Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 4 maja 2024 00:16
Przeczytaj!
Reklama

10 wspaniałych, czyli PIŁA DZIECI KWIATÓW

Podziel się
Oceń

26 października w auli Audytorium Maximum PWSZ im. St. Staszica odbyła się premiera książki „PIŁA DZIECI KWIATÓW. PILANIE ROCZNIK 1950”. To już szósty tom opowieści o Pile, z cyklu generacyjnych wspomnień osób,które mieszkają lub kiedyś mieszkały w naszym mieście.

Teraz kolej na rocznik 1950 – jak czytamy we wstępie publikacji „… na tych, którzy urodzili się w latach 1950-1960, czyli pokolenie dzieci kwiatów: trochę hipisów, trochę kontestatorów, po trosze anarchistów. Jakie są ich współczesne losy? Jak pamiętają tamte lata? Co zostało z pokolenia dzieci kwiatów dziś? Jaka jest ich obecnie kondycja? Większość jest zawodowo aktywna. Ale jest to naturalny schyłek zawodowej obecności ludzi urodzonych kilka lat po wojnie, świadków agonii realnego socjalizmu i budowy państwa demokratycznego. W tym sensie relacje autorów mają charakter unikalny. Wielostronnie dokumentują bowiem bardzo ważny okres w historii Piły.”

Tamtą Piłę wspominało dziesięciu wspaniałych, czyli: Ryszard Baryło, Adam Mikołaj Grzeszczak, Lidia Rzędzińska, Waldemar Jordan, Grzegorz Koźmiński, Stanisław Maliński, Michał Początek, Leszek Skwara, Stanisław Tomaszczyk, Grzegorz Wądołowski.
Na spotkanie z Autorami przyszła liczna ponad 150 osobowa grupa mieszkańców miasta, entuzjastów jego historii. Uczestniczyli oni także w otwarciu wystawy fotografii i dokumentów z epoki, a ich autorami byli: artysta fotografik Wojciech Beszterda, oraz Wiktor Franczyszyn. Z domowych archiwów fotografiami podzielili się Ryszard Baryło, Stanisław Maliński, Leszek Skwara i Stanisław Tomaszczyk. Obok rozmów o książce, w muzycznej roli mogliśmy usłyszeć zespół Duo Classic: Grzegorz Koźmiński – skrzypce i Krzysztof Konieczny – fortepian. Usłyszeliśmy także nestora i współtwórcę pilskiego big-beatu - Stanisława Malińskiego.

Przypomnijmy: w 2010 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Festiwalu Nauki PWSZ zorganizowało konkurs literacki. Pokłosiem jego była książka „W poszukiwaniu kulturowej tożsamości miasta”. Rok później podobny konkurs zaowocował tomem „Obecność i ślad czyli rzecz o pilanach wartych spotkania”. W roku 2012 ukazuje się kolejna pozycja „Niezapominanie”. Od trzech lat Stowarzyszenie zaprasza imiennie autorów,  a tym, co ich łączy w obrębie tomu, jest rocznik urodzenia. W 2013 wdane zostały „Historie (nie)dokończone”, gdzie o Pile opowiadali urodzeni pomiędzy rokiem 1930 a 1940. Rok później urodzeni pomiędzy 1940 a 1950 – w publikacji „PILANIE 1940”. 

Od  początku wydawcą publikacji i organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Przyjaciół Festiwalu Nauki PWSZ, przy współudziale Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. St. Staszica w Pile. Zadanie każdorazowo jest współfinansowane przez Gminę Piła.

 

 

 

 

 

 

 



Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 14°CMiasto: Złotów

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 10 km/h

ReklamaMarcin Porzucek - Poseł na Sejm RP
Reklama
News will be here
Reklama