Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 7 października 2022 07:17

Holowanie - jak robić to poprawnie, bezpiecznie i zgodnie z przepisami?

Jak dobrze wiemy, życie lubi płatać figle w najmniej odpowiednich momentach. Podobnie jest na drogach, gdzie każdego dnia może spotkać nas wiele niespodziewanych zdarzeń. Bardzo wartościowa może okazać się pomoc drugiego kierowcy, który zechce holować nasz pojazd do najbliższego warsztatu. Kiedy można holować samochód, a kiedy lepiej zadzwonić po holowanie z Fast-Trans? Za chwilę wszystko stanie się jasne!
 • 22.09.2022 09:16
 • Autor: Grupa Tipmedia
Holowanie - jak robić to poprawnie, bezpiecznie i zgodnie z przepisami?

Jak prawidłowo holować samochód?

Holowanie samochodu wymaga posiadania od nas pewnej wiedzy oraz spełnione muszą być konkretne wymagania techniczne. Musimy również umieć zastosować się do przepisów ruchu drogowego. Istnieje wiele sytuacji, w których holowanie samochodu będzie uciążliwe bądź wręcz niemożliwe, a wtedy zdecydowanie warto skorzystać z usług profesjonalnych firm z dziedziny pomocy drogowej takiej jak Fast-Trans z Poznania.

Wybierając holowanie pojazdu, należy pamiętać, że pojazd holujący powinien być cięższy od auta holowanego. Samochód holujący powinien mieć mocny silnik tak, aby bez problemu poradzić sobie z dodatkowym obciążeniem, nie narażając swoich podzespołów na zbyt duże przeciążenia. Samochód, który będzie holowany, musi mieć w pełni sprawny układ hamulcowy, układ kierowniczy oraz nie może mieć uszkodzonych świateł. Zatem samochód po nawet niewielkiej stłuczce, w której ucierpiał cały pas przedni, nie może być holowany - w takiej sytuacji musimy wezwać lawetę.

Aby przystąpić do holowania, potrzebujemy linki holowniczej o długości od 4 do 6 metrów bądź sztywny hol o długości maksymalnie 3 m. Posiada on zastosowanie w niektórych sytuacjach. Zazwyczaj linki holownicze posiadają wytrzymałość do 3,5 tony, jednak musimy upewnić się, że jest ona dostosowana do masy uszkodzonego pojazdu. Musimy również posiadać trójkąt ostrzegawczy, który następnie umieścimy z lewej strony z tyłu samochodu holowanego.

Przepisy określające holowanie samochodu

Nie decyduj się na holowanie, jeśli nie możesz spełnić wszystkich przepisów ruchu drogowego!

Nawet jeśli wydaje się nam, że bez problemu poradzimy sobie z holowaniem pojazdu w określonej sytuacji, musimy dostosować się do przepisów ruchu drogowego. Jeśli nie jesteśmy w stanie dopasować aktualnej sytuacji do wszystkich z nich, musimy zrezygnować z holowania i wezwać lawetę. Najważniejsze z przepisów mówiących o holowaniu pojazdów to:

 • Samochód holowany musi posiadać z tyłu po lewej stronie trójkąt ostrzegawczy.
 • W pojeździe holowanym musi znajdować się kierowca z aktualnymi uprawnieniami do prowadzenia pojazdu.
 • Maksymalna dopuszczona prędkość w terenie zabudowanym to 30 km/H.
 • Maksymalna dopuszczona prędkość w terenie niezabudowanym to 60 km/H.
 • Oba pojazdy muszą mieć włączone światła mijania, nawet w dzień podczas dobrej widoczności.
 • Obowiązuje całkowity zakaz holowania pojazdów z niesprawnym układem hamulcowym i kierowniczym.
 • Odległość między pojazdami stosując połączenie miękkie, powinna wynosić od 4 m do 6 m.
 • Odległość między pojazdach stosując połączenie sztywne, powinna wynosić maksymalnie 3 m.
 • Linka holownicza powinna być oznakowana specjalnymi pasami białymi i czerwonymi, bądź powinna posiadać żółte lub czerwone chorągiewki.

