nadto dochodzenie w tej sprawie prowadzone było w okresie PRL (przełom lat 60/70 XX wieku) oraz III RP XXI. Dokumenty z jego wynikami są dostępne w polskich archiwach. Dziennikarze i naukowcy (np. prof. Zdrenka) mogą je bez trudu poznać.

Wspomniany Wojciech Kokowski dość szczegółowo opisał prześladowania ludności cywilnej przez Niemców na Krajnie. Między innymi w jego publikacji możemy przeczytać: „Trwały aresztowania Cyganów, z których część wysłano do obozów koncentracyjnych. Pozostałych poddawano przymusowej sterylizacji w szpitalu złotowskim, przeprowadzanych przez dra Messerschmidta. Ostatni zabieg chirurg ten wykonał w 1945 roku…”.

Tego rodzaju zbrodnicze działania Niemców były następstwem stosowania tzw. ustaw norymberskich z dnia 15 września 1935 roku. Wtedy to uchwalono ustawę o obywatelstwie Rzeszy oraz ustawę o ochronie niemieckiej krwi i niemieckiego honoru. W celu ich realizacji, jeszcze przed 1939 rokiem, przyjechali z Berlina do Złotowa eksperci rasowi z doktorem Ritterem na czele. Dokonywali oni kwalifikacji ludności do sterylizacji. Zabieg ten polegał na operacyjnym odsłanianiu prawego i lewego nasieniowodu, które następnie podwiązywano (u mężczyzn) oraz podwiązywaniu jajowodów (u kobiet). Zabiegi wykonywane były w znieczuleniu ogólnym lub znieczuleniu miejscowym. Dokumenty archiwalne wskazują, że zdarzały się także zabiegi wykonywane bez znieczulenia!

Sterylizacja dotyczyła głównie ludności romskiej. Trzeba jednak zaznaczyć, że wystarczyło posiadanie w rodzinie jakiegokolwiek przedstawiciela tej nacji, by zostać narażonym na represje ze strony Niemców. Tak było w przypadku pewnej mieszkanki Złotowa, która pochodziła z mieszanej rodziny (ojciec był Cyganem, matka była Polką). Została poddana sterylizacji 24 listopada 1944 roku. Dokumenty archiwalne wskazują, że zabiegu tego dokonał dr Messerschmidt.

Nie jest jasna sprawa dokonywania sterylizacji na ludności czysto polskiej. Kwestia ta wymaga więc dalszych badań. Również sprawa sterylizacji osób niepełnosprawnych. Na przykład tego rodzaju zabiegowi miał zostać poddany jeden z braci Feliksa Boryczki. Niemcy zrezygnowali jednak z jego przeprowadzenia, uznając, że głuchota nie jest dziedziczna.

„Pod nóż” złotowskich chirurgów trafiali teoretycznie jedynie ludzie, którzy wyrazili na to zgodę. Alternatywą w przypadku sprzeciwu był obóz koncentracyjny. Wspomina o tym mieszkanka Złotowa - ofiara złotowskich lekarzy. Członkowie jej rodziny, którzy nie wyrazili zgody na sterylizację, zostali zabrani do obozu koncentracyjnego i tam zamordowani (7 braci i 5 sióstr).

Zabiegi sterylizacji w Szpitalu Powiatowym w Złotowie (Flatow) odbywały się aż do stycznia 1945 roku. Ostatni zabieg przeprowadzono zaledwie kilka dni przed wkroczeniem sowieckiego okupanta. W zeznaniach i dostępnych publikacjach (np. dra Bukowskiego) mowa o tym, że dokonywali ich złotowscy lekarze: Schwenzer i Messerschmidt. Wymienieni męźczyźni przeżyli wojnę. Nigdy nie zostali jednak osądzeni. Co więcej, do końca życia cieszyli się autorytetem w swoich lokalnych społecznościach. Kurt Messerschmidt zmarł 22 grudnia 1966 roku w Grimmen, zaś Kurt Schwenzer zmarł 30 października 1965 roku w Dortmundzie.

