Przymusowa sterylizacja w Szpitalu Powiatowym w Złotowie- czyli na Krajnie za Niemca (cz. 11)

  • 13.06.2021, 12:26 (aktualizacja 18.06.2021, 19:37)
  • Piotr Tomasz

Podziel się:

Oceń:

Przymusowa sterylizacja w Szpitalu Powiatowym w Złotowie- czyli na Krajnie…
Albert Speer zaliczany jest do zbrodniarzy wojennych. Bez trudu jednak można odnaleźć teksty, które przedstawiają tego niemieckiego nazistę jako architekta i przyzwoitego człowieka. Oczywiście wspomniana praktyka stosowana jest nie tylko w jego przypadku. Na przykład na Krajnie pojawiła się w 2020 roku publikacja, która buduje podobne mity. Szczególnie rażą te związane z postacią doktora Kurta Messerschmidta, który w latach 1919-1945 pracował w Szpitalu Powiatowym w Złotowie.

Chodzi oczywiście o książkę Joachima Zdrenki „Złotów 1370 - 2020, 650 – lecie miasta”, która budzi ogromne emocje. Podzieliła ona lokalne media. W tych niezależnych pojawiła się merytoryczna krytyka książki. Pozostałe przyjęły postawę zachowawczą lub przychylną publikacji. Podobnie jest z politykami. Milczą parlamentarzyści (np. Grzegorz Piechowiak, który lubi przedstawiać się jako krzewiciel patriotyzmu). Milczą lokalni politycy (np. z PiS: Fidurski, Najder, Trawiński). Podobnie niemi są samorządowcy od centrum (PiS) do lewa (PO, PSL). Z tego schematu wyłamał się radny niezależny - Łukasz Piosik, który miał odwagę wskazać jej rażące wady. Ponadto radny Stanisław Wełniak, choć w jego przypadku uwagi dotyczyły jedynie pominięcia okresu PRL w publikacji. Postawę zachowawczą przyjęły także środowiska, które mienią się patriotycznymi. Mowa zwłaszcza o zbieraczach „1%”, którzy tak pięknie budują swój wizerunek np. na Facebooku. Wydaje się wysoce prawdopodobne, że milczenie tak wielu środowisk ośmieliło Muzeum Ziemi Złotowskiej, które zgłosiło pracę prof. Zdrenki do konkursu ogłoszonego przez Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk. Niewykluczone zatem, że praca „Złotów 1370 -2020, 650 – lecie miasta” doczeka się uhonorowania. Warto wspomnieć, że na to samo czeka również dr Kurt Messerschmidt, którego w pozytywny sposób przedstawił w swojej publikacji prof. Zdrenka. Co gorsza, w książce „Złotów 1370-2020” znajduje się postulat o jego upamiętnienie!

Kurt Messerschmidt pojawił się na Krajnie pod koniec 1918 roku. W tym miejscu należy wspomnieć, że zachodnia jej część przyznana została po I wojnie światowej Niemcom. Stało się tak m.in. dzięki zabiegom Anglii i działalności jednej z lóż masońskich. Messerschmidt podjął zatrudnienie w Szpitalu Powiatowym w Złotowie (wówczas Flatow), który rozpoczął swoją działalność w styczniu 1919 roku. Na stronie internetowej tej placówki możemy przeczytać: "do 1945 roku w szpitalu w Złotowie wykonano 100 000 operacji. Niestety, szpital w okresie II wojny światowej zasłynął z brutalnych działań rasowych, szczególnie na ludności pochodzenia romskiego, co kładzie się cieniem na jego lekarzach i personelu”.

Autorem tych słów jest Janusz Justyna – złotowski regionalista. Dlaczego zostały one pominięte w publikacji profesora Zdrenki? Pytanie jest tym bardziej zasadne, że Janusz Justyna uczestniczył w pracach nad książką. Na dodatek temat sterylizacji nie jest nowy. Istnieją bogate źródła. Kilkanaście lat temu portal 77400.pl, prawdopodobnie jako pierwszy w regionie, zamieścił artykuł o przymusowej sterylizacji ludności romskiej. W internecie dostępne są też od lat opracowania na ten temat (np. dra Krzysztofa Bukowskiego "Sterylizacja ludności romskiej w Złotowie w okresie 1943-45"). Również w lokalnych bibliotekach można odnaleźć materiał źródłowy. Przykładem książka Wojciecha Kokowskiego „Polskie szeregi na Ziemi Złotowskiej” (Krajenka 2013, s. 195). Nadto dochodzenie w tej sprawie prowadzone było w okresie PRL (przełom lat 60/70 XX wieku) oraz III RP XXI. Dokumenty z jego wynikami są dostępne w polskich archiwach. Dziennikarze i naukowcy (np. prof. Zdrenka) mogą je bez trudu poznać.