Jakich pojazdów nie wolno holować?

Wiele nowoczesnych samochodów, nie nadaje się do holowania.

Mimo że holowanie wydaje się być zrozumiałą i bardzo popularną praktyką musimy pamiętać, że nie wszystkie pojazdy obecne na dogach możemy holować. Kwestie prawne nie wydają się ograniczać holowania dla konkretnych typów samochodów, jednak robiąc to bez odpowiedniej wiedzy, możemy w łatwy sposób uszkodzić ważne elementy naszego pojazdu. Przed przystąpieniem do holowania, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi samochodu, w której znajdują się informacje na ten temat. Na co należy zwrócić uwagę decydując się na holowanie samochodu? Oto kilka najważniejszych punktów:

 • Samochody z automatyczną skrzynią biegów - ostateczna zgoda na holowanie pojazdu z automatyczną skrzynią biegów zależy od producenta - jedni kategorycznie zabraniają holowania tego typu aut, a inni dopuszczają holowanie na niewielkich dystansach i z niewielką prędkością. Głównym problemem jest to, że przy wyłączonym silniku nie działa pompa oleju, która odpowiada za smarowanie skrzyni biegów. W ten sposób można ją bardzo szybko uszkodzić bądź zatrzeć, a naprawa będzie bardzo kosztowna. Lepiej nie ryzykować i od razu wezwać lawetę.
 • Samochody z zawieszeniem hydropneumatycznym i pneumatycznym - jeśli doszło do awarii silnika, zawieszenie takiego pojazdu opadnie. Holowanie auta w takim stanie może spowodować więcej kosztownych szkód oraz niebezpieczeństwo na drodze.
 • Samochody ze stałym napędem na cztery koła - można holować pojazdy, w których można odłączyć jedną oś, jednak dla własnego bezpieczeństwa poleca się wezwanie lawety. Naprawa układu napędowego 4 × 4 należy do bardzo kosztownych i o wiele bezpieczniej jest wrócić na lawecie.
 • Pojazdy z napędem elektrycznym i hybrydowym - jest to kolejny punkt, gdzie niektórzy producenci dopuszczają holowanie pojazdów tego typu, jednak zważywszy na koszty potencjalnych napraw, poleca się skorzystanie z lawety.
 • Samochody w przypadku awarii na autostradzie - W większości krajów (w tym w Polsce) obowiązuje kategoryczny zakaz holowania pojazdów na autostradach. W przypadku jakiejkolwiek awarii, która uniemożliwia dalszą bezpieczną jazdę, pozostaje nam tylko wezwanie lawety.

Oferta firmy Fast-Trans - dlaczego warto skorzystać?

W przypadku zdarzenia drogowego najlepiej zawsze wezwać lawetę.

W każdej sytuacji, która uniemożliwia dalszą jazdę, poleca się skorzystanie z lawety, aby bezpiecznie dotrzeć do warsztatu. Jest to najwygodniejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie w każdej kryzysowej sytuacji na drodze.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy Fast-Trans, która w każdej niespodziewanej przygodzie na drodze zapewni Ci profesjonalną i miłą pomoc. Jesteśmy dostępni pod numerem telefonu przez całą dobę, a po kontakcie od razu otrzymasz planowany czas dojazdu i wycenę, Posiadamy profesjonalnie zabudowane auto-lawety do transportu samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. W razie niespodziewanej sytuacji na drodze nie warto ryzykować dodatkowego uszkodzenia samochodu przez holowanie. Aby szybciej i bezpieczniej dotrzeć do warsztatu, miej zawsze pod ręką numer telefonu do sprawdzonej pomocy drogowej, która zaoferuje Ci swoją pomoc o każdej porze dnia i nocy.