Zaskakujący jest fakt, że dr Messerschmidt ceniony jest również na terenie powiatu złotowskiego.  Przykładem apel o jego upamiętnienie, który znalazł się w kontrowersyjnej publikacji „Złotów 1370-2020” i brak jakiejkolwiek reakcji ze strony odpowiednich instytucji. Od treści nie odcięło się oficjalnie Muzeum Ziemi Złotowskiej i szereg innych podmiotów samorządowych. Na szczęście najnowsza historia zapisała również na swoich kartach osoby, które głośno wyraziły swój sprzeciw. To właśnie one nie zgadzają się na tworzenie mitów historycznych, które tak bardzo przylgnęły m.in. do postaci Alberta Speera – „pozytywnego narodowego socjalisty”.


 

Piotr Tomasz

kontakt z autorem: [email protected]


 

źródła

Materiały IPN

Archiwa Głównej Komisji Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu

J. Zdrenka, Złotów 1370-2020, 650 lecie miasta, Toruń 2020

W. Kokowski, Polskie szeregi na Ziemi Złotowskiej, Krajenka 2013

dr Krzysztof Bukowski "Sterylizacja ludoności romskiej w Złotowie w okresie 1943-45", pdf

www.romowie.com


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Stas 03.08.2018 11:52
Witam, tu jest trochę więcej o złotowskich lekarzach ściganych za zbrodnie przeciw ludzkości http://www.romowie.com/instytut/io2006_bukowski.pdf

zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Złotów

Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: . - kropkaTreść komentarza: W razie, gdyby się okazało, że oskarżony nie był prawidłowo zawiadomiony będziemy ścigać Melanię Poch do zesrania.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 13:50Źródło komentarza: Mąż pilskiej działaczki skazany w I instancjiAutor komentarza: prof. JebutekTreść komentarza: Sąd może być w koteryjnej zmowie i wtedy oleje, osra i opryka.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:48Źródło komentarza: Mąż pilskiej działaczki skazany w I instancjiAutor komentarza: fakjufejkTreść komentarza: Musi być elementarny porządek w sądownictwie. Sąd mając wiedzę o stronie postępowanie nie może sobie dowolnie wybierać, dokąd skieruje swoje pisma, wezwania. Można bowiem wyobrazić sobie, że sąd uzna sobie w cichości gabinetów iż wyśle pismo na Wyspy Taka-Tuka lub do Kołmogorów w północnym Związku Radzieckim czy do Heleny w Montanie, gdzie podobno mieszka syn Lemanowicza. Zlekceważenie danych zawartych w protokole sądu okręgowego ośmiesza sąd rejonowy.Data dodania komentarza: 22.06.2022, 20:20Źródło komentarza: Mąż pilskiej działaczki skazany w I instancjiAutor komentarza: woda sodowa JNTreść komentarza: Ryszard robi karierę a Wiesława PIS prześladuje. To wszystko widać jak na tacy. Jak widzę regionalne przewodnictwo PIS to słabo się robi. Szczególnoie pan Adam, który ostatnio palnął publicznie, że od pewnego czasu obserwuje świat z ambony. To jest typowa megalomania i uciekanie się do mody partyjniackiej. Dbanie o struktury to jednak praca, której nie widać, natomiast widać złe posunięcia. Jeżeli ludzie PSL będą budować listy zjednoczonej prawicy to marnie widzę przyszłość.Data dodania komentarza: 22.06.2022, 09:32Źródło komentarza: Starosta Ryszard Goławski wystąpił w panelu dyskusyjnym z premierem RP Mateuszem MorawieckimAutor komentarza: PLSTreść komentarza: Specjalista od tłucznia z nieczynnych torowisk. A potem z tego pewna firma buduje drogi w lasach. To się nazywa biznesData dodania komentarza: 20.06.2022, 20:43Źródło komentarza: Starosta Ryszard Goławski wystąpił w panelu dyskusyjnym z premierem RP Mateuszem MorawieckimAutor komentarza: GiloTreść komentarza: Pan starosta już tworzył jeden szlak rowerowy na bazie nieczynnej już linii kolejowej Złotów-Kujan. Tłuczeń z podkładów zniknął i nie wiadomo gdzie się podział . Na tym skończyła się cała inwestycja..........Data dodania komentarza: 20.06.2022, 19:22Źródło komentarza: Starosta Ryszard Goławski wystąpił w panelu dyskusyjnym z premierem RP Mateuszem Morawieckim
Reklama
Reklama