Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 sierpnia 2022 07:55
Reklama

Historia regionu

Konspirator z Bługowa
Konspirator z Bługowa

„Walczyliśmy i walczymy o Wielką, Wolną i Niepodległą Polskę. W tej walce nie ustaniemy aż do ostatecznego zwycięstwa”. Te wzniosłe i pełne patriotyzmu słowa, które widnieją w dokumentach zarekwirowanych przez komunistyczną bezpiekę, pochodziły od księdza Klemensa Średzińskiego. Biografia byłego proboszcza parafii w Bługowie wciąż zawiera wiele tajemnic. Pozwala jednak na stwierdzenie, że należał do grona najlepszych synów Narodu Polskiego. Był bowiem jednym z wielu Bohaterów, którzy w czasach niemieckiej i sowieckiej okupacji ukazali w pełni, co to znaczy nosić w sobie gen polskości.

28.07.2022 22:18    2
Rozstrzelany oddział - historia grupy "Jędrusia"
Rozstrzelany oddział - historia grupy "Jędrusia"

Na Krajnie wciąż względnie dużo osób pamięta o formacji Leona Mellera "Jędrusia". Dzieje się tak nie tyle ze względu na jej antykomunistyczną działalność, bo grupa istniała stosunkowo krótko, ale tragiczny koniec. Członkowie oddziału byli torturowani i trafili do komunistycznych więzień. Orzeczono wobec nich też rekordową ilość wyroków śmierci. Dziewięć z nich wykonano.

22.07.2022 12:09    1
Złotowska historia rodziny Prezydentowej Marii Kaczyńskiej
Złotowska historia rodziny Prezydentowej Marii Kaczyńskiej

W 2014 roku Maria Kaczyńska została upamiętniona w Złotowie. Okolicznościowa tablica znajduje się na budynku przy ulicy ks. Domańskiego 27. Warto dodać, że fakt ten został pominięty w publikacji "Złotów 1370-2020" prof. Joachima Zdrenki. Nie on jeden.

18.07.2022 06:27    4
Ks. Teodor Jankowski - współpracownik Wojciecha Korfantego
Ks. Teodor Jankowski - współpracownik Wojciecha Korfantego

W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Jej nowy kształt terytorialny miał wielu ojców. Najczęściej wymienia się jednak czterech polityków: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego i Wojciecha Korfantego. Współpracownikiem ostatniego z wymienionych Wielkich Polaków był ks. Teodor Jankowski, który przyszedł na świat w Złotowie. Przybliżam jego sylwetkę w ramach cyklu „Duchowieństwo z Krajny”.

15.07.2022 19:10
Rocznica ukraińskich rzezi na dawnych Kresach II Rzeczpospolitej
Rocznica ukraińskich rzezi na dawnych Kresach II Rzeczpospolitej

Z okazji Narodowego Dnia Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach Rzeczypospolitej Polskiej, który obchodzimy 11 lipca, wspominam tragiczne wydarzenia na wschodnich Kresach RP. Oczywiście czynię tak w oparciu o przeżycia tych mieszkańców Krajny, którzy po wojnie przybyli na nasze tereny z Wołynia i innych obszarów objętych ukraińskim bestialstwem.

06.07.2022 21:25
Krajniak co bił bolszewika – historia Władysława Lange
Krajniak co bił bolszewika – historia Władysława Lange

W swoich poszukiwaniach historycznych czasami muszę się zatrzymać. Nie wynika to z braku chęci do dalszego odkrywania dziejów danej postaci. Powodem jest natomiast kłopot z dotarciem do źródeł, które lepiej mogłyby mi ją przybliżyć. W takich przypadkach stawiam kropkę i czekam. Czasami mijają lata i nie pojawia się nic interesującego. Tak jest m.in. w przypadku Władysława Lange, który urodził się w Zakrzewie (powiat złotowski). Z pewnością zasługuje on na miano Bohatera Narodowego i jakąś formę upamiętnienia. Dlatego mimo istotnych braków, bo np. nie ustaliłem daty jego śmierci, postanowiłem opublikować poniższy artykuł. Oczywiście liczę na to, że ktoś dopowie kilka zdań i wskaże przy tym źródło (np. w komentarzu), co pozwoli na pełniejsze poznanie dziejów tej postaci.

03.07.2022 14:27
Szpieg z Krajenką w życiorysie
Szpieg z Krajenką w życiorysie

Henryka Brodziaka poznałem kilkanaście lat temu. Przyznam, że z wielu względów darzyłem sympatią tego człowieka. Najbardziej za jego miłość do historii Krajny, w tym zwłaszcza za niezwykle ważne opracowanie "To nie było wyzwolenie", które dokumentowało zbrodnie Sowietów na Ziemi Krajeńskiej w 1945 roku. Henryk Brodziak to także Honorowy Obywatel Miasta Krajenka. Właśnie od jego postaci rozpoczynam cykl artykułów "Patroni ulic, Honorowi Obywatele miast Krajny ".

01.07.2022 15:50
Zbrodniarz ze Złotowa – postrach Szczebrzeszyna
Zbrodniarz ze Złotowa – postrach Szczebrzeszyna

Seria „Niemieckie obozy, niemieckie zbrodnie, zbrodniarze” doczekała się już kilkunastu artykułów. Cieszy mnie bardzo, że moje teksty spotykają się z dość dużym zainteresowaniem miłośników regionalnej historii. Świadczy o tym chociażby liczba Czytelników, która sięga już w tysiące. Z równą radością witam też wszelkie uwagi, które niejednokrotnie skutkują wprowadzeniem dodatkowych informacji. Dotychczas opowiadałem Państwu o zbrodniach dokonanych w latach 1939-1945 w naszym regionie. W ramach serii „Na Krajnie za Niemca” chciałbym wspomnieć też o ludziach, którzy urodzili się na Krajnie i zapisali „czarne karty” poza jej obszarem. Jedną z takich osób był Jan Siering (Seering, Siring), który przyszedł na świat w Złotowie.

26.06.2022 17:32
Naukowiec - Antykomunista, rzecz o Władysławie Brzezińskim
Naukowiec - Antykomunista, rzecz o Władysławie Brzezińskim

W 2022 roku obchodzimy setną rocznicę utworzenia Związku Polaków w Niemczech. Mowa o organizacji, która szczególnie silne piętno odcisnęła w historii Krajny. Jednym ze spadkobierców jej idei był niewątpliwie prof. Władysław Brzeziński, którego setna rocznica urodzin również przypada w tym roku. Jego biografia jest dość powszechnie znana w naszym regionie. We wszystkich dostępnym publikacjach można jednak zauważyć pewien istotny brak. Mowa o okresie powojennym w jego życiorysie i epizodzie związanym z działalnością w antykomunistycznym podziemiu.

25.06.2022 11:21
Rozbicie aresztu w Wyrzysku - Antykomunistyczne Podziemie na Krajnie cz. 1
Rozbicie aresztu w Wyrzysku - Antykomunistyczne Podziemie na Krajnie cz. 1

24 maja 2022 roku przypada 76 rocznica rozbicia aresztu PUBP w Wyrzysku. Dokonała tego formacja dowodzona przez Juliana Bauca i Mariana Myszkę. W zachowanych raportach "bezpieka" określała ją jako "terrorystyczno – rabunkową o zabarwieniu AK". Pojawiają się również zapisy, że była powiązana z NSZ.

24.05.2022 12:21    1    5
Reklama