PHU “FAST-TRANS” MICHAŁ KUTA
Santocka 22
60-431 Poznań

Pomoc drogowa: 600 960 987
https://www.pomocdrogowa.w.poznaniu.pl/kontakt/

--- Artykuł sponsorowany ---


bezchmurnie

Temperatura: 7°CMiasto: Złotów

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 11 km/h

KOMENTARZE
Autor komentarza: NowyTreść komentarza: Jak by nie bylo W dupie z te pseudo tv. Kto pokazuje w zlotowie inna opinie i druga strone tego o czym pisze leszczynski? Przeciez al napierdziela we wszystko co nie sprzyja jego ziomalom. Widzieliscie gdzies obiektywny dlugi wywiad z kimkolwiek kto sprzyja lesnemu burmistrzowi? Ma byc welna, pieniadz, sklep monopolowy, i tenisisci. Chociaz z wieloma aspektami moglabym się zgodzic ale tak skrajnie to az ciezko sluchac Bardzo dobrze ze jest 7700 inaczej dostaniemy tylko leszczynskiego media Niby potap poszedl na swoje spowrotem ale kto wie jak to tam jest Kontrast jest dobry. Uwaga idzie nowyData dodania komentarza: 07.10.2022, 00:46Źródło komentarza: Telewizje lokalne są badane w taki sam sposób jak lokalne stacje radiowe!Autor komentarza: FakeTreść komentarza: Zobaczcie czas ostatnich trzech wpisów. NapędzanieData dodania komentarza: 07.10.2022, 00:23Źródło komentarza: Telewizje lokalne są badane w taki sam sposób jak lokalne stacje radiowe!Autor komentarza: StruśTreść komentarza: Co wy tu pirdoli.. chwali się idiota sam sobą, czy wy tego nie widzicie? BałwochwalstwoData dodania komentarza: 07.10.2022, 00:14Źródło komentarza: Telewizje lokalne są badane w taki sam sposób jak lokalne stacje radiowe!Autor komentarza: ?Treść komentarza: Podobno ten portal i telewizja Ceranowskiego nie istnieje. A jednakData dodania komentarza: 07.10.2022, 00:11Źródło komentarza: Telewizje lokalne są badane w taki sam sposób jak lokalne stacje radiowe!Autor komentarza: Ucz się prawoTreść komentarza: Ale boli dupę mariuszków ahahahahahha. Aż pięknie czytać Cyran bravvvvooooooData dodania komentarza: 07.10.2022, 00:09Źródło komentarza: Telewizje lokalne są badane w taki sam sposób jak lokalne stacje radiowe!Autor komentarza: MhmTreść komentarza: No tak, i co z tego. Larwa głosi, że ma najlepszą wycieraczkę lokalną w Polsce bo stowarzyszenie, którego jest członkiem daje mu nagrody. Tak więc panie „nie oportunisto”, nawet jak pan tego giermka w radzie będzie mial, to nie zdoła pan przekonać zakochanych bez dystansu w wykładach mistrza lizotergu. Nawet gdyby zdali sobie sprawę o błędzie w jakim tkwią. Zawsze zostaniecie oprawcami wulgarnych krzykaczy. Jednak dla większości będziecie spiskiem i knuciem. Nikt nie będzie się chciał przyznać, że zgadzał się z obłudą. No bo jak tu przyznać się do błędu w analizie otaczającej rzeczywistości. Lepiej siedzieć cicho i nie obnażać. Może wtedy da się ugrać, jak pisze przedmówca. Ciekawe jak lokalna prokuratura ma się do zgłoszeń na działania rady? Dlaczego tak cicho na ten temat? Czyżby ryby nabrały wody w uszy?Data dodania komentarza: 07.10.2022, 00:02Źródło komentarza: Telewizje lokalne są badane w taki sam sposób jak lokalne stacje radiowe!