Samorząd Województwa Wielkopolskiego, reprezentowany przez wspomniane Biuro, odpowiada za zagospodarowanie przestrzenne w Wielkopolsce. Z planem zagospodarowania województwa mają współgrać powstające plany o mniejszym zakresie terytorialnym. Na konstruowanej w ten sposób mapie zostaną w niedalekiej przyszłości wyznaczone obszary, które będą mogły liczyć na pewne preferencje. Niestety, północnego krańca Wielkopolski w tym zestawieniu brakuje.
- Głównym celem spotkania w Starostwie było wypracowanie wspólnego stanowiska starostów, burmistrzów i wójtów w sprawie niewyznaczenia przez samorząd województwa obszaru funkcjonalnego na terenie północnej Wielkopolski. Obawiamy się, że taka sytuacja może rodzić negatywne skutki dla rozwoju regionu. Uważamy, że północ Wielkopolski nie powinna zostać w tych planach pominięta, ponieważ na wyznaczenie takiego obszaru jak najbardziej zasługuje. Tym bardziej, że spełnia wszelkie ku temu kryteria: posiada wspólne powiązania, jednoczące teren cechy geograficzne, przyrodnicze, gospodarcze, historyczne i społeczne, a także ma wspólne kierunki rozwoju – twierdzi starosta Eligiusz Komarowski. Podobnego zdania byli pozostali uczestnicy dyskusji.
Efektem poniedziałkowych rozmów jest stanowisko, zgodnie z którym propozycja Samorządu Województwa Wielkopolskiego zostanie zaopiniowana negatywnie. Zgromadzeni zaproponowali wyznaczenie Północno-Zachodniego Obszaru Funkcjonalnego, obejmującego teren powiatów: pilskiego, chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, złotowskiego i międzychodzkiego. Wypracowane stanowisko zostało zaprezentowane przez starostę podczas środowej konferencji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego.
Agnieszka Matusiak
Zastępca Dyrektora Wydziału
Promocji, Kultury i Współpracy Samorządowej
Napisz komentarz
Komentarze