wid. Mariusz Korpal
Profesor kieruje ekspedycją utworzoną z polecenia Instytutu Pamięci Narodowej, której zadaniem jest poszukiwanie szczątków Żołnierzy Wyklętych – Polaków tworzących niepodległościowy ruch partyzancki przeciw sowietom i podporządkowanej jej władzy. Dzięki pracy zespołu udało się odnaleźć miejsce pochówku m.in. mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę” i mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”. Ponadto, prace pod jego kierownictwem przyczyniły się również do odnalezienia we wrześniu 2014r. szczątków Danuty Siedzikówny „Inki”.
Na spotkanie przybyli m.in.: Pilscy Patrioci, środowisko kibiców Lecha Poznań z Piły i Złotowa, starosta powiatu pilskiego - Eligiusz Komarowski – oraz wielu Pilan. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowań, o czym świadczyć może organizacja dodatkowych miejsc w salce parafialnej kościoła św. Rodziny. Cały wykład profesora przebiegł w ciszy. Ekscytacji nie było słychać w postaci słów, tylko westchnień. Profesor pokazując zdjęcia dokumentujące poszukiwania przeplatane zdjęciami archiwalnymi opowiadał o codzienności swojej pracy. I choć zdjęcia były nieraz bardzo brutale – profesor przeprosił i wytłumaczył, że inaczej tej opowieści nie można przedstawić.
Podczas prawie dwugodzinnego spotkania profesor przybliżał historie procesów żołnierzy wyklętych oraz przedstawiał losy konkretnych bohaterów. Mówił o sposobie wymierzania kary śmierci, braku wiadomości dla rodzinny, nieznanych miejscach pochówku oraz obłudzie i kłamstwie.
Spotkanie zakończył refleksyjną odpowiedzią na krążące w narodzie pytanie – Po co ktokolwiek jeszcze ich odkopuje? Nie krył wyrazu wzruszenia, kiedy mówiąc o szanowaniu pamięci i oddawaniu ostatniej, należnej czci bohaterom, którzy walczyli za wolną Polskę, dostał gromkie brawa.
Postać profesora Krzysztofa Szwagrzyka jest niezwykle inspirująca. Poszukuje on śladów przeszłości i umożliwia godny pochówek zamordowanym w bestialski sposób bohaterom.
Napisz komentarz
Komentarze