Czy ks. Bolesława Domańskiego zamordowano? Na Krajnie za Niemca cz. 19

  • 16.01.2022, 15:59 (aktualizacja 16.01.2022, 16:38)
  • Piotr Tomasz

Podziel się:

Oceń:

Czy ks. Bolesława Domańskiego zamordowano? Na Krajnie za Niemca cz. 19
21 kwietnia 1939 roku w Berlinie zmarł ks. Bolesław Domański. O godzinie 18:45 lekarz stwierdził jego zgon. Jedne z ostatnich słów Przywódcy Polaków w Niemczech brzmiały: „Lud polski się nie da!”. Czy Ksiądz Patron odszedł z tego świata z przyczyn naturalnych? A może do jego śmierci przyczyniły się osoby trzecie?

19 kwietnia 1939 roku księdza Domańskiego przewieziono ambulansem z ziemi złotowskiej do szpitala św. Józefa w Berlinie. W podróży towarzyszyła mu jego siostra Melania. Nie opuściła Księdza Patrona również w ostatnich godzinach jego życia. Razem z ks. Styp-Rekowskim czuwali przy Księdzu Patronie, gdy ten umierał po przeprowadzonej w berlińskim szpitalu operacji.

Wszystko to rozgrywało się w tle antypolskich wystąpień ze strony Niemców. Niewykluczone, że to właśnie odczuwany na co dzień terror zrodził spekulacje wokół przyczyn śmierci Księdza Patrona. Do najodważniejszych z nich należą te, które podważają dominujący współcześnie przekaz, że ks. Domański zmarł na skutek choroby.

Ksiądz Zachariasz Krauze (Kruża) w opracowaniu „Ksiądz Patron Domański” (1948), opierając się na bliżej nieokreślonych źródłach, napisał, że do śmierci ks. Bolesława Domańskiego przyczyniła się „częściowo wadliwie przeprowadzona operacja”. Nie rozwinął jednak tego wątku. Na podstawie tego wpisu można jednak założyć hipotetycznie, że mógł to być błąd w sztuce lekarskiej lub świadome działanie ze strony bliżej nieokreślonych pracowników szpitala. Ewentualnie przyjąć, że operację przeprowadzono prawidłowo, a powikłania wywołano sztucznie po jej przeprowadzeniu. Może na to wskazywać fakt, że Ksiądz Patron czuł się względnie dobrze 20 kwietnia 1939 roku. Tego dnia przyjął działaczy Związku Polaków w Niemczech: dra Kaczmarka, ks. Styp-Rekowskiego, Wesołowskiego, Lemańczyka i Kałusa. Po ich wizycie zasnął. Później nie odzyskał już świadomości.

Co ciekawe, ślady wskazujące na ewentualne zabójstwo można odnaleźć także na Krajnie. Taką teorię, na podstawie zasłyszanych informacji, przedstawił Wojciech Pioch. Należy wspomnieć, że mowa o przedwojennym działaczu ZPwN z Rudnej, który w latach 30. XX wieku był wielokrotnie szykanowany przez Niemców (m.in. aresztowany). Należał on do grona pierwszych Polaków, którzy kilka miesięcy przed wybuchem wojny zostali pozbawieni mienia i zmuszeni do opuszczenia Kreis Flatow.

Wojciech Pioch, odpowiadając na pismo Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Koszalinie, opisał swoją rozmowę z Augustem Wietzchke. Niemiec ów zasugerował mu, że ks. Domański został zamordowany. Sprawcą miał być leśniczy D., który dysponował trucizną. Według relacji Piocha, ks. Domański miał z nią styczność właśnie za jego pośrednictwem. Trucizna miała rzekomo długotrwałe działanie. Człowiek męczył się po niej kilka tygodni i dopiero wówczas umierał. Dalsza część pisma Wojciecha Piocha jest jeszcze bardziej intrygująca. Mowa w nim, że ks. Domańskiemu nie mogli pomóc miejscowi medycy (Stybkowski i Topolewski) i z tego powodu udał się do Berlina. Rzekomo w stolicy III Rzeszy jeden z lekarzy znalazł przyczynę dolegliwości i został wkrótce zamordowany. Opis tej historii zamyka tragiczna śmierć Augusta Wietzchke, który, według relacji Piocha, popełnił samobójstwo.

