Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 21:30
Reklama

Pierwsza stacja szybkiego ładowania pojazdów w Złotowie

Podziel się
Oceń

25 listopada w Złotowie w sali kinowej ZCASu odbędzie się spotkanie i prelekcja pt. "Elektromobilność i pojazdy elektryczne w ramach programów Horyzonty 2020 i POIR". Spotkanie będzie dotyczyło możliwosci budowy stacji szybkiego ładowania w mieście. Przy okazji wykładów równolegle przed budynkiem będzie możliwość testowania nowego VW e-Golfa.

Wszelkie pojazdy elektryczne mają tę cechę, że energię potrzebną do ich użytkowania można uzupełnić w ciągu kilku godzin z domowej instalacji elektrycznej, najlepiej w godzinach nocnych, kiedy auta nie użytkujemy. Taki sposób ładowania, określany mianem podstawowego, jest nie tylko najprostszy, ale także najbardziej ekonomiczny. W przypadku gdy użytkujemy auto elektrycznych dość intensywnie, będzie potrzebna  możliwość szybkiego ładowania w celu pokonania większych odległości w ciągu jednego dnia. W tym celu w dużych miastach, ale nie tylko buduje się stacje szybkiego ładowania. W ostatnim czasie obserwujemy szybki rozwój pojazdów z napędem nie tylko hybrydowym, ale w 100% elektrycznym. Dotychczas występujące ograniczenia powodowały, że pojazdy te były użytkowane tylko przez wąskie grono pasjonatów.

Producenci znacząco poprawili parametry, takie jak duża masa baterii akumulatorów, relatywnie krótki zasięg oraz długi czas ładowania. Nowe technologie pozwalają na zwiększenie zasięgu pojazdów osobowych do poziomu 50% odległości pokonywanej przez auta z silnikami spalinowymi bez utraty ich funkcjonalności. Takie parametry osiągają modele tradycyjnych producentów jak np. Nissan, czy Volkswagen, nie wspominając o liderze - pojazdach Tesla.

Ładowanie pojazdu z instalacji domowej nadal trwa długo - od kliku do kilkunastu godzin. Jednak nowego typu akumulatory przystosowane do używania tzw. Stacji Szybkiego Ładowania skracają czas ładowania do mniej niż 25 minut. Moc elektryczna wymagana do zasilania tych stacji na poziomie kilkudziesięciu kilowatów powoduje, że nie są one instalowane przez użytkowników indywidualnych. Natomiast instalacje takie coraz częściej powstają w miejscach publicznych, nie tylko w dużych miastach.

Koszt przejechania 100 km na poziomie 8 zł pojazdem elektrycznym w porównaniu do 30 zł w przypadku silnika spalinowego oraz programy dopłat z funduszy UE do zakupu, wynajmu i darmowego ładowania sprawiają, że może to być ciekawą alternatywą w transporcie.

Dzięki funduszom UE jest szansa, że w Złotowie powstanie stacja ładowania pojazdów elektrycznych, a ich użytkowanie przestanie być tylko fanaberią dla hobbystów. Sprawa zostanie poruszona podczas spotkania w sali ZCASu, 25 listopada w godz. 12.00-13.30. Omówione zostaną parametry techniczne pojazdów elektrycznych, parametry techniczne ładowania baterii akumulatorów i ważna kwestia - zasady dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej dla użytkowników pojazdów elektrycznych.

Organizatorzy spotkania to Błażej Drążkowski (SOLPOWER, Chojnice) oraz Wojciech Kosiba (Elektroinformatyka, Złotów). Przypomnijmy, że stacja ładowania pojazdów elektrycznych pojawiała się przy okazji prac nad marką Złotowa. Dzięki takiej stacji miasto staje się atrakcyjne dla zelektryzowanych podróżników i turystów.

 


Napisz komentarz

Komentarze

bezchmurnie

Temperatura: 13°C Miasto: Złotów

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BasiaTreść komentarza: czy ten komentarz pisało jakies dziecko przygłupie? czy idiota .bez ładu i składu.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 19:16Źródło komentarza: Czy to zawłaszczenie inicjatywy poprzednich władz Złotowa?Autor komentarza: Jedni warci drugichTreść komentarza: To kłamstwo ponoć przesądziło o odejściu sojowej lewicy i ich dzieci z klubu. Może inaczej, ordynarne kłamstwo zmęczyło materiał a sprawa wyrzucenia skarbniczki przyspieszyła i przesądziła sanację.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 17:32Źródło komentarza: Czy to zawłaszczenie inicjatywy poprzednich władz Złotowa?Autor komentarza: GepettoTreść komentarza: Nosem by trykał Koronkę po drugiej stronie sali sesyjnej. Czyli miałby korzyść, he he.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 16:38Źródło komentarza: Czy to zawłaszczenie inicjatywy poprzednich władz Złotowa?Autor komentarza: Hola,poczekajmyTreść komentarza: Tak to prawda.Marta Ostatek jako fizjoterapeutka obchodzi sie z pacjentami tak samo jak na Sesji Rady Miasta,gdzie jest radną. Kto na nia zagłosował? korzystajacy z diadynamic, niepełnosprawni ? Pyskata,przebojowa ale ją wybrali na radna.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 11:34Źródło komentarza: Złotowska Sesja Rady Miejskiej! Najlepszy serial sezonu wiosennego w Złotowie.Autor komentarza: Jan daTreść komentarza: Inspektor Klozet i Jednoręki Bandyta. Wielu mieszkańców tego miasta to trafnie zdiagnozowani tezą Tomasza Lisa. Nie wiedzą kompletnie kto tych cyrkowców najmuje, natomiast wie doskonale kłamczuch Kubuś. Gówno, którym obrzucał poprzednika, dosłownie przyjmuje je teraz na twarz w tej samej konsystencji. Jakie to jest zabawne. Jest gdzieś jeszcze film na necie jak Jednoręki Bandyta za udział w wyborach kradnie drewno z parku na Mickiewicza za przyzwoleniem kłamczucha. O ironio dzisiaj ciepłem ogrzanej dupy mieniem publicznym sra Kubusiowi na głowę.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 11:11Źródło komentarza: Złotowska Sesja Rady Miejskiej! Najlepszy serial sezonu wiosennego w Złotowie.Autor komentarza: KasiaTreść komentarza: Pogratulować odwagi tym którzy są jej klientami. W życiu nie zaufałabymData dodania komentarza: 30.04.2025, 10:56Źródło komentarza: Złotowska Sesja Rady Miejskiej! Najlepszy serial sezonu wiosennego w Złotowie.
Reklama
Reklama