Jesteśmy pod wrażeniem zaangażowania studentów PWSZ w realizacje praktyk – podsumował mgr Andrzej Jaroszewicz - Naczelnik Urzędu Skarbowego. – Aby zobrazować ogrom wykonanych przez nich prac, tylko na przestrzeni lat 2016-2017, przytoczę kilka liczb: praktykanci wprowadzili ok. 25.500 zeznań i deklaracji do aplikacji POLTAX; ponad 2.700 dokumentów wewnętrznych oraz ponad 1.000 pozycji wpłat z wyciągów bankowych do systemu finansowo-księgowego.
Studenci przechodzą różne etapy działań wykonywanych przez krajową administrację skarbową – od udzielania informacji klientom urzędu, po operacje w specjalistycznych systemach finansowych. Ze wszystkich tych działań wywiązują się bardzo dobrze – dodały Anna Banasik - Zastępca Naczelnika US oraz Grażyna Ryduchowska - Kierownik I Samodzielnego Referatu Obsługi Bezpośredniej.
Rektor Uczelni – prof. nzw. dr hab. Donat Mierzejewski, podkreślił wielkie znaczenie praktycznego wdrażania studentów w działania związane z ich przyszłą ścieżką kariery zawodowej. Bardzo się cieszę, że współpraca ta przynosi korzyści dla obydwu instytucji i myślę, że w przyszłości możemy nawet rozbudować pola wspólnych działań praktycznych także dla studentów naszej nowej specjalności jaką jest informatyk – analityk procesów biznesowych.
Rektor podkreślił, że współpraca PWSZ w Pile z wieloma instytucjami naszego regionu, układa się na tyle pomyślnie, że znaczna część absolwentów znajduje zatrudnienie w jednostkach, w których odbywała praktyki, albo zdobywa bezcenne doświadczenie zawodowe, które ułatwia start na rynku pracy. Takie doświadczenie posiadać będą z pewnością absolwenci rachunkowości i skarbowości.
Potwierdzili to także przedstawiciele Instytutu Ekonomicznego – doc. dr inż. Jan Polcyn – Dyrektor Instytutu oraz dr Paweł Dahlke – wykładowca i opiekun praktyk na kierunku ekonomia. – Współpraca z Urzędem Skarbowym w Pile układa się bardzo dobrze, otrzymaliśmy wielkie wsparcie US także podczas procesu przekształcenia ekonomii na profil praktyczny. Poza tym, pracownicy US zajmują się również praktyczną częścią kształcenia akademickiego na specjalności rachunkowość i skarbowość, dlatego nasi studenci zyskują gruntowne przeszkolenie i dobre przygotowanie do pracy związanej z finansami publicznymi.
Korzyści z praktyk w US w Pile doceniają jednak przede wszystkim studenci. Wyniki ankiet przeprowadzonych przez Uczelnię po praktykach, omówiła mgr Emilia Lewicka-Kalka – Kierownik Biura Barier i Praktyk Studenckich, która wraz z Rektorem przedstawiła także dodatkową możliwość rozwinięcia współpracy w ramach środków z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w ramach programu „Studiujesz? Praktykuj!” – programu staży i praktyk we współpracy z przedsiębiorcami. Jeżeli udałoby się pozyskać środki na realizację tego działania, to wiele zyskać mógłby US i studenci kierunku ekonomia PWSZ w Pile.
Napisz komentarz
Komentarze