Pierwszy na świecie pomnik Jana Pawła II

  • 01.04.2022, 01:00
  • Piotr Tomasz

Podziel się:

Oceń:

Pierwszy na świecie pomnik Jana Pawła II
2 kwietnia 2022 roku przypada 17 rocznica śmierci Jana Pawła II. Ten wybitny Polak miał związki z naszym regionem. Niedaleko Tarnówki i Jastrowia (powiat złotowski) powstał pierwszy na świecie pomnik Papieża Polaka. Wydarzenie miało miejsce w 1979 r.

16 października 1978 roku to niezwykle ważna data w historii naszego kraju. Tego dnia nad Kaplicą Sykstyńską w Watykanie wzniósł się biały dym, który obwieścił światu wybór papieża. Półgodziny później kardynał Pericle Felici, wypowiedział tradycyjną formułę: "Zwiastuję wam radość wielką - mamy papieża: Najdostojniejszego i Najprzewielebniejszego Pana Świętego Kościoła Rzymskiego, Kardynała Karola Wojtyłę, który przybrał sobie imię Jan Paweł II ".

Karol Wojtyła był wielkim miłośnikiem turystyki. Uwielbiał zwłaszcza wyprawy kajakowe. Jedna z nich miała miejsce w naszym regionie. Około 3,5 godziny spokojnej jazdy rowerowej ze Złotowa (w kierunku Płytnicy) znajduje się miejsce, w którym spędził urlop w 1978 roku, a więc krótko przed wyborem na papieża. Chodzi o jezioro Krępsko Średnie (Wrzosy). Uczestniczył wówczas w biwaku krakowskiego środowiska uniwersyteckiego. Biwaki kajakowe, w tym i ten nad jeziorem Krępsko, otaczała zawsze aura konspiracji. Uczestnicy obozu starali się nie afiszować. Nie ujawniali zwłaszcza faktu, że przebywa z nimi ks. kardynał Karol Wojtyła, który nie cieszył się przychylnością komunistów. Na Wrzosach odprawiane były Msze św., co także powodowało konieczność zachowania dyskrecji. Za ołtarz służył ułożony do góry dnem kajak, krzyż zrobiony był z dwóch związanych wioseł.

Na początku sierpnia 1979 roku grupa uczestników wspomnianego biwaku postanowiła upamiętnić pobyt i fakt uczestnictwa w nim Jana Pawła II. Wymurowana została tablica. Jest ona zapewne pierwszym na świecie pomnikiem Jana Pawła II. W rolę robotników wcielili się wykładowcy krakowskich uczelni, głównie Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wśród nich znajdowali się m.in.  E. i M. Wisłoccy oraz T. i P. Maleccy. Pomnik powstał w dniach 1 - 12 sierpnia 1979 roku. Przytwierdzony do drzewa brzozowy krzyż i "placek" ustawiono dokładnie w miejscu, w którym Karol Wojtyła odprawiał Mszę świętą. 12 października 2003 roku, dla uczczenia 25. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II, nad brzegiem jeziora odprawiono nabożeństwo. Uroczystość połączona została z odsłonięciem nowego krzyża, który upamiętnił ćwierćwiecze pontyfikatu Karola Wojtyły.

 

Piotr Tomasz

 

źródło: Wojciech Kulesza "Ten pierwszy pomnik" (2012) oraz materiały własne autora

(Do "Kamienia" można dojechać w następujący sposób: Dojazd do Krępska, następnie jedziemy w kierunku stacji w Płytnicy, od przejazdu kolejowego kierujemy się na zachód (w kierunku szosy Wałcz-Jastrowie), po kilku kilometrach (po lewej stronie) znajduje się parking i tablica informacyjna).

 

 

Piotr Tomasz

Zdjęcia (17)


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu 77400.tv z siedzibą w Złotowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Fifi
Fifi 07.04.2021, 10:21
To jak to było, wiedział o pedofilii wśród swoich kolegów czy nie wiedział?
Leśnik
Leśnik 02.04.2021, 18:33
Pomnik znajduje się na terenie gminy Jastrowie . Warto dodać.
Wojtas
Wojtas 26.11.2017, 11:30
Pisząc tekst wypada zadbać o podanie pełnej informacji, a nie posiłkować się mało czytelną mapką.
Wojtas
Wojtas 25.11.2017, 16:45
Panie redaktorze, a może by Pan napisał gdzie ten pomnik można zobaczyć? Ani słowa o lokalizacji!
77400
77400 25.11.2017, 18:00
Mapka na dole. Czerwony punkt
Leokadia
Leokadia 13.10.2017, 15:33
W lipcu 1978rKsKardynał Karol Wojtyła wypoczywał w tym miejscu ja miałam przyjemność odwiedzić to przepiękne zaciszne miejsce w lipcu tego roku.Czyste świeże powierzte las przepiękne czyste jezioro.zachęcam do podróżowania ????Płytnica Wrzosy????

Pozostałe