Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 14:09
Przeczytaj!
Reklama

Cenny regionalizm: Krajeńskie Drogi do Niepodległej

Podziel się
Oceń

Krajenka obchodzi w tym roku 600-lat nadania praw miejskich. Z tej okazji Krajeńskie Towarzystwo Historyczne wpadło na pomysł wydania książki: Krajeńskie do Niepodległej.

 

 

 

 - Skąd pomysł na wydanie książki?

KTH - W 2018 roku obchodziliśmy 100-tną rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji odbył się wykład w KOK na temat udziału mieszkańców Krajenki w walkach o niepodległość Polski. Do tego dochodzi jubileusz Krajenki, która właśnie rozpoczęła obchodzenie jubileuszu nadania praw miejskich. Książka wpisuje się w te wydarzenia i pozostawia trwały ślad. 

- Henryk Brodziak napisał kiedyś książkę o Krajence, czy nie jest to zatem kopiowanie jego pomysłu?

KTH - Książka Henryka Brodziaka opowiada głównie o tworzeniu się gospodarki i kultury w Krajence po II wojnie światowej. Publikacja "Krajeńskie drogi do Niepodległej wychodzi poza ten schemat. Mówi przede wszystkim o ludziach, którzy mieszkali na Ziemi Krajeńskiej i tutaj przywieźli swoją historię. Do tego dopisane zostały fragmenty z dziejów Krajenki, których Henryk Brodziak z różnych powodów nie poruszył.

- W jaki sposób pozyskiwano materiały do książki?

KTH - To głównie praca w archiwach i poszukiwania w bibliotekach. Miały również miejsce ogłoszenia w mediach oraz w tradycyjny sposób, czyli np. za pomocą plakatów rozklejanych na mieście. W ten sposób udało się np. dotrzeć do rodzin bohaterów z Krajenki, którzy mieszkają poza Polską.

- Czy każdy będzie miał okazję zapoznać się z książką?

KTH - Pomysł był taki, by każdy mieszkaniec gminy Krajenka mógł się z nią zapoznać. Stąd w 2018 roku został napisany projekt, który po ponad rocznym oczekiwaniu uzyskał aprobatę. Dzięki temu pozyskano środki na wydanie publikacji. Oczywiście pokryły one tylko część kosztów. Poszukiwania w archiwach, napisanie książki i szereg innych czynności zostało wykonanych za darmo. Dzięki temu, że nie jest to komercyjny projekt, niektórzy mieszkańcy Ziemi Krajeńskiej otrzymają książkę do rąk własnych. Inni będą musieli skorzystać z bibliotek.

- Skąd pochodzą środki?

KTH - Za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania "Krajna Złotowska" pozyskano środki z Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Instytucją Zarządzająca PROW 2014-2020  jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt to dzieło Krajeńskiego Towarzystwa Historycznego. Całość współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnegow ramach inicjatywy LEADER”, poddziałania „ Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach projektu grantowego pt. „Inwestujemy w dziedzictwo historyczne i kulturowe Krajny Złotowskiej” PROW 2014-2020.

- W jaki sposób warto zachęcić mieszkańców gminy Krajenka do sięgnięcia po tę publikację?

KTH - Idea napisania książki zaaktywizowała ludzi do zainteresowania się historią regionu. Natomiast sama publikacja porusza szereg ciekawych wątków, które zapewne będą stanowić novum dla wielu mieszkańców. Oczywiście historia gminy Krajenka nie jest łatwa. Trudno bowiem przejść obojętnie wobec ofiar nazizmu i komunizmu. Warto jednak ją poznać. Spojrzeć z innej strony, poszerzyć horyzonty, bo przecież większość mieszkańców gminy Krajenka wychowała się jedynie na podręcznikach szkolnych i przekazie medialnym.

Dziękuję za rozmowę



Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 4°CMiasto: Złotów

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 23 km/h

ReklamaMarcin Porzucek - Poseł na Sejm RP
KOMENTARZE
Autor komentarza: HalloTreść komentarza: Nie pierwszy on i nie ostatni. Prawo dopuszcza taką możliwość, więc dlaczego to wytykacie?? No i przede wszystkim jedna sprawa. P. Fidurski, kandydat z komitetu p. Piękosia też lata wstecz startował jednocześnie do Rady Powiatu i na stanowisko burmistrza. Źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie dostrzegasz.Data dodania komentarza: 20.04.2024, 14:01Źródło komentarza: Pieniążkowski może nie objąć mandatu!Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Co to za sensacja? wy chyba macie jakieś problemy? Aby dokopać . Przecież to normalna rozmowa taką jak i Wy napewno prowadzicie . Widać że mają jakąś przerwę i luźno gadają a dla Was już pożywka jacy Wy jesteście wstrętni , chyba wam w życiu nic lepszego nie wychodzi jak hejtowanie . Szkoda mi wasData dodania komentarza: 20.04.2024, 11:08Źródło komentarza: Prohibicja w powiecie złotowskim? Prohibicja w Polsce?Autor komentarza: PITreść komentarza: To, że startuje w dwa miejsca to nie jest argument na niepotrzebny wydatek? Zawsze możesz wejść do Leszczyńskiego, albo Barabasza i poczytać o zachwycie nad alpakami o darmowej kawie. Tam są argumenty!!!Data dodania komentarza: 20.04.2024, 09:55Źródło komentarza: Pieniążkowski może nie objąć mandatu!Autor komentarza: czytelnikTreść komentarza: kampania wyborcza jedynego niezależnego portalu w powiecie trwa :D :D :D jesteście żałośni, zamiast jakieś argumenty za waszym ukochanym kandydatem, to tylko paszkwile na kontrkandydata, to się nazywa rzetelne dziennikarstwo? wstyd!!!Data dodania komentarza: 20.04.2024, 09:16Źródło komentarza: Pieniążkowski może nie objąć mandatu!Autor komentarza: KaziuTreść komentarza: Buczek go zatrudnił na hydraulika, jeździł do Poznania robić uprawnienia. Jaki animator?Data dodania komentarza: 20.04.2024, 08:30Źródło komentarza: Pieniążkowski może nie objąć mandatu!Autor komentarza: GregorTreść komentarza: Tak jak I każdy innyData dodania komentarza: 20.04.2024, 07:58Źródło komentarza: Pieniążkowski może nie objąć mandatu!
Reklama
Reklama