W chwili śmierci ks. Bolesław Domański miał 67 lat. Jego pogrzeb stał się wielką manifestacją patriotyczną. Kiedy kondukt dotarł do Krajny, na Księdza Patrona czekały tłumy mieszkańców tego regionu. Podobnie licznie zebrali się Polacy z terenu III Rzeszy 26 kwietnia 1939 roku w Zakrzewie, w którym to miały miejsce uroczystości pogrzebowe. Kilkadziesiąt lat po tych wydarzeniach obchodzono w Złotowie i Zakrzewie 150. rocznicę urodzin ks. Bolesława Domańskiego. Mimo zaangażowania organizatorów (Muzeum Ziemi Złotowskiej) takich tłumów nie było. Czyżby więcej Polaków zamieszkiwało te tereny przed wojną? 

 

Piotr Tomasz

(Krajenka, [email protected])

 

Źródła:

W. Kokowski, Polskie szeregi na ziemi złotowskiej, 2014

Pismo W. Piocha do Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Koszalinie (1968)

W. Osmańczyk, Niezłomny proboszcz z Zakrzewa, 1989

Polak w Niemczech - miesięcznik, czerwiec 1939

ks. Zachariasz Krauze, Ksiądz Patron Domański, 1948

 

Piotr Tomasz

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu 77400.tv z siedzibą w Złotowie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Polacy jako mięso armatnie
Polacy jako mięso armatnie 02.02.2022, 22:21
Jak wiadomo u wrót Ukrainy stoją wojska rosyjskie. Ameryka i Nato nie chcą mieszać się w ten konflikt. A nasz rząd w tajemnicy, nie informując o tym Polaków, podpisał SOJUSZ MILITARNY ze zdradziecką Wielką Brytanią i UKRAINĄ, która nie tylko nie chce potępić banderyzmu, ale jeszcze stawia banderowcom pomniki ! Ten kraj jest nam tak wdzięczny, że BĘDZIEMY UMIERAĆ ZA UKRAIŃCÓW, że w zamian m.in. blokuje od 2-mcy nasze pociągi i pomija nas w różnych inwestycjach, np. budują farmę wodorową i rurociągi na zachód Europy z pominięciem Polski !! To jest jawny wróg gospodarczy a nie przyjaciel ! Historia się powtarza. Znowu chcą skazać Polskę na wykrwawianie się w nie swoim konflikcie !! Podczas 2-giej światowej też zostaliśmy wykorzystani, np. w zamian za pomoc Anglii dostaliśmy od nich w nagrodę traktowanie bohaterów polskich jak śmieci i okupację sowiecką na wiele lat
Potajemny sojusz
Potajemny sojusz 02.02.2022, 22:49
https://www.youtube.com/watch?…
Polska na kolanach
Polska na kolanach 02.02.2022, 22:50
https://www.youtube.com/watch?…
Polak
Polak 20.01.2022, 00:36
Odnośnie tłumów - dziś zmieniły się priorytety. W telewizji TVN karierę robią osoby zajmujące się zarządzeniem domami publicznymi, na TikToku młodzieży moralności uczą byli gangsterzy mówiący, że trzeba być mądrym i odważnym, aby być jednym z nich, kto dziś czyta Sienkiewicza parę razy w przeciągu jednej zimy "ku pokrzepieniu serc"? Odnośnie ostatniego zdania z artykułu powiedziałbym, że inna mentalność Polaków zamieszkiwała te tereny przed wojną.

Pozostałe