Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 7 października 2022 08:42
Reklama
Historia regionu:

Niemieckie obozy, niemieckie zbrodnie, zbrodniarze

Seria artykułów dotyczących głównie okresu II wojny światowej. Cykl opowiada o niemieckich obozach na Krajnie oraz zbrodniarzach wojennych, których często ominęła machina sprawiedliwości. Mowa w nim również o osobach, które urodziły się w naszym regionie i swoich niecnych czynów dokonywały na innych ziemiach.

Zbrodniarz ze Złotowa – postrach Szczebrzeszyna
Zbrodniarz ze Złotowa – postrach Szczebrzeszyna

Seria „Niemieckie obozy, niemieckie zbrodnie, zbrodniarze” doczekała się już kilkunastu artykułów. Cieszy mnie bardzo, że moje teksty spotykają się z dość dużym zainteresowaniem miłośników regionalnej historii. Świadczy o tym chociażby liczba Czytelników, która sięga już w tysiące. Z równą radością witam też wszelkie uwagi, które niejednokrotnie skutkują wprowadzeniem dodatkowych informacji. Dotychczas opowiadałem Państwu o zbrodniach dokonanych w latach 1939-1945 w naszym regionie. W ramach serii „Na Krajnie za Niemca” chciałbym wspomnieć też o ludziach, którzy urodzili się na Krajnie i zapisali „czarne karty” poza jej obszarem. Jedną z takich osób był Jan Siering (Seering, Siring), który przyszedł na świat w Złotowie.

26.06.2022 17:32
Bestia z Łobżenicy - historia niemieckiego mordercy i gwałciciela
Bestia z Łobżenicy - historia niemieckiego mordercy i gwałciciela

Był jednym z najokrutniejszych zbrodniarzy na Krajnie w okresie II wojny światowej. Kazał rozerwać kobietę żywcem, inną zamordował chwilę po porodzie. Dopuścił się tez kilku gwałtów. Miał swój udział w torturowaniu i zabójstwie kilkudziesięciu osób. Okradał ludzi z ich dobytku. Lista jego zbrodni i ofiar jest bardzo długa. Znajdują się na niej także osoby noszące moje nazwisko. Kilka lat po wojnie zawisł na szubienicy. Czy spotkała go sprawiedliwa kara? Czy wobec takiej osoby można poczuć chociaż gram współczucia?

07.10.2021 00:37
Niemiecki obóz koncentracyjny w Lipce (powiat złotowski)
Niemiecki obóz koncentracyjny w Lipce (powiat złotowski)

Na ziemiach Krajny funkcjonowało kilka niemieckich obozów, w których w różny sposób prześladowano Polaków. Stosunkowo najmniej znany jest ten położony w Lipce (powiat złotowski). Funkcjonował nieco ponad 3 miesiące. Jego specyfika polegała na tym, że był prowadzony przez Wehrmacht. To właśnie żołnierze tej formacji dopuszczali się w nim morderstw i gwałtów na ludności cywilnej.

28.05.2021 20:43    1    3
Reklama