Wspomniany Wojciech Kokowski dość szczegółowo opisał prześladowania ludności cywilnej przez Niemców na Krajnie. Między innymi w jego publikacji możemy przeczytać: „Trwały aresztowania Cyganów, z których część wysłano do obozów koncentracyjnych. Pozostałych poddawano przymusowej sterylizacji w szpitalu złotowskim, przeprowadzanych przez dra Messerschmidta. Ostatni zabieg chirurg ten wykonał w 1945 roku…”.

Tego rodzaju zbrodnicze działania Niemców były następstwem stosowania tzw. ustaw norymberskich z dnia 15 września 1935 roku. Wtedy to uchwalono ustawę o obywatelstwie Rzeszy oraz ustawę o ochronie niemieckiej krwi i niemieckiego honoru. W celu ich realizacji, jeszcze przed 1939 rokiem, przyjechali z Berlina do Złotowa eksperci rasowi z doktorem Ritterem na czele. Dokonywali oni kwalifikacji ludności do sterylizacji. Zabieg ten polegał na operacyjnym odsłanianiu prawego i lewego nasieniowodu, które następnie podwiązywano (u mężczyzn) oraz podwiązywaniu jajowodów (u kobiet). Zabiegi wykonywane były w znieczuleniu ogólnym lub znieczuleniu miejscowym. Dokumenty archiwalne wskazują, że zdarzały się także zabiegi wykonywane bez znieczulenia!

Sterylizacja dotyczyła głównie ludności romskiej. Trzeba jednak zaznaczyć, że wystarczyło posiadanie w rodzinie jakiegokolwiek przedstawiciela tej nacji, by zostać narażonym na represje ze strony Niemców. Tak było w przypadku pewnej mieszkanki Złotowa, która pochodziła z mieszanej rodziny (ojciec był Cyganem, matka była Polką). Została poddana sterylizacji 24 listopada 1944 roku. Dokumenty archiwalne wskazują, że zabiegu tego dokonał dr Messerschmidt.

Nie jest jasna sprawa dokonywania sterylizacji na ludności czysto polskiej. Kwestia ta wymaga więc dalszych badań. Również sprawa sterylizacji osób niepełnosprawnych. Na przykład tego rodzaju zabiegowi miał zostać poddany jeden z braci Feliksa Boryczki. Niemcy zrezygnowali jednak z jego przeprowadzenia, uznając, że głuchota nie jest dziedziczna.

„Pod nóż” złotowskich chirurgów trafiali teoretycznie jedynie ludzie, którzy wyrazili na to zgodę. Alternatywą w przypadku sprzeciwu był obóz koncentracyjny. Wspomina o tym mieszkanka Złotowa - ofiara złotowskich lekarzy. Członkowie jej rodziny, którzy nie wyrazili zgody na sterylizację, zostali zabrani do obozu koncentracyjnego i tam zamordowani (7 braci i 5 sióstr).

Zabiegi sterylizacji w Szpitalu Powiatowym w Złotowie (Flatow) odbywały się aż do stycznia 1945 roku. Ostatni zabieg przeprowadzono zaledwie kilka dni przed wkroczeniem sowieckiego okupanta. W zeznaniach i dostępnych publikacjach (np. dra Bukowskiego) mowa o tym, że dokonywali ich złotowscy lekarze: Schwenzer i Messerschmidt. Wymienieni męźczyźni przeżyli wojnę. Nigdy nie zostali jednak osądzeni. Co więcej, do końca życia cieszyli się autorytetem w swoich lokalnych społecznościach. Kurt Messerschmidt zmarł 22 grudnia 1966 roku w Grimmen, zaś Kurt Schwenzer zmarł 30 października 1965 roku w Dortmundzie.

Zaskakujący jest fakt, że dr Messerschmidt ceniony jest również na terenie powiatu złotowskiego.  Przykładem apel o jego upamiętnienie, który znalazł się w kontrowersyjnej publikacji „Złotów 1370-2020” i brak jakiejkolwiek reakcji ze strony odpowiednich instytucji. Od treści nie odcięło się oficjalnie Muzeum Ziemi Złotowskiej i szereg innych podmiotów samorządowych. Na szczęście najnowsza historia zapisała również na swoich kartach osoby, które głośno wyraziły swój sprzeciw. To właśnie one nie zgadzają się na tworzenie mitów historycznych, które tak bardzo przylgnęły m.in. do postaci Alberta Speera – „pozytywnego narodowego socjalisty”.


 

Piotr Tomasz

kontakt z autorem: [email protected]


 

źródła

Materiały IPN

Archiwa Głównej Komisji Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu

J. Zdrenka, Złotów 1370-2020, 650 lecie miasta, Toruń 2020

W. Kokowski, Polskie szeregi na Ziemi Złotowskiej, Krajenka 2013

dr Krzysztof Bukowski "Sterylizacja ludoności romskiej w Złotowie w okresie 1943-45", pdf

www.romowie.com

Piotr Tomasz

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu 77400.tv z siedzibą w Złotowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Stas
Stas 03.08.2018, 11:52
Witam, tu jest trochę więcej o złotowskich lekarzach ściganych za zbrodnie przeciw ludzkości http://www.romowie.com/instytu…

Pozostałe